Microsoft Surface Go: jak z tabletu, klávesnice, pera a myši udělat počítač (recenze)

10. 12. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

Nejnovější hardwarový počin Microsoftu se jmenuje Surface Go – stylový tablet s Windows 10 a s možností dokoupení klávesnice, pera i myši. Microsoft k nám počítače Surface zatím oficiálně nedováží, ale je o ně zájem a až na chybějící diakritiku na klávesnice dostanete plnou podporu.

Na trhu je několik zařízení nazvaných Surface a na první pohled není snadné se v nich vyznat: Go, Pro, Book a Laptop. Surface Go je sourozencem Surfacu Pro. V obou případech jde o tablet s výklopným stojánkem a odnímatelnou magnetickou klávesnicí. Tyhle dva se liší ve velikosti displeje a hardwarové výbavě.

Microsoft bere menší model také spíše za tablet, ale tomu většímu už říká notebook. Technicky jde ale pořád o konvertibilní tablet. Pro srovnání: větší 12,3" Surface Pro má silnější procesor Core i5 a navíc jeden USB port a čtečku microSD.

Pak jsou zde ještě Surface Book 2 a Surface Laptop. A zatímco Surface Laptop je (už podle názvu) notebookem s klasickou konstrukcí a za ještě rozumné ceny, Surface Book 2 je notebookem s odnímatelným displejem – v důsledku tedy také tabletem, ovšem s funkčním displejovým kloubem. Book 2 je však také velmi výkonným počítačem s herní grafikou, který začíná někde na padesáti tisících.

Surface Go s klávesnicí, perem Pen a myší Arc

Surface Go je v produktech Microsoft Surface tím nejlevnějším a jde o velmi dostupný tablet s Windows 10. Klávesnice se sice prodává zvlášť, ale kdo chce místo tabletu spíše počítač, určitě by ji měl vzít také. Na druhou stranu kdo chce počítač, měl by se poohlédnout po verzi Pro, či raději rovnou po Surface Laptop.

Surface Go existuje ve dvou konfiguracích s 64 nebo 128GB úložištěm. Mění se také operační paměť ze 4 na 8 GB. Procesorem je vždy Pentium Dual Core 4415Y Kaby Lake a cena levnější varianty začíná na 11 990 Kč.

model Microsoft Surface Go
výrobce / zapůjčil Microsoft
konfigurace  –
představení / zahájení prodeje  –
displej 10", lesklý dotykový IPS, 1800 × 1200 px (Sharp LQ100P1JX51)
rozměry a hmotnost  242 × 175 × 8,3 mm / 552 g
procesor Intel Pentium Dual Core 4415Y (Kaby Lake) na 0,4 až 1,6 GHz (turbo ne), 2/4 jader, TDP 6 W
grafický čip Intel HD Graphics 615
operační paměť 8 GB
SSD 128 GB SSD (Toshiba KBG30ZPZ128G)
HDD
akumulátor 26 Wh
USB USB-C
čtečka karet ne
grafické porty ne
optická mechanika ne
sítě Wi-Fi (802.11ac Qualcomm QCA6174), Bluetooth (4.1), LAN (ne), LTE (ne)
čtečka otisků ne
OS Windows 10 S/Home
doporučená cena 15 990 Kč

 

Tablet samotný má kovové bytelné tělo – dalo by se říct luxusní provedení. Velmi chválím výklopný stojánek, se kterým lze tablet naklonit do téměř jakéhokoliv úhlu. Tohle žádný tablet s Androidem (kromě postarší Yogy) bohužel nemá.

Konektivita

Konektivita Surfacu Go se omezuje spíše na bezdrátové technologie. Jediné konektory na těle jsou totiž USB-C a sluchátkový jack. Napájení je řešeno přes proprietární magnetický konektor podobný MagSafu od Applu.

Bezdrátové připojení zajišťuje čip od Qualcommu a přestože je standardu 802.11ac, tak kopírování v domácí síti bylo dost pomalé. Nejvýše 1 až 3 MB/s, což by možná odpovídalo rychlosti 802.11n. Přes USB lze připojit třeba flashdisk, ale takový externí 2,5" disk už neutáhne.

USB-C a sluchátkový jack. Nic víc

Displej

Surface Go má 10" IPS displej s méně tradičním rozlišením 1800 × 1200 px (poměr stran činí 3:2). Naměřil jsem u něj běžné hodnoty jasu (8 až 418 nitů a kontrast 1650:1). Barevný gamut velmi dobře kopíruje standard sRGB a vyvážení bílé. Displej dodává Sharp a rozhodně se povedl. Jen na ty tlusté rámečky už nejsem moc zvyklý, i když u tabletů je to pořád standard.

Displej
výrobce Sharp LQ100P1JX51
typ, rozlišení 10", lesklý dotykový IPS, 1800 × 1200 px
velikost notebooku / poměr displej:tělo
maximální otevření víka _
automatický jas ano
rozsah jasu 8 až 418 cd/m² (120 při 54 %)
hodnota černé (při jasu 120 cd/m²) 0,07 cd/m²
kontrast (při jasu 120 cd/m²) 1650:1
rovnoměrnost podsvícení
heatmapa podsvícení
gamut   
vyvážení bílé

 

Windows 10 S

Surface Go má předinstalované Windows 10 S, tedy verzi omezenou možností instalovat aplikace pouze ze Storu. Někomu může jednoduchost i vyšší bezpečnost vyhovovat, ale není problém se přepnout do plnohodnotných Windows 10 Home. Případný přechod zpět je pak možný jen obnovením do továrního nastavení.

