Mobilní technologie v roce 2012 - které uspěly a které propadly?

17. 12. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

I na poli mobilních technologií se toho v uplynulém roce změnilo velmi mnoho. Byli jsme svědky zvětšujících se displejů, zvyšování počtu jader mobilních procesorů, rozšiřování NFC a znovuobjevení bezdrátového nabíjení. Ne všechny inovace šly tak dobře, jak bychom si představovali. Co tedy považujeme na poli smartphonů za úspěch a kde naopak nešlo vše podle plánu?

Obří displeje

Tendence zvětšovat displeje mobilních telefonů tu jsou prakticky od nepaměti této kategorie konzumního zboží. Zatímco v počátcích byla každá inovace v tomto směru vítána s nadšením, nyní jsme se dostali do stádia, kdy nemalé množství uživatelů brojí proti přerostlým pádlům. V roce 2011 se většina výrobců zastavila někde kolem hranice čtyř palců a jediným, kdo vybočoval z řady, byl Samsung s první generací Galaxy Note a Galaxy S II s displejem o úhlopříčce 4,3". Letos však úhlopříčka opět narůstala a úspěšně se přiblížila pěti palcům. Důkazem budiž Samsung Galaxy S III, HTC One X i staronová řada Droid od Motoroly. Droid Razr HD i Razr Maxx HD mají shodně 4,7". A nesmíme zapomenout ani na iPhone 5, který poprvé od roku 2007 přinesl větší displej. Prý je to ideální velikost pro ovládání prsty.

Verdikt? Úspěch

I když v redakci převažuje názor, že poslední použitelnou úhlopříčkou bylo 3,7" u Lumie 800 nebo předchozí Nokie N9, prodeje ukazují na opačný trend. Svědčí o tom úspěchy při prodejích výše zmiňovaných strojů - pokud by se lidem velké displeje nelíbili, Galaxy Note II by asi nikdy nevzniknul. A iPhone by zůstal u osvědčeného rozměru 3,5“. Prioritou tak není mobilní zařízení, které by se bez problému vešlo do každé kapsy a ovládalo se pohodlně jednou rukou bez přehmatávání. V budoucnu se třeba dočkáme i návratu k dotykovým klacíkům po vzoru Note II.

Prodejní úspěchy obřích pádel však nejsou jediným plusem, který jsme v této oblasti zaznamenali, jsme rádi, že začaly vznikat koukatelné displeje, u nichž nejde pouze o úhlopříčku. Koupit můžeme smartphony s rozlišením 1280 × 720, kde již prakticky nejsou jednotlivé pixely viditelné. Přišly také první modely s full HD rozlišením. Výrobci začali upouštět od Super AMOLED displejů s netradiční Pentile maticí, která je barvila do nehezkých modrých či zelených odstínů. Ač se s touto technologií budeme i nadále setkávat, bude to především v případě levnějších modelů. Nová vlna telefonů s Windows Phone 8 ukázala, že jak Nokia tak HTC čím dál častěji vsázejí na alternativní panely. Uvidíme, co na to Samsung, který za Super AMOLEDy stojí.

Druhou stranou mince je však fakt, že je poměrně složité nalézt model smartphonu, který by patřil k high endu a zároveň neměl displej s úhlopříčkou větší než čtyři palce. Výrobci tedy na uživatele tak trochu tlačí malým výběrem telefonů s menším displejem.

Obří Samsung Note II s dotykovým stylusem.
Obří Samsung Note II s dotykovým stylusem.

Čtyřjádrové procesory

Úhlopříčka displejů nebyla jediným, co se v uplynulém roce zvětšovalo. Dočkali jsme se zásadního nárůstu výpočetního výkonu, který se nyní rovná stolním počítačům, jež jsme bez problému používali ještě několik let zpět. Naprosto běžnou záležitostí jsou čtyři výpočetní jádra a gigabajt operační paměti. Největší zásluhu na tom má Nvidia se svojí Tegrou 3. Před rokem jsme zde ostatně psali něco podobného - u dvoujader dlouho dominovala Tegra 2, a to především na poli tabletů. I když třeba Samsung používá své procesory na architektuře ARM, ve větší části především Androidích smartphonů najdete právě Tegru. Příklady super výkonných smartphonů můžou být HTC One X, Samsung Galaxy S III nebo LG Optimus G. Nesmíme zapomenout ani na LG (Google) Nexus 4, který přišel na trh koncem roku.

Verdikt? Úspěch

Poměrně často jsou slyšet (a v diskuzích vidět) názory čtenářů a uživatelů, že čtyřjádra v telefonech nemají smysl. Pro uživatele, u nějž je maximálním výkonem procházení webu opravdu smysl nemají. Pro všechny, kdo si na telefon nainstalují alespoň mapovou aplikaci nebo Instagram jsou čtyřjádra velkým přínosem. Schválně si zkuste spustit mapy na Androidu s jedním jádrem a pro srovnání na čtyřjádru. Rozdíly jsou extrémní, třeba v případě renderování satelitních snímků.

