Ježíšek podle redaktora ExtraHardware [tipy na dárky #6]

8. 12. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

Když už společný model Cnews znásilnil typický formát článku 24 vánočních dárků podle ExtraHardware, bylo potřeba to trochu vrátit alespoň v perexu. V tomto článku sice nakonec nenajdete také jen čistě tipy na PC komponenty, ale všechno, co uvidíte níže, bych s čistým svědomím koupil (nejen na Vánoce) sobě či někomu blízkému. V některých případech pak s obvyklou podmínkou „kdybych na to měl“.

1.  Acer H226HQL

V prodeji zhruba od 3690 Kč.


Nemyslím si, že byste do 4000 Kč mohli koupit lepší monitor. Rozlišení 1920 × 1080 px na 21,5“ úhlopříčce je tak akorát, matrice typu IPS je tím nejlepším u současných LCD a Acer má i dobře nastavené barvy vůči sRGB. Odezva je také v pořádku a jas je regulován vašim očím a mozku šetrně – tedy bez PWM.

H226HQLbmid, jak zní celé jméno tohoto monitoru, má lesklý antireflex. To jej sice penalizuje tam, kde jsou nějaké silnější zdroje světla (okno, lustr apod.), ale především světlé odstíny a text na bílé stránce na něm vypadají báječně.  Podrobnosti v recenzi, ale opravdu se jej nestyďte koupit.

 

2. Asus PQ321Q

V prodeji zhruba od 79 000 Kč.

Po „retina“ mánii započaté na tabletech a mobilních telefonech se jemná rozlišení dostávají i na velké monitory. Počítá se především s tzv. rozlišením 4K čili 3840 × 2160 pixelů (nebo také UHD). S 31,5“ panelem o tomto rozlišení přišel Sharp a používá v něm polovodičovou technologii IGZO (Indium Gallium Zinc Oxide).

Panel od Sharpu bude používat vícero výrobců, nejrychleji na trhu byl myslím Asus. S trochou snahy seženete PQ321Q i u nás a pokud na to máte, nemyslím, že by vás mohl zklamat. A když máte 80 tisíc na monitor, nejspíš už zvládnete poskládat špičkový herní počítač, který zvládne takovou věc nakrmit. Chcete-li jej na 2D práci, poslouží vám už i integrovaná grafika v procesoru.

 

3. Intel Core i5-4570S

V prodeji zhruba od 4290 Kč.

Procesor s frekvencí 2,9 GHz za více než 4000 Kč? Nemusíte se bát, podstatná je totiž frekvence s Turbo Boost a ta u tohoto 65W modelu dosahuje 3,6 GHz. A jelikož Asus, Gigabyte i MSI mají v UEFI svorně přednastaveno „lepší“ Turbo, bude i v čtyřvláknové zátěži procesor pěkně pracovat na této pro Haswell už docela vysoké frekvenci.

Samozřejmě, jestli chcete o 200 MHz více, můžete nějakých šest stovek přihodit na i5-4670 a pokud se chcete zuby nehty vytrápit s přetaktováním někam na 4,5 GHz, pak je pro vás za necelých 5700 Kč připraven Core i5-4670K.

 


4. Asus Maximus VI Hero

V prodeji zhruba od 4770 Kč.

Letos se mi určitě nejvíce líbily základní desky, které se zaměřovaly na kvalitnější podání zvuku. Asus má na tomto poli hodně zkušeností díky výrobě vlastních kvalitních zvukovek  řady Xonar, takže není divu, že patří mezi špičku i v integrovaných zvukovkách na deskách. Maximus VI Hero a Gene sice nemají tak úžasné řešení zvuku jako třeba dražší Formula (viditelným rozdílem je třeba ochuzení o D/A převodníky Cirrus Logic), přesto byste měli mít lepší zvuk než s běžnými Realteky a především byste neměli slyšet kdejaký neodrušený zvuk v reproduktorech či sluchátkách.

Pokud byste koupili obyčejnou desku se Z87 a přikoupili diskrétní zvukovku, budete na tom finančně asi obdobně, ale zase byste neměli krásnou černo-rudou desku ROG s kvalitním napájením a možností snadno trápit třeba paměti DDR3.

  

5. Gigabyte G1.Sniper M5

V prodeji zhruba od 4500 Kč.

