Hlavní navigace

Microsoft útočí na Chromebooky. Jsou ale jeho argumenty platné?

27. 11. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

Studená válka mezi Googlem a Microsoftem pokračuje. Redmondští svým soupeřům nedávno zasadili drsnou ránu, když začali prodávat trika, hrnečky a jiné podobné propagační materiály s různými slogany proti Googlu. Tento úder spadá do kampaně Scroogled. Už dávno nejde o nevinné pošťuchování. Minimálně Microsoft si nebere servítky a zahájil tvrdý útok na všech frontách.

Tip: Microsoft do reklamní kampaně proti Googlu zatáhl trika a hrnečky

Po pár dnech se můžete podívat na další výsledek jeho práce. Tentokrát Microsoft vzal hvězdy z reality show Pawn Stars, kde vás pánové poučí o různých věcech. V propagačním spotu vám prozradí, proč Chromebooky nelze považovat za plnohodnotné laptopy. Bez připojení fungují omezeně, stávají se z nich prý cihly. Jenže tohle už není tak docela pravda. Donedávna sice Chrome podporoval skoro výhradně webové aplikace, až na výjimky jako offline Gmail.

Bez připojení Chromebooky fungují omezeně, stávají se z nich prý cihly.
Jenže tohle není tak docela pravda

V tuto chvíli pro něj ale mohou vznikat nativní aplikace, které již nelze považovat za obyčejné webové aplikace. Pracují totiž i bez připojení k internetu. Buď jak buď, ekosystém v tuto chvíli není moc velký, protože je v plenkách. Pánové se odkazují na klasické aplikace pro Windows, které fungují offline. Jako příklad zvolili Office a iTunes. Ačkoli kancelářský balík bezesporu patří k nejlepším pomocníků, je placený.

Jednoduché a levné? Nejdůležitější argumenty

Pokud někomu stačí Dokumenty Google, je Microsoft v těžké nevýhodě. A že běžnému uživateli na obyčejné věci jednoduchá webová kancelář dostačuje. Redmondští sice mají také zdarma dostupné Office Web Apps, jenže ty pro změnu nefungují bez připojení. Na Chromebooku přitom bez připojení dokumenty psát můžete. Je tedy majitel Chromebooku skutečně v nevýhodě? iTunes pro Windows si navíc moc dobrou pověst nezískal.

Tip: Google chce odstranit YouTube pro WP, zabíjí otevřenost [komentář]

Logo na víku přístroje údajně znamená, že zařízení není laptop. Nemá Windows, nemá Office. A když bude vybaven Linuxem nebo OS X, tak také nepůjde o laptop? A že bez Wi‑Fi Chromebook skoro nic neumí? Ruku na srdce, který počítač vám bez připojení k internetu přijde jako užitečný pomocník? Je úplně jedno, co za operační systém používáte, ale většina funkcí dnes souvisí s internetovými službami.

 

Zmínit můžeme sociální a komunikační sítě, úložiště dat nebo encyklopedie. Bez připojení nesejde na tom, co za systém pohání váš notebook. Aplikace pro Windows sice fungují i tak, ale k užitku vám nebudou. K výjimkám patří kancelářské balíky (jeden ale Google má), vypalovací nástroje (copak dneska někdo vypaluje?), nebo třeba prohlížeče fotografií (ale kdo z vás nemá snímky uložené v cloudu, ať zvedne ruku). Pak tu máme pasáž o sledování.

Tam můžeme jen zkonstatovat, že na webu jste sledování všude. Google reklamy personalizuje, byť můžete jejich použití minimálně omezit v nastavení účtu. Sledování bude každopádně slabina, kde Microsoft docela přesně svého konkurenta zasáhl. Pokud se avšak budeme bavit o funkcionalitě Chromebooku, myslím, že negativně zaměřený spot přehání a vytrhává věci z kontextu.

Bez připojení nesejde na tom, co za systém pohání váš notebook.

Microsoft mlčí o ceně. Jistě, můžete si pořídit levná zařízení s Windows, ale pokud budou Chromebooky ještě levnější? Redmondští rádi zapomínají, že na většinu běžných věcí může Chrome OS stačit. Všichni dobře víme, že většinu času stejně strávíme v prohlížeči. Samozřejmě, že Skype do nich ale v tuto chvíli nedostanete. Jednou ale v prohlížeči a bez zásuvného modulu fungovat bude.

Když o Chromeboocích Microsoft natočil video, tím spíše přiznává, že z nich má trochu strach. V tuto chvíli je jejich tržní podíl zhruba jedno až dvě procenta. Nikdo ale netvrdí, že se situace časem nemůže obrátit. Jsou země, kde se každý ušetřený dolar za nákup počítače bude počítat.

bitcoin_skoleni

Kdo má zájem, může se vymódit podle Microsoftu Kdo má zájem, může se vymódit podle Microsoftu
Kdo má zájem, může se vymódit podle Microsoftu

Zdroj: Scroogled via Microsoft News