Hlavní navigace

Letošní Bravie od Sony mají OLED i QLED, nové podsvícení a najdou vám ztracený ovladač

19. 4. 2024

Sdílet

 Autor: Sony
Pod jmény Bravia 7, Bravia 8 a Bravia 9 se skrývá jeden OLED a dva televizory se 120Hz obrazovkou QLED. Sony také výrazně zlepšilo podsvícení MiniLED.

U Sony je tak nějak zvykem, že svůj OLED (s panelem od LG) nedává v hierarchii svých televizorů nejvýše. Top modelem je tak Bravia 9 (R90) jako nástupce loňské X95L. Novinka mí mít třikrát více samostatně stmívatelných zón a o polovinu vyšší maximální jas. Dostupná bude v úhlopříčkách 75 a 85".

Bravia 8 (R80) je potom OLED, s panelem typu WOLED od LG. Před ním v nabídce zůstává loňský QD-OLED model A95L. Ten se bude prodávat i letos, nebyl důvod jej nahrazovat, což platí i pro několik dalších loňských modelů. Bravia 8 bude dostupná v úhlopříčkách 55, 65 a 75".

Bravia 7 (R70) je nástupce X90L a proti němu má 8× více stmívatelných zón a o třetinu vyšší jas. V prodeji bude v úhlopříčkách 65, 75 a 85" a na britský trh se dostane i 55" velikost.

Sony Bravia 7

Sony Bravia 7

Autor: Sony
Sony Bravia 8

Sony Bravia 8

Autor: Sony
Sony Bravia 9

Sony Bravia 9

Autor: Sony

Obraz: nový systém podsvícení

Televizory pohání obrazový procesor Sony XR a u LCD modelů i nový ovladač podsvícení (LED Driver), který je menší než zrnko rýže (oblíbené přirovnání asijských společností). Díky němu mohl narůst počet lokálně stmívatelných zón.

Sony Bravia - čip pro ovládání podsvícení jedné zóny

Sony Bravia – čip pro ovládání podsvícení jedné zóny

Autor: Sony

Zvuk

Zvuk je u televizorů Sony spojen s neviditelností, vychází totiž přímo z obrazu. Aktuátory v podstatě rozvibrují obrazovku a celou ji tak promění ve velký reproduktor. Funkce Acoustic Surface se týká jen OLED televizoru Bravia 8. Modely Bravia 7 a 9 mají technologii Acoustic Multi-Audio, která kombinuje tweetery okolo obrazu (frame tweeter a beam tweeter) a zvuk vycházející z obrazu tak simulují.

Reproduktory u QLED modelů Bravia 7 a Bravia 9

Autor: Sony

Bravie i nadále podporují posílání zvuku do reproduktorů i Bluetooth sluchátek současně s možností nezávislého ovládání hlasitosti.

Dálkový ovladač: už jej neztratíte, televizor vám jej najde

Dálkový ovladač s podsvícenými tlačítky lze dobíjet přes USB-C (kablík dostanete v balení) a nabitý má vydržet čtyři měsíce. Sony do něj navíc integrovalo zajímavou funkci – když jej v obýváku nemůžete najít, na boku televizoru je tlačítko a po jeho zmáčknutí se ovladač zvukem sám ohlásí.

Najdi dálkový ovladač

Stiskni tlačítko na boku TV a najdi dálkový ovladač

Autor: Sony

Ovladač je z 80 % vyroben z recyklovaného materiálu Sorplas, a jeho povrch je tak zajímavě skvrnitý.

WT100

Na dálkovém ovladači najdete „streamovací tlačítka“ pro Netflix, Disney+, Prime video, YouTube, Crunchyroll a Sony Pictures Core (přejmenovaná Bravia Core).

Ovladač Sony Bravia RMF-TX920U

Ovladač Sony Bravia RMF-TX920U

Autor: Sony

Konec Bravia Core?

Změna názvu vlastní streamovací služby je trochu zvláštní, Bravia Core bylo více libozvučné, ale studio Sony Pictures mělo zřejmě hlavní slovo. Budiž. Nicméně tato služba je trošku promarněnou příležitostí. Sony ji mohlo využít jako exkluzivní bonus pro uživatele svých televizorů. Místo toho si ji (pokud chcete) musíte normálně platit vedle dalších zavedených „netflixů“.

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.