Micron s SSD 2200 poprvé přechází na kompletně vlastní řadiče. A na technologii NVMe

21. 3. 2019

Sdílet

Micron je výrobce SSD, který asi nejvíce otálel s přechodem na NVMe SSD, a je to vidět i na jeho značce Crucial. Tato politika se patrně ale také začíná měnit. Micron teď po nedávno vydaném SSD 1300, které je stále typu SATA, uvádí na trh nový model Micron 2200. A ten je už založený na technologii NVMe. A co je zajímavější, přináší poprvé úplně nový řadič, který si Micron vyvinul zcela sám. Tím se tato firma posouvá do ligy firem, které mají vlastní NAND i řadiče a alespoň teoreticky tak mohou z čipů NAND vymáčknout naprosté maximum. Takto kompletně provázaný výrobek dosud nabízely Samsung a Toshiba, a s vlastními řadiči by se nyní díky této úzké spolupráci mohla zlepšit i SSD od Micronu a potažmo Crucialu.

Micron 2200 bude, jak už to u něj chodí, SSD určené pro OEM segment, s kterým se tedy budete setkávat v hotových sestavách velkých výrobců, ale patrně ne na volném trhu. Ovšem Micron ho nejspíš eventuálně uvede i na „retailový“ trh samostatných komponent pod značkou Crucial. To, co uvidíme u Micronu 2200, se nás tak možná eventuálně stejně bude týkat.

Micron 2200: poprvé vlastní řadič

Micron 2200 bude NVMe SSD v provedení modulu M.2 s rozhraním PCI Express 3.0 ×4, PCB bude mít běžnou 80mm délku a jednostranné provedení. Nabízený bude v kapacitách 256 GB, 512 GB a 1 TB. Použita v něm je 3D NAND samozřejmě z produkce Micronu, a sice 64vrstvé čipy se zápisem TLC. A také výkon řadiče by zřejmě měl mířit na vyšší úroveň než Crucial P1 s pamětí typu QLC.

Micron bohužel neprozradil nic o onom novém řadiči, který je v modulech Mciron 2200 osazen. Dá se ovšem čekat, že je patrně dílem týmu, který firma získala akvizicí firmy Tidal Systems (kterou koupila v roce 2015). To byl startup založený lidmi, kteří předtím pracovali v známém SandForce a také Link A Media Devices. To byl docela schopně vypadající výrobce řadičů, kterého schlamstnul pro změnu Hynix.

micron 2200 ssd slajd Micron 2200 je první SSD Micronu s vlastním řadičem, vyvinutým včetně firmwaru přímo uvnitř firmy

Co Micron ovšem sdělil, jsou výkonnostní čísla pro toto SSD, z nichž nový řadič nevypadá úplně špatně, i když konkurovat bude tento model spíš jenom levnějším NVMe SSD než těm výkonnějším. Má podávat výkon až 3000 MB/s při sekvenčním čtení a až 1600 MB/s při sekvenčním zápisu, kde je zřejmě použitá SLC cache. Při náhodném přístupu k 4KB blokům má výkon dosahovat až 240 000 IOPS ve čtení a 210 000 IOPS v zápisu. Tato čísla jsou přitom uvedena pro všechny tři kapacity, což by na 256GB model bylo celkem dobré.

bitcoin školení listopad 24

micron 2200 ssd parametry Parametry pro SSD Micron 2200

Garantovaná výdrž v zápisu je pro 256GB model 75 TB, pro 512GB verzi je to úměrně 150 TB a pro 1TB model 300 TB; dostáváte tedy v záruce asi 300 přepisovacích cyklů na buňku. Spotřeba je uvedena až 6 W při aktivitě, 300 mW v nečinnosti a 5 mW v úsporném režimu. Micron také bude nabízet od každé kapacity model s podporou šifrování a bez ní.

Ceny uvedeny nejsou a nemáme ani nějaké datum dostupnosti – jak už bylo řečeno, jde opět o OEM komponentu, s kterou se můžete setkat jen v nějakém hotovém notebooku nebo počítači. Ovšem Micron patrně na tomto modelu založí i nějaký už běžně prodávaný model značky Crucial. Té totiž v sortimentu nějaký mainstreamový NVMe modul docela chybí, takže přeznačení tohoto typu na nějaký Crucial se vyloženě nabízí.