Proto v oznámení cítím lehký nostalgický závan. Microsoft totiž odhalil, kolik edic Windows 10 dorazí na trh a jak se budou jmenovat.
Logicky se počet edic musel navýšit, protože nadcházející verze Windows bude dostupná na více platformách:
- Windows 10 Home
- Windows 10 Pro
- Windows 10 Mobile
- Windows 10 Enterprise
- Windows 10 Education
- Windows 10 Mobile Enterprise
- Windows 10 IoT Core
Domovy a malé firmy
Na klasické počítače budeme doma standardně instalovat Windows 10 Home. Profesionálové a nároční jedinci, kteří využijí těch pár funkcí navíc určených spíše menším firmám, pak sáhnou po dražších Windows 10 Pro. Microsoft sám zdůrazňuje, že tato edice cílí na menší podniky, a to funkcemi jako vzdálená správa zařízení a aplikací, ochrana dat apod.
Až Windows 10 Pro budou podporovat Windows Update for Business, jež umožní spravovat parametry instalace aktualizací. Jinak první dvě vlaštovky nepředstavují moc nového, pouze dodávám, že edice Home a Pro najdeme také na větších tabletech, případně na zařízeních mezi klasickým počítačem a tabletem (s procesorem architektury x86). Windows RT v samostatné podobě dále nepokračují.
Střední a velké firmy
Větší firmy podobně jako v minulosti sáhnou po edici Enterprise, která dále staví na edici Pro a oproti ní přidává mj. další funkce pro správu. Měla by vyhovovat středním a velkým podnikům – nic lepšího už Microsoft nenabídne. Bude dostupná v rámci Volume Licensing a právě tato edice umožní kontrolu nad proudem inovací.
Budou-li firmy konzervativní, zvolí k instalaci pouze záplaty, nikoli nové funkce a jiná vylepšení. Z článku nevyplývá, že změna volby instalace aktualizací nedělitelně souvisí s Windows Update for Business. O zvláštní větvi, která se nebude vyvíjet, ale bude pouze záplatována, jsme už psali. V originále se jí říká Long Term Servicing Branch, tedy větev s dlouhodobou podporou.
Školy
Úplnou novinku nepředstavují ani Windows 10 Education, která navazují na dřívější iniciativu Windows 8.1 ve škole. Podle názvu snadno odhadnete, že míří do škol. V praxi se jedná o mírně modifikovanou edici Enterprise, kde možnosti správy a další funkce odpovídají zaměření na vzdělávací organizace. Nic konkrétnějšího bohužel zatím nevíme.
Microsoft pouze sdělil, že bude existovat možnost, jak počítače studentů s Windows 10 Home a Windows 10 Pro bude možné upgradovat na Windows 10 Education. Minimálně nám firma naznačila, že podmínky pro licencování budou trochu volnější. Patrně reaguje na trend vlastních zařízení, kde by ovšem s jinou edicí mohly vznikat problémy s kompatibilitou, aspoň z hlediska pokročilých funkcí využívaných ve školách. Povolení povýšení na edici Education považuji za rozumný a vítaný krok.
Mobilní zařízení
Na mobily a malé tablety do 8" nezamíří plnohodnotná edice s desktopem, byť některá nová zařízení budou obsahovat něco jako odlehčený desktop. Pokračovatel rodové linie Windows Phone se bude nazývat Windows 10 Mobile. Tak už Redmondští systému v podstatě dosud přezdívali. Dali však zelenou drobnému jménu? Obávám se, že si lidé nový produkt asociují s Windows Mobile.
Společného ovšem tyto dva systémy nemají prakticky nic. Windows 10 Mobile budou podporovat trend nošení vlastních zařízení do zaměstnání, tedy i funkce pro správu. Přesto vznikne ještě edice Windows 10 Mobile Enterprise. Dostupná bude přes Volume Licensing a kromě funkcí pro správu navíc nabídne ovlivnění proudu aktualizací pomocí nástroje Windows Update for Business.
Internet věcí a upgrade
Protože v nadcházejících letech bude důležitým trendem internet věcí, Microsoft na to zareagoval patřičně odlehčenou edicí. Windows 10 IoT Core budou fungovat i na nejméně výkonných zařízeních, typicky určených pouze pro vykonávání jedné činnosti. Operační systém bude v této podobě maximálně ořezaný.
Pro mírně náročnější zařízení jako bankomaty bude Microsoft dále nabízet i upravené edice Enterprise a Mobile Enterprise. Microsoft připomněl, že nová Windows budou dostupná v létě, ale konkrétní datum neuvedl. Ani měsíc. Z dřívějška víme, že interně cílí na konec července a že nejdříve dorazí desktopová edice.
Firma naznačila, že už na podzim nás čeká větší aktualizace. Připomněla také, jak to bude s upgradem zdarma. Bezplatně na Desítky v prvním roce od uvedení budete moct přejít jako spotřebitelé. Pro lepší přehlednost nahlédněte do tabulky:
Mám | Dostanu |
Windows 7 Home Premium | Windows 10 Home |
Windows 7 Professional | Windows 10 Pro |
Windows 7 Ultimate | Windows 10 Pro |
Windows 8.1 Core | Windows 10 Home |
Windows 8.1 Pro | Windows 10 Pro |
Windows Phone 8.1 | Windows 10 Mobile |
Každopádně se nemohu zbavit pocitu, že by schéma edic mohlo vypadat o poznání jednodušeji. Domácí edice by se jmenovala prostě Windows 10, případně Windows 10 Home, ve firmách a školách by používali Windows 10 Enterprise a na mobilech by byla pouze Windows 10 Mobile.