Seznam potenciálních kupců Elpidy se zúžil na počátku května, kdy Micron získal exkluzivní právo na odkup. Od té doby Micron Technology vyhodnocoval stav výrobních linek a technologií a vyjednával o snížení dluhu s věřitely Elpidy (finančními institucemi, leasingovými společnostmi a hlavními akcionáři).
Výsledkem vyjednávání je tedy ona cenovka 2,5 mld. USD. Za tyto peníze Micron získá veškeré know-how, výrobní kapacity a další aktiva. Z toho 1,75 miliardy dolarů bude v ročních splátkách až do roku 2019 putovat věřitelům Elpidy držícím zajištěné pohledávky a zbytek obchodním partnerům, kteří drží nezajištěné úvěrové pohledávky.
Dle informací plánuje Micron investovat do výrobních kapacit dalších přibližně 1,25 miliardy dolarů, aby urychlil a posílil produkci mobilních paměťových čipů DRAM, jako jsou LPDDR, LPDDR2 a další.
Samotná značka Elpida, její zakázky i zaměstnanci zůstanou zachováni. Nadále však bude figurovat jako dceřinná společnost Micronu.
Při té příležitosti Micron oznámil i jinou související nákupní transakci ve výši 334 milionu dolarů, za kterou získal 24% podíl v tchajwanské společnosti Rexchip Electronics. Ta vyrábí paměťové čipy právě ve spolupráci s Elpidou. Elpida vlastnila 65 % Rexchipu, Micron se proto stavá majoritním vlastníkem.
Do portfolia Micronu se tak kromě továrny Elpidy na 300mm čipy DRAM umístěné v Hirošimě (viz. obrázek) dostala i stejná továrna na Tchaj-wanu vlastněná Rexchipem a montážní a testovací středisko v Akitě (Japonsko). Celkově dokáží výrobní linky Elpidy a Rexchipu vyprodukovat 200 tisíc 300mm waferů za měsíc, což představuje asi 50% navýšení dosavadní výrobní kapacity Micronu.
Micron si tímto vybudoval silné postavení na trhu paměťových čipů pro mobilní telefony a tablety. To jej kromě stávající serverové a podnikové sféry katapultuje na další silný trh.
Zdroj: X-bit Labs