Jelikož je formát microATX v dnešní době integrované pro většinu lidí naprosto dostačující, doporučím i základní desku s kvalitním zvukem této velikosti. Do oka mi padl Sniper M5 ze série G1.Killer od Gigabyte. Další tchajwanský obr sice vlastní zvuková řešení nedělá, ale domluvil si spolupráci s Creative.

Výsledkem je čip SoundCore3D a podobná izolace od zbytku základní desky jako u Asusu (PCB se zvukovkou je odděleno a je to zvýrazněno zeleně svítícím proužkem). Gigabyte navíc zavedl systém výměnným operačních zesilovačů, takže když vám nebude sedět ten přizpůsobený pro sluchátka, můžete jej vyměnit za jiný. Zatímco předchozí Sniper M3 sázel na síťovku od Intelu, M5 se vrací k „hráčské“ Killer E2200.

6. MSI Radeon R9 280X Gaming

V prodeji zhruba od 7500 Kč.

Radeony R9 280X sice oproti starým známým Radeonů HD 7970 nic nového nepřínašejí, ale zato nabízí na vyšší třídu neobvykle dobrý poměr výkon/cena. R9 280X je levnější než GeForce GTX 770 a v rozlišení 2560 × 1440 (či 1600) px ji o kus předčí. V provedení od MSI navíc získáte velice povedený chladič Twin Frozr IV.

Existuje případ, kdy pro vás ale bude GeForce GTX 770 dokonce i výhodnější. To pokud využijete nějaké z přidaného balíku her (Assassin’s Creed IV: Black Flag, Batman: Arkham Origins a Splinter Cell Blacklist). Jen o pár stovek více než R9 280X stojí třeba  GTX 770 od Zotacu.

To bychom měli grafiku pro 1440p. Hrajete-li asi  v rozlišení Full HD (alias 1080p), pak vás odkážu jen na tip, který mi už sebral kolega Radek Bábíček ve svých tipechGigabyte GeForce GTX 650 Ti Boost s 1 GB videopaměti nemá konkurenci. Hlavně pokud ji seženete pod 3000 Kč a vlastně jestli ji vůbec seženete. To je ale problém všech výhodných grafik před Vánoci včetně zmíněného R9 280X Gaming od MSI.

           

7. Fractal Design Define Mini

V prodeji zhruba od 2120 Kč.

Řadu Define od Fractal Design nemusím čtenářům ExtraHardware asi představovat. Švédský výrobce v podstatě nastolil standard elegantních a hlavně odhlučněných skříní s promyšleným interiérem. Define Mini je v podstatě jen pro microATX zmenšenou a především na výšku sníženou Define R4.

Stejně jako je pro plné ATX alternativou Define R4 „německá“ Nanoxia Deep Silence (nebo DS2), tak i malá Define má konkurenci v Deep Silence 4. U Fractalu se mi více pozdává zvukový projev přibalených ventilátorů, Deep Silence má třeba zase rozumnější LED indikující zapnutí (jen malý zelenou kroužek – u Fractalu řernou páskou část LED přelepuji).

8. Enermax Platimax 500W (EPM500AWT)

V prodeji zhruba od 3210 Kč.

Přestaňte si kupovat naddimenzované zdroje, pro těch 35 W v idle dnešních herních PC s Haswellem to opravdu není dobrý nápad. A moderní účinný 500W zdroj bez potíží utáhne ke Core i5 i tu GeForce GTX 770 nebo Radeon R9 280X. Přes 100 EUR za 500wattový zdroj je sice dost, ale poté, co nás Enermax nechal na Platimaxech dělat doslova psí kusy, mám k této řadě bezmeznou důvěru.

Možná byste raději sáhli po nějakém semipasivním zdroji. Zbytečnost – ve skříních jako Fractal Design Define nebo i Nanoxia Deep Silence nejsou Platimaxy ani v zátěži slyšet. Pokud máte skříň typu ementál hned vedle sebe na stole a přesto byste rádi úplné ticho, potom tedy vybírejte mezi těmi s hybridním chlazením.


 9. Seasonic SS-360GP

V prodeji zhruba od 1500 Kč.

Jestli si stavíte PC jen s grafikou typu GTX 650 Ti Boost, potom vám bohatě postačí 360W zdroj. Seasonic za neuvěřitelných 1500 Kč nabízí u svého SS-360GP certifikaci 80Plus Gold i osazení japonskými kondenzátory. Pokud jej nebudete moc trápit, dá se i jeho chod označit za tichý.

