Před zhruba dvěma měsíci Mark Zuckerberg slíbil reformu svých sociálních sítí. Ústředním motivem bylo soukromí, ale také interoperabilita. Na konferenci F8 2019 Facebook oznámil několik změn, které Messenger letos čekají. Na poměry platformy to budou velké věci. Ačkoli detaily neznáme, byl potvrzen důraz na interoperabilitu.
Nečekám ale, že Messenger začne komunikovat např. se Skypem. Propojení by se mělo týkat pouze komunikátorů od Facebooku, ačkoli k tomuto tématu nevíme nic nového. O čem se ale provozovatel největších komunikačních platforem dneška rozpovídal konkrétněji?
Nový menší a svižnější klient
Loni Messenger čtvrté generace nabídl nový a mnohem čistší design. Tentokrát vývojový tým pracuje „v garáži“ na zbrusu novém klientu. Symbolicky mu přezdívá „LightSpeed“, tedy rychlost světla. Slibuje spuštění do dvou sekund a zmenšení velikosti instalačního souboru na 30 MB, což je o nějakých 70 MB méně oproti současnému Messengeru.
To tvrdí Facebook, soubor APK pro Android má ale zhruba 40 MB, v App Storu je pak uvedeno necelých 240 MB. Buď jak buď, Messenger bude kompletně přepsán, pravděpodobně to souvisí i s cílem zaměřit se na soukromí a propojení s dalšími komunikátory.
Bylo též potvrzeno, že by komunikace v budoucnu ve výchozím stavu bude šifrovaná.
Kdy se dočkáme? Facebook období uvedení nespecifikoval.
Přivítejte klienta pro osobní počítače
Kdysi měl Messenger svého klienta pro Windows, v roce 2014 ale skončil. Dva roky na to pak byly do Storu přidány porty aplikací od Facebooku z iOS. Jsou omezené na Windows 10, navíc funkčně pozadu a do systému zcela nezapadají, ačkoli fungují. Messenger můžete také samostatně používat v prohlížeči. Chrome nebo „Chredge“ umožňují instalaci webové aplikace tak, aby běžela v samostatném okně.
Možná trochu nečekaně se ale Facebook pustil do tvorby klienta pro tradiční počítače znovu, aby nabídl vyšší standard. Messenger pro Windows a macOS nabídne stejné funkce jako na mobilech včetně skupinových videohovorů.
Kdy se dočkáme? Aktuálně probíhá testování, Messenger pro osobní počítače dorazí v průběhu tohoto roku.
Prostor pro blízké
Jako vlastní platforma se Messenger profiluje od svého vzniku. Je to důvod, proč byl částečně oddělen od Facebooku. Koncepčně stojí na soukromých konverzacích, byť dva roky umožňuje sdílet obsah skrze Messenger Day. K těmto možnostem přibude další. Půjde o prostor pro vybranou společnost, tj. vaši blízcí, resp. ti, s nimiž si píšete nejčastěji.
V tomto prostoru najdete příspěvky z Messenger Day, video a videa nebo jiný obsah, který si nasdílíte. Facebook pracuje i na dalších funkcích, zatím ale nic dalšího neprozradil. Jedná se však o součást plánu boje za soukromou komunikaci.
Kdy se dočkáme? Vývoj je na začátku, kromě strohého oznámení o vzniku nevíme, kdy bude nové prostředí dostupné.
Kdyby vás zajímaly novinky zaměřené na podniky, zamiřte na Messenger News.
Společné sledování videí
Podle Facebooku je videochat na Messengeru stále žádanějším artiklem. Každý měsíc videotelefonuje 410 milionů lidí (ze základny 1,3 mld. lidí). Nově budete moct v rámci videohovoru společně sledovat video. Třeba film z dovolené. Zdá se, že podporována budou jen videa z Facebooku. Ten se snaží vytvořit virtuální obývák pro případy, kdy se svými blízkými nemůžete být v jedné místnosti. Jedná se ale o další soukromý prostor jen pro vybranou společnost na rozdíl od otevřenějšího Facebooku.
Kdy se dočkáme? Aktuálně probíhá testování, funkce bude k dispozici ještě v tomto roce.
Zdroj: Messenger News