I zde však najdeme zápory. Zmínit se musíme především o negativním vlivu na výdrž akumulátoru. I když jsme si tak nějak zvykli na to, že smartphone vydrží nabitý jeden den a večer jej připojujeme k nabíječce, úplně nutné to pravděpodobně také není. Především Androidí uživatelé se mohou ptát, proč iPhonu stačí pouze dvě jádra a Androidí placky jsou vybaveny čtyřmi jádry Tegry 3, přičemž výkonově se prakticky neliší. To je však spíše apel na výrobce, vývojáře stojící za (ne)optimalizací aplikací a otázka priorit každého uživatele.

Etalon mobilních procesorů - Nvidia Tegra.
Etalon mobilních procesorů - Nvidia Tegra.

NFC

Bezdrátová komunikace na krátkou vzdálenost (ať už RFID nebo NFC) je neustále promílaným tématem už několik let, avšak až letos jsme se dočkali opravdových výrobků, které NFC používají. Započítat sem můžeme platební aplikaci Google Wallet, vyzkoušeli jsme si přenášení obrázků mezi dvěma Samsungy Galaxy S III pomocí Samsung S Beam založeným na NFC a Xperia TL umí přijímat chytré štítky. Už od Nokie N9 Finové umí párovat reproduktory s telefonem pomocí NFC. To stejné přidali do nových Lumií.

Verdikt? Neúspěch

Na to, jak dlouhou dobu už o NFC slýcháme toho je stále nějak málo. Placení pomocí mobilního telefonu je vzdálenou budoucností (pokusy našich bank raději nebudeme rozebírat) a současné fungující možnosti jsou spíše jakýmsi technologickým demem. Spárování s reproduktorem je sice krásná věc, na druhou stranu je to i bez NFC otázka třiceti sekund. Navíc to již nikdy nebude třeba absolvovat. Všichni jsme asi čekali trochu víc.

Bezdrátové reproduktory Nokie. Párují se pomocí NFC, přehrávají modrým zubem.
Bezdrátové reproduktory Nokie. Párují se pomocí NFC, přehrávají modrým zubem.

Bezdrátové dobíjení

Jedním z velkých překvapení roku 2012 se stala Nokia Luima 920 se svou schopností indukčního nabíjení. Dobíjecí podložky byly kdysi dostupné pro komunikátory Palm Pre, poté se však indukce stala v oblasti telefonů zapomenutou technologií a znovuzrození se dočkala až letos. V podání Nokie se jedná o miniaturní podložku nebo polštář, na který stačí telefon položit. Existuje samozřejmě velké množství indukčních pouzder třeba pro iPhony. V tomto případě je však nutné telefon obléct do nevzhledného obalu, což většina jablíčkářů nestrpí.

Verdikt? Úspěch

O masové rozšíření bezdrátového dobíjení by se měl postarat především standard Qi. Ten popisuje parametry, které by měla zařízení s indukčním dobíjením splňovat. Z těch současným se jedná o zmiňovanou Lumii 920, levnějšího sourozence Lumii 820, LG Nexus 4 a v Americe HTC Droid DNA. Zajímavou do budoucna je však možnost výraznějšího rozšíření dobíjecích podložek na veřejná místa. Dobíjecí místa by se tak mohla nacházet v letadlech, v čekárnách nebo restauracích. Díky jednotnému standardu by pak stačilo přijít a položit telefon na označené místo. Konečně by tak mohlo být dotaženo to, o co se pokouší EU sjednocením dobíjecího konektoru na microUSB.

Bezdrátová dobíjecí stanice LG Nexusu 4.
Bezdrátová dobíjecí stanice LG Nexusu 4.

Výdrž telefonů na baterii

V recenzích stále opakujeme zažitou frázi, že je prakticky u každého chytrého telefonu nutné večerní nabíjení. Pokud se zásadněji nesnažíte, smartphone za jeden den bez problému vybijete. Rok 2012 však přeci jen přinesl alespoň nepatrné zlepšení.

ICTS24

Verdikt? Úspěch

Do povědomí se hýbající ledy na poli kapacity akumulátorů dostaly při představení staronové řady Motoroly - Droid. Mezi nimi se nacházel i model Razr Maxx s kapacitou akumulátoru 3300 mAh. Podle dostupných testů dokáže telefon fungovat 3-4 dny. A protože neexceloval Razr Maxx rozlišením displeje ani výkonem procesoru, představila Motorola i model Razr Maxx HD, který se i dalšími parametry řadí k high endu. Kapacitu akumulátor přitom výrobce zachoval a tak se snad konečně blíží doba, kdy i ty nejvýkonnější chytré telefony budeme nabíjet dvakrát do týdne.

Motorola Razr Maxx HD patří ke špičce nejen obří baterkou.
Motorola Razr Maxx HD patří ke špičce nejen obří baterkou.