Linus Torvalds kritizoval displeje v noteboocích
Na začátku měsíce se ozval linuxový guru, a vyzval výrobce notebooků, aby už přestali používat mnoho let zastaralé rozlišení 1366 × 768 px. Měl proč. Těsně před tím se na světle světa objevil Nexus 10, 10" tablet s rozlišením 2560 × 1600 px, a to je v době, kdy nám spousta výrobců stále nutí i na většině 15,6" notebooků oněch 768 pixelů na výšku.
S Linusem naprosto souhlasíme, podobný názor sami razíme minimálně od doby, kdy Apple představil na Macboocích displeje Retina a i Asus se odhodlal a nasadil na nové Zenbooky Prime 1920 × 1080 px. HTC bude brzy prodávat Droid DNA, 5" mobil opět s Full HD, a na více než třikrát delší úhlopříčce dnes tohle rozlišení používá jen menšina výrobců. To je prostě špatně.
Výběr těch nejlepších notebooků na Vánoce – nepřehlédněte!
...proto jsme byli u vánočních tipů poněkud nekompromisní a z výběru jsme vyřadili všechny notebooky se „standardním“ rozlišením. Líbily se nám Zenbooky Prime, Acer Aspire S7, nové Sony Vaio S15 a další. Z levnějších pracovních notebooků jsme doporučili ThinkPad Edge E530, z levných ultrabooků třeba HP Folio 13 nebo Lenovo IdeaPad U310. Další modely najdete v článku.
Nekompromisní ultrabooky od Samsungu
Už je to měsíc, co Samsung s pompou uvedl inovovanou řadu 9. Letos to byly dva nové modely – Samsung 900X3C a 900X4D. Jde o nádherné tmavé ultrabooky v 13,3" a 15" velikostech, s velmi tenkým rámečkem a také s velmi sympatickými rozměry. Považte sami – 13" model 900X3C váží jenom 1,16 kg a je jen 12,9 mm silný. K tomu si přičtěte kovové elegantní unibody šasi, dobrý matný displej s krásným rozlišením 1600 × 900 px a máte perfektní stroj.
Třináctipalcový model je kupodivu lépe vybavený a taky o dost dražší. Za 41 999 Kč vč. DPH se věru nejedná o levnou záležitost, mezi 13,3" ultrabooky je to ale špička.
Asus: štíhlý Zenbook a klasický 15,6" notebook
- Asus Zenbook Prime UX32VD: excelentní displej je jen začátek (recenze)
- Asus N56VM: dokonalý dunící zvuk a skvělý obraz (recenze)
Od Asusu jsme v listopadu recenzovali dva notebooky. Oba měly matný IPS displej s rozlišením 1920 × 1080 px, reproduktory Bang & Olufsen, podsvícenou klávesnici a grafickou kartu od Nvidie a oba můžu vřele doporučit. Tím jedním byl 13,3" ultrabook – Asus Zenbook Prime UX32VD, tím druhým klasický 15,6" notebook – Asus N56VM.
Asus se naučil dávat do notebooků opravdu skvělé displeje, i když si za ně trochu připlatíte. Full HD je i na 13,3" úhlopříčce stále hezky koukatelné a díky IPS matrici tu máme excelentní kontrast i pozorovací úhly. Nesmíme zapomenout i na dobrý zvuk – model N56VM měl k poměrně silným a kvalitním stereo-reproduktorům i externí subwoofer a jde tak bez velkého řečnění o notebook s nejlepším zvukovým projevem, co jsem kdy testoval.
Na Zenbooku Prime musím ještě vyzdvihnout diskrétní grafiku, která se do 18mm těla kapkovitého ultrabooku skutečně vešla a herní výkon tu tak přece jen nějaký je. Škoda jen toho pevného disku (i když hybridního).
HP Spectre XT Pro – krásný a rychlý ultrabook, ale...
Jen o 500 Kč dražší než testovaný Asus Zenbook je HP Spectre XT. Krásný černostříbrný ultrabook designově dost připomíná Macbook Air. Na rozdíl od Asusu má i hodně rychlé SSD, což je veliká výhoda. Také musím zmínit výtečnou klávesnici, ještě o chlup lepší než u Asusu. Tím to ale končí.
Najdete tu nálepku Beats, zvuk ale není nic moc, lesklý displej s rozlišením 1366 × 768 px je vyloženě ostuda. Jen dva USB porty navíc opravdu nestačí. Za 27 999 Kč s daní máte před sebou mnohá rozhodování, pokud chcete jen rychlý ultrabook se 128GB SSD, obejdete se s menší částkou.
Goldmax Scorpius a velký test GeForce proti Radeonům
- Goldmax Scorpius: dvě grafiky v 17,3" notebooku (recenze)
- Radeon HD 7970M a CrossFireX, GeForce GTX 680M a SLI (test)
Z úplně druhé strany barikády pochází velký těžký 17,3" Goldmax Scorpius. Cena opravdu není lidová, výkon ovšem také ne, a to po žádné stránce. Uvnitř najdete silné čtyřjádro Ivy Bridge, alespoň 8 GB RAM, 256GB SSD a dvě grafické karty - Radeony HD 7970M v CrossFireX nebo GeForce GTX 680M v SLI. Obě dvě multi-GPU jsme proti sobě postavili v testu a samozřejmě srovnali i s jednotlivými grafikami. Výsledek? Radeon byl o malinký kousek rychlejší, ale hlavně o hodně levnější, proto jsem musel doporučit „akční nabídku“ Goldmaxu se dvěma grafikami od AMD.
Celkově drží velký notebook i pár prvenství. Jak v tiskové zprávě zmiňuje Goldmax, skutečně jde o nejmenší a nejlehčí notebook na trhu se dvěma grafickými kartami. Výkon jakékoli části notebooku je na čelních příčkách všech grafů a barevně podsvícená klávesnice tomu dodává šmrnc. I když o pracovní stanici, jak nám Goldmax tvrdí, opravdu nejde.
Lenovo ThinkPad T430s – pracovní elita
Pokud vás zajímá výborná pracovní kvalita, určitě vás bude zajímat i malá recenze ThinkPadu T430s. Bez nadsázky jde o jeden z nejkvalitnějších strojů, jaké si na práci můžete vybrat. Hořčíková kostra, skálopevné plasty, skvělá klávesnice, trackpoint, matný displej atp. – jak víte všichni, ThinkPady řady T jsou prostě špička. V případě tohoto modelu s příponou S jde navíc o elegantně ztenčený model.