exFAT součástí Linuxu? Microsoft říká „ano“

29. 8. 2019

Sdílet

Hodilo by se napsat, že peklo zamrzlo, avšak nový krok Microsoftu není tak překvapivý. Redmondská společnost se loni připojila k Open Invention Network (což překvapivé bylo) a slíbila, že všech svých 60 000 softwarových patentů volně licencuje 2600+ členům aliance. Na základě toho jsme odhadovali, že jím patentované technologie jako exFAT, ClearType nebo DirectX by se již bez obav mohly používat i v Linuxu nebo jiných svobodných systémech. A tak se také stalo.

Microsoft včera oznámil, že vývojáři klidně mohou zahrnout podporu souborového systému exFAT do linuxového kernelu. Není zřejmé, jestli patřičné kódy pošle ke schválení on sám (do Linuxu totiž přispívá), nebo to nechá na ostatních. Prozatím alespoň zveřejnil specifikace formátu exFAT.

TIP: Přicházejí paměťové karty SD Express a SDUC, nabídnout až 128 TB

Pro uživatele je to vítaná zpráva. exFAT je výchozím souborovým systémem na paměťových kartách (micro)SDXC a používá se také u nových flashdisků, případně i externích disků. Na rozdíl od staršího formátu FAT32 již není limitován maximální velikostí souboru 4 GB a svazku 2 TB, ale hranice se posouvají až do řádu petabajtů. Má ale i další výhody, viz přehledný seznam na Wikipedii.

Fakt, že SD Association si exFAT vybrala jako hlavní formát pro nové generace paměťovek, mohlo uživatelům způsobit vrásky na čele. Ve Windows totiž podpora samozřejmě byla, Microsoft technologii licencoval i Applu pro macOS nebo výrobcům mobilů a foťáků, jenže linuxáci to měli složitější. Firmy jako Red Hat, které neignorují softwarové patenty, si nemohly dovolit začlenit exFAT do svých distribucí. Vyřešit to museli až uživatelé pomocí nástrojů třetích stran.

TIP: Microsoft má nový operační systém. Nestojí na Windows, ale Linuxu

bitcoin školení listopad 24

Na Linuxu se používá balíček fuse-exfat, jehož ovladač dokáže ze zmíněného filesystem číst i na něj zapisovat. Samsung již v roce 2013 uvolnil vlastní ovladač exFAT jako open source pod licencí GPL, jenže kvůli patentům se do jádra nikdy nedostal. Teď už by mohl.

Zdroj: Microsoft