Pokud přemýšlíte nad koupí širokoúhlého monitoru, položte si nejprve otázku, jestli nevyužít spíše dva běžné monitory vedle sebe. Širokoúhlý monitor přijde vhod hlavně v momentě, pokud často pracujete s více okny nebo vám při práci na více monitorech vadí „černý rámeček“ daný dvěma sousedícími kraji monitorů.
Stejně dobře vám poslouží širokoúhlý monitor i při hraní her, kde větší poměr stran umožní zobrazení většího množství herního obsahu. Což vás může více vtáhnout do děje a zároveň vám zajistit i výhodu nad vašimi soupeři (máte větší přehled na bojišti před vaším protivníkem s 16:9 monitorem). Pokud k tomu přidáte i zakřivení displeje, výsledkem vám bude větší vtáhnutí do děje, který vám dopřeje více herního zážitku.
Praktické výhody širokoúhlého monitoru
Hlavní přednost širokoúhlého monitoru spočívá v nahrazení dvou (nebo více) monitorů postavených vedle sebe. Zbavíte se tak černého rámu, který vznikne spojením dvou sousedících stran monitorů. Tuto možnost uvítáte hlavně v momentě, kdy často pracujete s více okny. Tento problém se sice může zdát na první pohled jako zanedbatelný, ovšem z osobní zkušenosti mohu říci, že práce s více okny na jednom monitoru je rychlejší a pohodlnější než neustálé přesouvání oken z jednoho monitoru na druhý (zvláště pak, pokud mají monitory každý jiné rozlišení na výšku).
Tip: Velký test širokoúhlých monitorů: Jak nahradit dva displeje?
Širokoúhlý monitor si najde své využití i v herním odvětví, a to díky už zmíněnému rozšíření herního prostoru a zobrazované plochy. Příkladem mohou být náruživí hráči závodních rallye her nebo leteckých simulátorů, kteří pro své potřeby využívali více monitorů s tenkými rámečky postavených v těsné blízkosti vedle sebe.
S dnešní možností širokoúhlých monitorů s obřím poměrem stran obsáhnou stejné množství zobrazovaného obsahu bez nevzhledného černého rámu. Pro někoho může být bonusem i uvolnění portu na grafické kartě a teoretické snížení grafické náročnosti.
Jak je to s poměrem stran?
Širokoúhlý monitor poznáte hlavně podle jeho nestandardní poměru stran, který začíná na hodnotě 21:9. V takovém případě najdete na monitoru nejčastěji rozlišení 3 440 × 1 440 pixelů, což už samo o sobě znamená dostatečné pro pohodlnou práci s více okny. Tento typ je zároveň mezi uživateli širokoúhlých monitorů aktuálně nejvíce preferovaný a využívaný.
Pokud vám však poměr stran 21:9 není z nějakého důvodu dostatečný, můžete sáhnout po monitorech s extrémním poměrem stran 32:9. Takové monitory mohou mít rozlišení buď 3 840 × 1 080 pixelů a představují náhradu za dva Full HD monitory postavené vedle sebe, nebo rozlišení rovnou 5 120 × 1 140 pixelů, které snadno nahradí dva WQHD monitory postavené vedle sebe.
Věčný souboj HDMI a DP
Mám pro zapojení monitoru raději použít HDMI nebo DisplayPort kabel? Tuto otázku si kladou převážně hráči, jelikož zvolený typ konektoru a jeho verze přímo svými technologickými vlastnostmi ovlivňují kvalitu výstupního signálu a jeho maximální obnovovací frekvenci, kterou chce mít každý hráč nejvyšší. Rozdílné verze DisplayPortu nebo HDMI s sebou přinášejí i rozdílnou podporu maximálního rozlišení a obnovovací frekvence. Tabulka níže ukazuje přehledné zobrazení všech aktuálně využívaných verzí HDMI a DisplayPort včetně maximálního rozlišení a frekvence.
Portál RTINGS.com v jednom ze svých článků vytvořil i přehlednou tabulku se podporovanými rozlišeními pro jednotlivé verze HDMI a DisplayPort. Zelené políčko značí kompatibilitu, u červeného pole je tomu naopak.
zdroje: RTINGS.com, PCmag.com, displayninja.com