Jestli chcete, můžete si za v podstatě stejné peníze koupit variantu s modulární kabeláží (SSR-360GP), ale u skříní s vedením kabelů za plechem držící základní desku je to zbytečné. Stejně jako Enermax u Platimaxu, i Seasonic u svých lepších zdrojů nabízí pětiletou záruku. Rozdíl je v tom, že tady „lepší zdroje“ začínají opravdu velmi levně.

10. Speedlink Kudos RS Gaming Mouse

V prodeji od 1049 Kč.

V Extra PC nedávno proběhl test herních myší s cenovým stropem okolo 1000 Kč. Zvítězila v něm Honzou Čarkem ve vánočních tipech doporučovaná A4tech Bloody V8 před ROG GX900 od Asusu. Mně však zrovna po dokončení tohoto testu umřelo zase rolovací kolečko na A4Tech XL-750BK a současně přestal pracovat snímač v Gigabyte Aivia Krypton. Musel jsem si tedy nějakou myš z Honzova testu na chvíli vypůjčit a Kudos RS mi při letmém vyzkoušení všech myší do ruky sedla jasně nejlépe.

Po třech dnech používání jsem ji skutečně jen nerad vracel. Sice by mohla mít ještě o nějaké závažíčko navíc, ale snímač mi připadal naprosto precizní, taktéž rolovací kolečko a obě hlavní tlačítka. K tomu vše pěkně lícuje, opěrka ruky je z příjemného matného materiálu a dostatečně velká (Bloody V8 je moc úzká a ROG GX900 je pro potící se ruce nepříjemná lesklina), přepínač dpi je po ruce, ale přitom nezavazí. Jestli tahle myška i něco vydrží (nezkoušeno), tak je podle mě úžasná.


 

11. Haier W910

U nás od 3850 Kč, v zahraničí od 140 USD. 

Letos už jsem po vyzkoušení asi tak padesáté ROM z xda-developers ztratil trpělivost se Samsungem Galaxy Ace a myslel jsem, že s Androidem jako takovým taky úplně. Kolegové si sice pořídili specifikacemi nabušené levné plácačky z Číny, ale jak rychlostně, tak stabilitou, odolností a především GPSkou (čipset MediaTek s tím má skutečně problémy) mě tyhle věcičky začaly směrovat někam k Windows Phone či Applu. Apple mi se svým „levným“ iPhonem 5C vyvolal ledatak hořký úsměv na rtech a cenově dostupná Nokia Lumia 720 u dalšího z kolegů naznačila, že tudy taky asi ne.

Při pročítání AndroidForum.cz jsem narazil na už docela velké vlákno o Haier W910. Tenhle gigantický výrobce chladniček, praček, myček či vinoték tedy dělá i mobilní telefony a jeho tedy od 115 USD (a ještě při dobrém kurzu!) stojící W910 vypadal za tu cenu jako z říše pohádek: 4,5“ IPS s 1280 × 720 px, Gorilla Glass II, pracho- a ostřikotěsnost IP54, 1 GB RAM, 8 GB ROM, stavová LED, foťák točící solidní Full HD video, dvoujádrový CPU Qualcomm Snapdragon S4 na 1,5 GHz a grafika Adreno 225. Na první pohled zřejmou nevýhodou jsou jen softwarová ovládací tlačítka (zvykl jsem si rychle, ale nevýhoda to je), pro někoho ne až  tak úžasný design, starší verze Androida (4.0.4) a nevyměnitelná baterie o kapacitě 1750 mAh.

Tak, jak jsem si už začínal myslet, že stabilní a funkční Android je oxymóron a jak jsem to rozhodně nečekal od v rámci kategorie superlevného zařízení, tak jsem mile překvapen i po pár měsících. Nakonec jsem i Androida nechal ve verzi 4.0.4, protože prostě všechno funguje a to tak že rychle a stabilně. Nemyslím si, že byste do 3000 Kč mohli koupit lepší nový telefon. A darovat jej můžete komukoli, protože instalovaná verze Androida podporuje češtinu.

12. Motorola Moto G

Z Německa za 169 EUR. 

