V konečném důsledku tak změny možná zaplatí spotřebitel. Všechno bude záležet na vývojářích, jak se k tomu postaví. Microsoft pouze reaguje na nařízení Evropské unie. Té se totiž nelíbilo, že nadnárodní podniky sídlily v zemích s nižšími daněmi, k nimž patří Lucembursko s 15% daní, čímž se vyhnuly vyšším daním z prodejů v jiných státech.
Evropská unie od příštího roku zavede zdanění podle toho, kde se produkt koupíte, místo odkud ho kdo prodá. Změna legislativy se vztahuje pouze na digitální věci, potenciálně tak mohou zdražit e-knihy, hudba nebo např. filmy prodávané online. V EU najdete 28 zemí s celkem 75 různě nastavenými úrovněmi daně.
Toto nařízení se nelíbí především menším podniků, pro které by mohlo být až likvidační. Na druhou stranu pro vývojáře prodávající své hry a aplikace v obchodech jako Windows Phone Store se nic nemění. Administrativu zařizuje provozovatel obchodu, v tomto případě Microsoft. Týká se jich pouze volba ceny produktu.
Kdo chce prodávat zboží přímo spotřebitelům, ten bude mít život těžší. Prodejce čeká přinejmenším spousta administrativy, která bude časově náročná.
Was just about to launch new digital product in 2015 but #VATmoss #VATmess will kill it before it begins. So much for encouraging innovation
— Claire Maycock (@clmwrites) November 20, 2014
Because of #VATMOSS #VATMESS I will likely stop direct digital sales to customers & use only big corporate platforms. Nice one @HMRCgovuk
— Joanna Penn (@thecreativepenn) November 25, 2014
The fact HMRC announced another softening change to #VATMOSS just 3 days before it comes into effect confirms they screwed up awareness.
— Gary Turner (@garyturner) December 30, 2014
Compiled some numbers. Complying to #VATMOSS to the letter will result in a 50k€ loss per year for us. A good salary.
— Mélanie Christin (@Melibellule) December 30, 2014
Zdroj: WMPoweruser | The Guardian