Hardware

Spíše úsporný procesor s TDP 6 W není určený na žádné náročné úlohy. Doplňuje jej sice slušných 8 GB RAM, ale také dost pomalé SSD od Toshiby (přestože nejde o eMMC, ale rychlé NVMe) napájené napevno na desce. Tablet si sami nerozeberete a stejně byste uvnitř nic nevyměnili.

Výkon
HWinfo  
PCMark 7  –
PCMark 10
PCMark 8 Storage  
Zoner Photo Benchmark 18
3DMark
AS SSD a Crystal Disk Mark  
Cinebench R15  
Akumulátor
kapacita akumulátoru 26 Wh
nabíječka W
Powermark (Balanced) 4:40 h
Powermark (Productivity) 8:30 h
přehrávání videa 1080p h.265 6:55 h
rychlost nabíjení za 60 minut 68 %

Klávesnice

Klávesnice je k dokoupení samostatně. Můžete ji mít ve více barvách, přičemž nejhezčí je asi šedá. Její povrch je z materiálu Alcantara, takový velmi příjemný textilní materiál (umělá kůže z netkané textilie). Klávesnice na tabletu drží magneticky a k jejímu odebrání je potřeba větší síly. Po přiklopení chrání i displej. Má hezké bílé podsvícení ve třech úrovních.

Klávesnice drží na silných magnetech

Českou verzi nehledejte, rozložení klávesnice existuje jen jedno (když nepočítám asijské varianty). Vždy tedy dostanete jednořádkový Enter a dlouhý levý Shift, navíc bez české diakritiky. Ve spolupráci s distributory se ale už plánuje její dodatečné gravírování.

Klávesnice je kvalitní, jen ta ergonomie je na tom jako vždycky..

Primární funkcí horní řady jsou multimédia, po stisku Fn pak i klasické F-klávesy. Kurzorové šipky nejsou nijak oddělené – s tímto trendem začalo HP, stejně provedené klávesnice má i MacBook – ergonomie je tak nejen u Surfacu Go zcela podřízena designu.

Podsvícení klávesnice

Velký touchpad je na poměry tabletů pohodlný a jde stisknou téměř na celé ploše. Na klávesnici jsou podle popisků dva Alty (ale ten pravý funguje jako AltGr) a pouze jeden Ctrl. Větší klávesnice pro model Surface Pro se pak liší kromě trošku zvětšených tlačítek pouze přítomností kontextové klávesy.

 

Další periferie

Kromě klávesnice patří mezi dokoupitelné příslušenství pero a hodí se i myš. Arc Mouse je už asi třetí generací „zlomitelné“ myši. Ta první ještě měla kolečko, druhá už jen dotykovou plošku a nejnovější funguje i jako touchpad.

Je škoda, že neumí gesta, ač tři prsty rozezná a můžete jim přiřadit nějakou funkci. Samotným zlomením se myš zapne, vytvoří klenbu pro dlaň, propojí přes Bluetooth a na jednu baterii typu AAA vydrží kolem půl roku.

 

Pero Pen v4 je o něco těžší než klasická propiska. Napájí jej jedna AAA, má dvě tlačítka a stojí 2199 Kč. A stejně jako klávesnice je dostupná ve více barvách. Na tabletu drží magneticky na levém boku, přichytí se sice i na pravém, ale tam už je magnet slabší. U většího Surface Pro je magnet silný na obou stranách.

Také pero komunikuje přes Bluetooth a jde u něj nastavit, co udělá po jednom stisku či po dvojstisku. V základu se otevře pracovní prostor Windows Ink či pořídí screenshot s možností do něj okamžitě kreslit. Převod poznámek do textu potom už záleží už na aplikaci.

Je dobře, že se pero prodává zvlášť, tahle periferie obecně není pro každého. Magnetické uchycení drží pevně, přesto bych se v batohu bál, že ho ztratím. Uvítal bych klidně tenčí stylus, ale aby byl zasunutý přímo v těle. Takhle je to periferie spíše na doma než na cesty.

Hodnocení

Surface Go je na jednu stranu velmi kvalitně provedený tablet s luxusní klávesnicí. Většina konvertibilních tabletů navíc postrádá výklopný stojánek a Windows je proti Androidu univerzálnější. Microsoft také vsadil na odemykání pomocí obličeje, čtečku otisků zde nehledejte. Funguje to velmi spolehlivě.

Jak se mi líbí vcelku výhodná cena, tak provedení klávesnice není přes kvalitní provedení pořád moc vhodná na dlouhodobější práci – pokud tedy nepíšete jen text ve Wordu, ale chcete, aby prsty dobře padly i na funkční klávesy okolo.

Konkurencí je mu asi jen o dost dražší (ale i výkonnější) Lenovo Miix. Jako stylový tablet s Windows jde o velmi dobré zařízení. Na serióznější práci je ale klasický laptop stále nepřekonaný.

bitcoin školení listopad 24

 

Autor článku

Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.