Jestli chcete mermomocí telefon se „čtyřjádrem“, vždy nejnovějším Androidem a dobrou výdrží baterie, pak se o příplatku nad cenu Haiera W910 dá uvažovat u Motoroly Moto G. Ta se u nás neprodává, ale můžete si ji objednat třeba z Amazon.de. Předinstalovaný Android 4.3 sice nemá češtinu, to ale většinu populace trápit zase tolik nebude.

Mezi nevýhody patří ještě slabší fotoaparát a chybějící slot pro microSD, jinak je to ale podobně dobré jako u dříve zmíněného „Hujera“: 4,5“ IPS s 1280 × 720 px, Gorilla Glass, čtyřjádrový Snapdragon S4 na 1,2 GHz, grafika Adreno 305, 1 GB RAM a 8 GB ROM (existuje i verze s 16 GB). Aktualizace na Android 4.4 (KitKat) by měla přijít záhy.

13. Oppo Find 5

U nás v prodeji zhruba od 16 500 Kč, v zahraničí od 399 USD bez DPH.

Do třetice smartphonů a tentokrát něco highendového. Alespoň specifikacemi a provedením, když ne tak úplně cenou. Xiaomi a její povedené modely jako Mi3 s Tegrou 4 a 3050mAh baterií určitě znáte, takže zkusíme něco trochu méně okoukaného.

Hodně nabušené telefony dělá společnost Oppo, jejíž model Find 5 nabízí 5“ Full HD IPS, čtyřjádrový Snapdragon na 1,5 GHz, grafiku Adreno 320, 2 GB RAM i 32 GB ROM. K tomu podpora NFC, Wi-Fi všemožných standardů, 2500mAh baterii a 13megapixelový foťák s nadstandardně velkým snímačem a čočkami o světelnosti 2,2. U nás už za tuto legraci zaplatíte přes 16 000 Kč, ale v zahraničí za pěkně vypadající bílou variantu nemusíte dát víc než 400 USD (a pak doplatit DPH).

14. Pentax K-3

Cena za samotné tělo od 28 790 Kč.

Už K-5 byl vynikající fotoaparát a po ne až tak moc zdařilých K20D a K-7 tak navázal na ve své době výbornou K10D. K-5 II vše ještě vylepšil a ve verzi s písmenkem „s“ Pentax dokonce nabídl ostřejší snímky díky vynechanému low-pass filtru. To samé má i nový K-3 (a taky Nikon D7100), Pentax navíc přidává možnost zapnout ultrasonické vibrace bojujícím s moiré (to bez low-pass filtru při zpracování obrazu z Bayerovy masky může vznikat).

Pentax navíc z posledních snímačů CMOS od Sony vždy mačkal úžasný obraz i při vysokých ISO a já na tuto APS-C platformu nemohu dopustit i díky dobré kompatibilitě se staršími objektivy (jak Pentax K-mount, tak M42 s redukcí), stabilizaci na čipu a skvěle pracujícímu Auto ISO (v předvoleném rozsahu) či režimu s prioritou clony i času. K tomu všemu má Pentax vždy dobré ergonomické tělo, se kterým můžete bez obav do deště, prachu či bláta.

15. Prémiový tank SU-122-44 do World of Tanks

V prodeji za 705 Kč.

bitcoin školení listopad 24

WoT už zasáhla nemalou část počítačových hráčů v ČR, takže je dost možné, že nějakého toho závisláka ve svém okolí taky máte. Chcete-li mu udělat radost, můžete mu za nějaké dva tisíce koupit roční předplatné prémiového účtu, nebo za přece jen rozumnější peníz koupit nějaký ten prémiový tank. Ty ve hře slouží jak k vydělávání kreditů, tak k trénování posádek do dalších tanků.

Jedním z nejlepších vozidel na své úrovni (tier VII) je určitě ruské útočné dělo SU-122-44. Obratnost a rychlost podvozku T-44  v kombinaci s TD verzí 122mm děla proslaveného především na IS-2 je ve zkušených rukou opravdu nebezpečná. Nižší průraznost klasického střeliva se snadno odstraní nákupem pár kusů prémiových APCR. Jen prosím vás se hrou nezačněte nákupem takového tanku. Pokud za každou cenu musíte mít prémiové vozidlo hned do začátku, začněte s nějakým na nízkém tieru (třeba francouzské TD FCM 36 Pak40, jež seženete ve startovním balíčku za pár kaček, se hraje docela snadno).