Tato laškovná prezentace byla k vidění na firemní konferenci Red Hat Summit. K výrobě energie sloužilo skutečně běžné kolo, připojené ke generátoru elektrické energie Pedal-A-Watt. Ten pak prostřednictvím baterie, střídače a jednotky UPS napájel vyrobenou elektřinou prototyp mikroserveru od HP. Šlo o stroj postavený na procesorech ARM; zdá se tedy, že HP přes svůj příklon k Atomům na alternativní procesorové architektury nezanevřelo.
Jednalo se konkrétně o systém Redstone, který společnost vyvíjí na platformě procesorů EnergyCore z produkce firmy Calxeda. Tyto procesory typu SoC v sobě skrývají čtyři jádra architektury ARM, přesněji řečeno jde o jádra Cortex-A9 na 1,1–1,4 GHz. V zátěži si tento čip vystačí s pouhými 5 W, a to v sobě integruje i funkce čipové sady, síťovou konektivitu a propojovací logiku. Prototyp použitý v prezentaci byl vybaven osmi procesory EnergyCore. Celkově tedy šlo o 32jádrovou sestavu.
Co se týče celkové spotřeby procesorů to tedy dělá nějakých 40 W. Při demonstraci přitom nebyl problém vyvíjet zhruba 100 W elektrické energie (zdatnější sportovci pak zvládali i podstatně víc). Běh na cykloelektřinu tedy není tak dechberoucí, jak by se zprvu mohlo zdát. Zřejmě by jej zvládl i leckterý úspornější počítač s procesory x86. I tak však jde o pěknou demonstraci, a to zejména co do schopností celé platformy. Žrouty elektřiny totiž v serveru nejsou jen procesory. Ba právě na spotřebě periférií, příslušenství, úložišť a chlazení se možná v brzké budoucnosti bude v oblasti úsporných serverů lámat chleba.
Zdroj: Hyperscale Computing Blog