na GPU, rozvracející celý hardwarový trh, byly upřímně míněné, když se řešení pořád a pořád posouvalo do budoucnosti. Ale teď vývojáři opravdu těžbu zařízli a mohlo by to hodně zlevnit karty pro hráče. Zřejmě to taky povede k ne úplně malému zmírnění globální spotřeby energie.
Když poslední dva roky zuřila bublina kryptoměn (bohužel začala prakticky hned s nástupem nové generace grafik, takže většinu času byly hráčům více nebo méně nedostupné), čekala se úleva od toho, že nejvýznamnější „těžený“ token Ethereum přejde na jiný systém, kde už GPU nebudou používaná – takže je široké masy těžařů přestanou vykupovat. Tzv. „Proof of Stake“ byl ale pořád odkládán. Teď k němu ale opravdu došlo. Pozdě, ale přece.
Ethereum doteď používalo systém Proof of Work, kdy připojený účastník sítě provádí záměrně náročné kryptografické výpočty, které jsou ale ve skutečnosti zcela balastní (tato výpočetní práce není sama nijak využitelná). Právě neustálé počítání této zátěže je to, kvůli čemu těžaři GPU potřebovali. Zároveň ale tyto balastní výpočty a provoz specializovaných těžních sestav či serverů (ale i GPU provozovaných amatérskými těžaři doma) kvůli vysokému rozptýlenému počtu těžařů vytvářejí významnou elektrickou spotřebu. Mnozí provozovatelé mají celé haly a datacentra plná GPU.
Vývojáři Etherea dlouho slibovali, že tento ekologický a ekonomický problém bude vyřešen přechodem na metodu Proof of Stake, u níž náročné balastní výpočty nahradí jiné kritérium – vlastnictví tokenu Ethereum. Toto řešení ale bylo slibováno prakticky již od předchozí krize v dostupnosti GPU (2017–2018) a nebylo uvedeno v realitu ani během celého trvání té, která probíhala od konce roku 2020 a teď už snad končí.
S křížkem po funuse, ale aspoň něco
Včera po mnoha odkladech přepnutí sítě Ethereum na Proof of Stake opravdu nastalo – definitivně ho nastartoval update s označením Bellatrix a bylo ho dosaženo, když „blockchain“ dosáhl tzv. Terminal Total Difficulty přes 58 750 000 000 T a byl nalezen poslední „vytěžený“ blok, což se mělo stát včera (15. září).
Přichází to pravda v situaci, kdy cena kryptoměn zkolabovala a s ní jdou dolů i ceny GPU, zatímco dostupnost se zase lepší. Takže teď už tato pomoc, přicházející téměř se dá říct s křížkem po funuse v momentě, kdy krypto už stihlo pro mnoho hráčů zabít prakticky celý životní cyklus nynější generace karet, není příliš třeba.
V současné situaci ale tato změna přece jen může mít významný dopad na hardwarový trh. To, že nyní již těžba Etherea na GPU nebude přinášet další kontinuální zisky, může způsobit vlnu prodejů použitých GPU v bazarech a na aukčních serverech. Těžaři mají totiž nyní dvě možnosti. Zatímco hráči těžící na svém hlavním GPU jen příležitostně prostě přestanou, profesionální „kryptokopové“ budou muset buď svoji často početnou sadu GPU přepnout na těžbu nějaké alternativní kryptoměny, nebo se je pokusit rozprodat. To již ostatně řada postupně dělá během celého dosavadního sešupu cen kryptoměn.
Alternativní kryptoměny těžené na GPU nemají zdaleka tolik využití jako Ethereum a horníci asi nebudou mít takový zájem o odkup jimi vytěžených tokenů. To znamená, že výdělečnost může být pro masy těžařů dost špatná a už se jich neuživí tolik. Je proto značná pravděpodobnost, že i pokud se kryptoměnovým „influencerům“ podaří přilákat spekulanty (nebo naivní důvěřivce) do nějakého dalšího „coinu“, těžba už pravděpodobně nebude to, co bývala. Tím pádem zřejmě do bazarů skutečně bude přicházet poměrně dost dříve těžících grafik.
Ačkoliv to často asi budou vyloženě stará GPU jako Radeony RX 470, 570 nebo GeForce generace Pascal, na prodej by mělo být i dost moderních grafik z poslední doby, neboť je těžaři houfně nakupovali také. Tyto grafiky budou tlačit cenu dolů, protože jich může být značný přetlak, a odčerpají asi část poptávky po nových GPU. Pokud teď například Nvidia oficiálně přiznává, že vyrobila příliš mnoho GPU Ampere a nyní je pro ni nesnadné je všechny rozprodat, toto může její problém ještě prohloubit. Zákazníci budou nové grafiky RTX 3000 nakupovat ještě méně a částky, které budou ochotní zaplatit, budou menší (je ovšem možné, že tento předvídatelný faktor už Nvidia zahrnula do svých kalkulací ve finančních prognózách).
Dopad by nemusel být jen na starší generaci karet. Hojná nabídka levných bazarových GPU by také mohla přitlačit na AMD a Nvidii, aby od začátku nasadily přívětivější ceny také u úplně nové generace grafik, kterou budou uvádět teď na podzim.
Ethereum prý vyplýtvávalo okolo 0,2 % světové elektřiny
Bude tu ale i druhý efekt, jenž už bude pozitivní pro úplně všechny (tedy až na supy profitující přímo či nepřímo z vysokých cen energií). Konec značné části kryptotěžařů, kteří na GPU provozovali Proof of Work Ethereum, by mohl ušetřit velké množství elektřiny.
https://twitter.com/VitalikButerin/status/1570299062800510976
Podle tvůrce Etherea přechod kryptoměny na Proof of Stake může snížit celosvětovou spotřebu elektřiny o 0,2 %. Což na druhou stranu znamená, že podle tohoto odhadu doteď celá jedna z každých pěti set kilowatthodin spotřebovaných celou zeměkoulí mizela v této „technologii“… Škoda, že tento přechod Ethereum nezvládlo udělat dřív, když si byli všichni problému vědomi.
Zdroj: VideoCardz