Začal sám. Na kole projel londýnský Regent's Park, cestu zaznamenal GPS trackerem a výsledek vizualizoval. Nakonec se přidávali další a dnes – po deseti letech – už OSM pokrývá celý svět. Služba má již 1,7 milionu registrovaných uživatelů, přes 3000 z nich upravuje mapy každý den. (Další hromadu statistik naleznete zde.)
Mapy jsou zdarma a díky tomu je využívají mnohé neziskové organizace jako například Doktoři bez hranic nebo Červený kříž. Cestu si ale našly také ke společnostem jako Apple, Mapquest nebo Foursquare, které nechtěly platit Googlu. Konkurence navíc dokáže s OSM spolupracovat. Bing například komunitě půjčil letecké snímky ve vysokém rozlišení, které mohou uživatelé „obkreslit“, aniž by museli všechna místa měřit a stopovat ručně.
Zajímavé také je, že nad OSM mohou vznikat mapy nové, které pouze využijí databázi bodů. Příkladem budiž česká turistická mapa map1.eu, která přišla s vlastní povedenou grafikou, která připomíná tištěné atlasy. Vizualizace a nepřehlednost jsou totiž hlavními problémy webu OSM.
Zdroj: OSM