Před pěti lety přišla mobilní revoluce. Operátoři, chceme další (komentář)

Sdílet

 Autor: loga: O2 / T-Mobile / Vodafone / koláž: Cnews

Ještě v březnu 2013 si operátoři za tarif s neomezeným voláním, SMS a trochou dat neváhali účtovat přes 3000 Kč. Změnilo to O2, které i pod hrozbou možné regulace ze strany ČTÚ představilo nové tarify Free, které ceny srazily na čtvrtinu. Vlajkovou nabídkou byl Free O2 CZ za 749 Kč, za což klienti mohli volat i psát, jak chtěli, a navrch dostali 1 GB na surfování.

Konkurence byla v šoku, ale dokázala pohotově reagovat. Vodafone na druhý den spíchnul dočasný tarif „Red 2“ za 691 Kč, který ale obsahoval jen 600 MB dat. T-Mobilu reakce trvala ještě o den déle, ale růžoví kopírovali důkladněji (dokonale). Za 749 Kč v tarifu S námi síť nesíť nabídli neomezené volání, SMS i 1 GB dat.

Během měsíce, respektive dvou ještě proběhly korekce, konkurenti uvedli konečnou podobu tarifů a doplnili i levnější varianty. U oněch vlajkových nabídek to znamenalo, že T-Mobile za 749 Kč nabídl hned 1,5 GB dat a Vodafone svůj finální Red zdražil na 699 Kč, ale rovněž dodal 1,5 GB. Kromě toho měl i vyšší tarify s výhodami v roamingu a mezinárodním voláním. Konkurenti se tam od sebe alespoň naoko trošičku odlišili.

Pět let (ne)vývoje

Máme rok 2018 a vlastně se toho moc nezměnilo. Operátoři si stále zvládnou konkurovat tak, že od sebe navzájem opisují to dobré i to špatné. Tím dobrým jsou například zvýhodněné rodinné tarify nebo nabídka fixního neomezeného LTE internetu (které zase maskují mizernou nabídku kabelového připojení). Ty špatné ale s internetem také souvisí.

V roce 2013 se teprve začalo budovat LTE, většina národa se trápila na špatně dostupném 3G o maximální teoretické rychlosti okolo 40 Mb/s. Dnešní LTE díky lepší efektivitě a možnosti využití více pásem současně atakuje rychlosti 400 Mb/s. Desetkrát víc.

V roce 2013 byl celkový objem přenesených dat v mobilních sítích (dle údajů operátorů poskytnutých ČTÚ) zhruba 20 petabajtů, dnes je to přibližně 200 petabajtů. Desetkrát víc.

Objem dat přenesených v letech 2011 až 2017 Objem dat přenesených v letech 2011 až 2017 (zdroj: ČTÚ)

V roce 2013 jste za 749 Kč dostali neomezenku s 1,5 GB, dnes dostanete 1,5 GB. Deset… Ne, stejně. Tohle je trochu manipulativní příklad, ale takový tarif v nabídce O2 opravdu stále najdeme. Všichni tři operátoři vám už nabídnou i víc, ale pořád se pohybujeme v řádu jednotek gigabajtů a hlavně tarify oproti stavu před pěti lety prodražily.

Vlajkové tarify operátorů v roce 2013 a 2018

O2 2013 O2 2018 TM 2013 TM 2018 VF 2013 VF 2018
paušál 749 Kč 849 Kč 749 Kč 799 Kč 699 Kč 777 Kč
volání
SMS
internet 1 GB 6 GB 1,5 GB 4 GB 1,5 GB 4+2 GB

V datech se desetkrát rozhodně nezvyšovalo. Naopak se utahovaly opasky, protože v roce 2013 ještě bylo slušným zvykem po vyčerpání dat surfovat zpomaleně. Dnes už takovou možnost O2, T-Mobile ani Vodafone nenabízí. Vyčerpals data? Plať (standardně nastaveno), nebo jsi bez internetu.

Argument, že rychlost po aplikaci FUPu byla omezující a lidé to ve skutečnosti nechtěli používat, má něco do sebe. Operátorům ale nic nebránilo tyto rychlosti zvýšit, v zahraničí nabízeli i 1 Mb/s. A hlavně tuto možnost mohli ponechat těm, kterým zpomalení vyhovovalo a jen v případě potřeby by si dokoupili další balíček.

