LibreOffice 6.0: prezentace ve formátu 16:9, lepší kompatibilita a mnoho malých vylepšení

1. 2. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce
V tomto vydání se také pracovalo na novém uživatelském prostředí, které zatím zůstává ve fázi experimentu a je dostupné jen jako volitelná volba. Napříč aplikací ale budete objevovat opravené prvky a nabídky.

Kdyby bylo dodrženo číslování, přivítali bychom v těchto dnech LibreOffice 5.5. Tentokrát však vychází šestá generace. Při podobném skoku v číslování byste možné čekali výraznější viditelnou změnu.

Narážím na různé formy uživatelského prostředí, z nichž jedno napodobovat pás karet v Microsoft Office. S těmito prostředími začala The Document Foundation veřejně experimentovat před rokem. Zatím se však žádné z těchto prostředí nestalo nástupcem prostředí klasického, se kterým se nadále potkáte v LibreOffice 6.0. K určitému vývoji nicméně došlo.

Tisíc malých novinek

Experimentální prostředí bylo rozšířeno o další dvě varianty. První z nich nepřináší panelové prostředí pro nástroje, ale seskupuje nástroje do tematických skupin na jediné viditelné liště. Druhá varianta činí totéž, jen tlačítka zabírají méně prostoru, tj. vzniká kompaktnější prostředí. V obou případech je schována hlavní nabídka, byť ji můžete volitelně ponechat zobrazenou.

První ze dvojice nových experimentálních uživatelských prostředí První ze dvojice nových experimentálních uživatelských prostředí (hlavní nabídka je jen volitelná)

Přepracováno bylo několik prvků uživatelského prostředí jako nabídka se speciálními symboly. Ve Writeru přibyla úplně nové hlavní nabídka Formuláře, díky které bude na očích jedna ze spíše skrytých dovedností balíku. Při vyhledávání textu vám pomůže nová nabídka zúžit hledání na vybrané části dokumentu. Nové styly pro tabulky jsou barevnější, hezčí a pro oko příjemnější.

Opáčko: Před 7 roky prvně vyšel LibreOffice, zatímco Oracle vzdal vývoj OpenOffice.org

Dlouho očekávaná možnost natočení obrázků v textových dokumentech znamená, že je natáčení volné, nikoli omezené na 90°. Impress zase standardně vytváří širokoúhlé prezentace, tj. ve formátu 16:9. K tomu bylo přidáno 10 nových šablon. Calc byl obohacen o funkce SEARCHB, FINDB a REPLACEB. Pro šifrování či podepisování dokumentů můžete používat OpenPGP, což vyžaduje dodatečný software.

Druhý nový experiment nabízí totéž co první, jen v kompaktním podání Druhý nový experiment nabízí totéž co první, jen v kompaktním podání

Lepší kompatibilita formátů

Můžete také určovat u částí dokumentu různé úrovně utajení, přičemž tyto hodnoty jsou exportovány i do formátů OOXML. Pro interoperabilitu OOXML bylo provedeno několik dalších změn. Lze importovat SmartArty, importovat a exportovat prvky ActiveX, jsou podporována vložená videa v prezentacích apod. Dále přibyly filtry pro export do formátu EPUB, funguje už i import souborů z aplikace QuarkXPress.

ICTS24

LibreOffice 6.0 si můžete stáhnout zdarma také v češtině či slovenštině pro 32bitové i 64bitové systémy z www.libreoffice.org. Jen upozorňuji, že kancelářský balík od teď oficiálně nepodporuje Windows XP a Vista. Kompletní seznam novinek, kterých se sešlo požehnaně, naleznete na obsáhlé wiki provozované organizací The Document Foundation.