Protikuřácký zákon omezuje kouření v restauracích a dalších provozovnách v Česku už přes rok, ale elektronických cigaret se to tolik netýká. Kouř běžných cigaret totiž není škodlivý jen pro kuřáka, ale obtěžuje i jeho okolí. Mimochodem podle studie Karlovy univerzity se počet kuřáků za poslední rok snížil o 3,5 %. Tam, kde je zakázáno kouření, platí zákaz i na elektronické cigarety, ale v barech a restauracích jsou povolené. Užitečné jsou zejména teď na letních zahrádkách, neboť zatímco běžné cigarety zde i přes otevřený prostor často vytvářejí nepříjemné ovzduší, e-cigarety ostatní prakticky neobtěžují. Nebudeme zde polemizovat, zda elektronická cigareta obsahuje méně škodlivin pro kuřáka, je ale jednoznačně přínosem pro nekuřáky v okolí.
Elektronická cigareta z minulého století
První zmínky o elektronické cigaretě pochází již z dvacátých let minulého století a patent na tzv. vaporizér podal Joseph Robinson už v roce 1927. Od dnešních modelů se ale tehdejší „e-cigareta“ lišila. Podobný patent v roce 1965 navíc získal Herbert Gilbert a v roce 2000 přišel s ideou e-cigarety Hon Lik. Právě z jeho patentu vychází dnešní elektronické cigarety.
Elektronické cigarety dneška se každopádně staly dobrým byznysem už podle množství kamenných prodejen, které se ve městech za poslední roky vyrojily. Jejich princip je v zahřívání náplně a vytváření aerosolu místo dýmu. Elektronická cigareta se skládá ze dvou částí: li-ion akumulátor s elektronikou a atomizér zodpovědný za následné odpaření dávky. Atomizér bývá topná spirála zahřívající materiál, který současně nasaje náplň.
Zacíleno na geeky
Elektronické cigarety se ale řeší nejen v souvislosti se zdravím. Na CESu před dvěma lety byl představen smartphone s integrovaným vaporizérem a v podstatě jste tak kouřili Android.
Spojení s mobilem
Výrobci škodlivost běžných cigaret přiznávají a novými typy e-cigaret míří trochu i na geeky. Zavádí se u nich pojmy jako nabíjení přes USB (ale raději ne z počítačů, kde máte Bitcoinovou peněženku), powerbanka nebo ovládání přes smartphone – jako například u produktu Enovap.
Nová technologie: nahřívání tabáku
Také Philips Morris představil nový typ elektronických cigaret pod názvem IQOS (znamená to I Quit Ordinary Smoking), ale na zcela jiném principu, takže jej za běžné e-cigarety nelze ani označovat. IQOS totiž jako náplň používají tabák, ale místo jeho pálení při teplotě přes 600 °C jej pouze nahřívají na zhruba 300 °C.
Výhodou je absence škodlivých látek vznikajících hořením při obdobné chuti tabáku. Samotný obal slouží i jako powerbanka, ze které se zařízení nabíjí a jeho kapacita vydrží asi jako jedna krabička běžných cigaret.
Loni odborníci na bezpečnost demonstrovali, jak lze zneužít běžné e-cigarety napájené přes USB k šíření virů a napadání počítačů. Zdánlivě neuvěřitelné, cigareta přeci nemá žádnou paměť, ale jakmile má USB a nějakou elektroniku, s ostatním si už hackeři poradí. Týká se to ale spíše e-cigaret z Číny a jiných pochybných zdrojů.