Zásek v čase

U nejdražších tarifů sice dnes dostanete více dat (avšak za příplatek), ale u levnějších paušálů nebo předplacenek nedošlo ani k takovému posunu. O2 si v roce 2013 účtovalo 350 Kč za 1 GB tzv. Internetu v mobilu. Dnes obdobný balíček stojí 299 Kč a obsahuje 1,5 GB.

Řada menších virtuálů rovněž zamrzla v čase (z části i kvůli ne zrovna výhodné velkoobchodní nabídce síťových operátorů). Coop Mobil spadající pod stejnojmenný obchodní řetězec si i dnes řekne o 399 Kč za 1 GB. Oskarta, což měla být dravá značka Vodafonu lákající mladé, nabízí jediný měsíční balíček: 200 MB za 77 Kč. V roce 2018, kdy půl hodina videa na YouTube ve slušné kvalitě spotřebuje skoro giga.

Zneužívání vs. využívání

A je to hlavně YouTube a další videoplatformy jako Netflix či Facebook, kterých se operátoři nejvíce bojí. Stále mluví o tom, že uživatelům nemohou nabídnou neomezené datové připojení, protože by to sítě nezvládaly a lidé by je zneužívali.

Slovo „zneužívání“ v tomto kontextu nemám rád. Jasně, že ustavičné stahování velkých souborů a streamování čehokoliv je velkou zátěží pro všechny rádiové sítě, ale od toho jsou rychlostní limity jako u pevného připojení. Na mobilu nepotřebuji 1 GB dat o rychlosti 400 Mb/s, ale spíš 100 GB o rychlosti 4 Mb/s. Nebo rovnou neomezené množství, i když v tomhle případě je to jedno. Nestahoval bych jako zběsilý, už bych se prostě jen přestal ohlížet, kolik že dat mi to do konce měsíce zbývá. Stejně jako u neomezeného volání nesedím na telefonu 24/7 z mobilu si neudělal komerční SMS bránu.

V zahraničí již neomezená mobilní data fungují, aniž by sítě kolabovaly. Předloni to ukázala jeden pěkný test v Austrálii. Dánský Telenor, který v přepočtu za 500 Kč nabízí neomezenku se 40 GB dat zase před týden přinesl jiné zajímavé číslo. Tamní fotbalisté hráli osmifinále s Francií zrovna době, kdy ještě lidé byli v práci nebo cestovali domů. Ti tak zápas sledovali na mobilu. Objem přenesených dat ten den překonal rekord (aniž by to síť nějak zdevastovalo) a byl o polovinu vyšší než v běžné dny. Ve druhém poločase ale vytížení kleslo o 30 %, lidé už totiž zbytek utkání sledovali doma na televizi. Lidé ví, kdy sledovat televizi, kdy používat pevný i mobilní internet.

Neneomezeně

Neomezený mobilní internet už v Česku funguje, všichni tři operátoři mají v ceníku tarify konkurující nebo doplňující nabídce VDSL. Jak ukazuje graf výše, tzv. fixní LTE už dnes zabírá skoro polovinu celkového objemu dat. T-Mobile a Vodafone se pohybují na hraně síťové neutrality (a O2 za hranou), když různé audio a video služby nezapočítávají do běžných datových balíčků, je to přitom YouTube, Netflix nebo televizní vysílání, co nejvíce vytěžují sítě.

bitcoin_skoleni

Pokud se operátoři tolik bojí, že by lidé internet v mobilu využívali jako náhradu pevného připojení, mohou přece takový tarif nabídnout jen těm domácnostem, kterým už dodávají i pevný internet.

Všechny ty StreamOny, Vodafony Passy a v rodině sdílené balíčky jsou jen dočasná křeč. Další revolucí bude, až data budeme opravdu pouze spotřebovávat, nikoliv počítat. První revoluce přišla, když operátorům hořela koudel za zadkem a hrozilo, že jim díky aukci kmitočtů přibude nová konkurence. Revoluce přišla, nováček ne. Potenciální čtvrtý operátor už si ale opět brousí zuby.