Dalšího půl roku je za námi, což znamená, že vychází další řada otevřeného kancelářského balíku. LibreOffice 6.1 vás ve Windows uvítá novým stylem ikon, který se nazývá Colibre a byl vytvořen podle designového jazyka Microsoftu. To bude při používání ale to poslední, co vás bude zajímat. Rozhodně si naproti tomu všimnete přepracovaného systému pro manipulaci s obrázky.
Calc, Draw a Impress se při vkládání ptají, zda mají být použity údaje o rotaci z metadat. (Writer to už dělal.) Především však překopání systému, jež zpracovává obrázky, znamená rychlejší načtení, což pocítíte zejména u větších dokumentů s mnoha obrázky. Pokud vás téma zajímá, můžete si přečíst podrobný článek od vývojáře funkce. Pak nezapomeňte na druhou část. A na třetí.
Opět mnoho malých novinek
Zrychleno bylo načítání dokumentů ve formátech od Microsoftu. Specificky se to týká těch s obrázky, protože nová logika nevyžaduje zpracování všech obrázků pro zobrazení obsahu dokumentu. Nejprve se tedy otevře dokument s načteným textem, obrázky případně budou donačteny poté. Tato změna se opět projevuje tím více, čím více obrázků je v dokumentu vloženo.
Tip: LibreOffice 6.0 nabídl prezentace ve formátu 16:9 nebo lepší kompatibilitu
V aplikaci Draw došlo na reorganizaci hlavních nabídek, po jejich boku se pak objevila další, a sice Stránka. V macOS a Linuxu můžete dokumenty ve formátu ODF podepisovat klíči ECDSA. Zkvalitněno bylo exportování do formátu EPUB, nově je pak exportována např. obálka e-knihy. Podobných malých vylepšení v LibreOffice najdete minimálně desítky.
Patrně vás však zajímá, jak pokročil vývoj nového uživatelského prostředí. S ním už se veřejně experimentuje rok a půl, vývojový tým s kvalitou stále není spokojený, aby jím nahradil stávající nástrojové lišty. Přesto pokud si alternativní rozhraní aktivujete, ve verzi napodobující pás karet z Microsoft Office si všimnete, že vertikálně jsou tlačítka uspořádána jen do dvou místo tří řádků.
LibreOffice si stáhnete z www.libreoffice.org/download. Pokud se chcete začíst do kompletního seznamu změn, zamiřte na The Document Foundation Wiki.