Je tu první levný disk s pamětí 3D XPoint, Optane SSD 800P. Skvělý výkon, malá kapacita

12. 3. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

Paměti 3D XPoint, které Intel vyvinul jako výkonnější a méně choulostivou náhradu pamětí NAND Flash, se zatím dostaly jen do SSD určených pro servery a highendová PC (v případě Optane SSD 800P). Za nižší ceny byly zprvu dostupné jen malé 16GB a 32GB moduly Optane Memory, které byly oficiálně určené jen na cachování. Ovšem nyní na trh konečně přichází o něco levnější běžné SSD, které paměti 3D XPoint přináší i takříkajíc do středního proudu: Optane SSD 800P.

M.2 Optane dost velké pro systémový oddíl

Optane SSD 800P Intel předváděl už na CES v lednu a teď tyto disk, či lépe řečeno modul M.2 uvedl na trh. Jejich podoba je hodně podobná cachovacím modulům Optane Memory, používají tedy první generaci čipů 3D XPoint o kapacitě 128 Gb (16 GB) a rozhraní PCI Express 3.0 ×2. Ovšem zatímco Optane Memory byly složené jen z jednoho nebo dvou čipů a kapacita tedy dělala jen 16 nebo 32 GB, Optane SSD 800P konečně nabízí kapacity použitelné pro systémový oddíl počítače: 58 GB a 118 GB.

Díky tomu, že se používá čtyři nebo osm čipů, má také Optane SSD 800P vyšší výkon díky zlepšenému paralelismu, i když nikoliv lineárně (použitý řadič je zřejmě dosti omezující). Intel pro oba modely uvádí stejná čísla, a sice až 1450 MB/s v sekvenčním čtení a 640 MB/s v sekvenčním zápisu; v náhodném přístupu pak mají moduly dosahovat až 250 000 IOPS při čtení a 140 000 IOPS při zápisu. Tato čísla jsou mimochodem udávána pro I/O frontu hlubokou čtyři položky, zatímco běžně se specifikace udávají pro značně přívětivější frontu s hloubkou 32. Specifikovány jsou i latence, které mají dělat 6,75 µs při čtení a 18 µs při zápisu.

intel-optane-ssd-800p-modul-m2 Optane SSD 800P je díky provedení M.2 a nízké klidové spotřebě vhodné už i pro notebooky

Ačkoliv hardwarově Optane SSD 800P vychází z modulů Optane Memory, nastaly poměrně významné změny ve firmwaru řadiče. Zejména jde o to, že Intel doimplementoval úsporné stavy pro režim mimo zátěž, takže tato SSD v klidu potřebují jen 8 mW, zatímco Optane Memor\ neustále spotřebovávalo okolo 1 W energie. Díky tomu jsou tato SSD vhodná i do notebooků. Zátěžová spotřeba je až 3,75 W, což ovšem není na NVMe SSD nějak přebujelé.

Recenze disků už zveřejnily například PC Perspective, The Tech Report, AnandTech nebo Tom's Hardware. Výkon je díky nízkým latencím a nízké citlivosti na vysokou zátěž a krátkou délku fronty hodně slušný. Výkon také netrpí při větším zaplnění kapacity. Lze asi říci, že hlavní slabinou jsou nevysoké maximální sekvenční rychlosti. Ovšem kromě nich jsou problematické také kapacity. Optane SSD 800P má totiž při hodně malém objemu stále o dost vyšší ceny než konvenční SSD. 118GB model stojí 199 dolarů a 58GB verze stále 129 dolarů. Za tyto částky se dá běžné flashové SSD sehnat v podstatně vyšších kapacitách a pro většinu uživatelů bude asi taková volba výhodnější než vysoký výkon Optane SSD. Mimochodem, trochu paradoxně mají moduly Optane SSD 800P dokonce horší cenu za 1 GB kapacity, než highendové Optane SSD 900P.

bitcoin školení listopad 24

intel-optane-ssd-800p-baleni-1600

Víc jak 6000 přepisů v záruce

Optane SSD 800P mají nicméně ještě jednu výhodu, která stojí za připomenutí. Výdrž je poměrně velkorysá, oba disky mají pětiletou záruku a garantují přežití 365 TB celkového zápisu. Je škoda, že tato kvóta neškáluje s kapacitou, pro 58GB Optane SSD 800P to ale znamená přes 6000 přepisovacích cyklů. U spotřebitelského SSD nevídaná věc, ovšem i tuto výhodu poněkud kazí nízká kapacita vzhledem k ceně. Za stejné peníze se už dá totiž pořídit 250GB SSD s běžnou NAND Flash (pokud nevadí SATA, i 500GB), kterému vyšší kapacita také jeho životnost zvedne.