Nvidia snížila nároky G-Sync Ultimate, od teď ho splňují i monitory s DisplayHDR 600?

19. 1. 2021

Sdílet

 Autor: Redakce
Vypadá to, že Nvidia potichu snížila nároky na to, aby herní monitor dostal certifikaci G-Sync Ultimate. Dejte si pozor na to, že už nezaručuje jas DisplayHDR 1000, nyní zřejmě stačí jen 600 cd/m² (ne-li méně).

Už je tomu hodně dlouho, co Nvidia oznámila monitory s G-Sync HDR. To byla společná známka pro podporu adaptivního obnovování dle proprietární technologie Nvidie kompatibilní s grafikami GeForce a zároveň pro podporu produkce obrazu s vysokým dynamickým kontrastem, tzv. HDR. Později (začátkem roku 2019) Nvidia změnila označení na G-Sync Ultimate, pod kterým se takové monitory nyní prodávají.

Původně tyto podmínky splňovaly prakticky jen drahé LCD panely s tzv. „FALD“ podsvícením, které měly 384 lokálně stmívatelných zón a maximální jas až 1000 cd/m². Tedy obrazovky splňující požadavky známky VESA DisplayHDR 1000. To je dosud téměř to nejlepší, co lze pro HDR v počítačových monitorech sehnat, ovšem současně jsou takové monitory také hodně drahé.

G-Sync Ultimate již nevyžaduje DisplayHDR 1000

Nvidia zřejmě proto nyní požadavky zmírnila. Nebylo to nijak veřejně oznámeno, ale novináři (poprvé zřejmě ti z webu PC Monitors) si všimli, že Nvidia na CES 2021 oznámila jako nové monitory s technologií G-Sync Ultimate dva monitory, které splňují již jen DisplayHDR 600 (tedy maximální jas 600 cd/m²): MSI Optix MEG381CQR a LG 34GP950G. Ty zřejmě také nemají ono FALD podsvícení.

Vypadá to, že Nvidia v tichosti snížila nároky toho, čemu dovolí nést označení G-Sync Ultimate a tím se do tohoto klubu dostanou monitory, které by dříve dovnitř vpuštěné nebyly. Toto počínání je asi potvrzeno tím, že Nvidia změnila charakteristiku, kterou na svém webu pro monitory s G-Sync Ultimate uvádí.

Původní požadavky G Sync Ultimate z doby CES 2019 Původní požadavky G Sync Ultimate z doby CES 2019 (Zdroj: Nvidia)

Z „Features the latest Nvidia G-Sync processors to deliver the very best gaming experience, including HDR, over 1000-nits brightness, stunning contrast, cinematic color, and ultra-low latency gameplay.“ vypadla pryč právě zmínka o jasu 1000 cd/m², tedy zřejmě v souladu s tím, že toto bylo odstraněno i z technických požadavků. Nyní je v popisu jen, že tyto monitory poskytují „lifelike HDR“, tedy zhruba přeloženo HDR jako živé.

Aktuálně uváděné požadavky na G Sync Ultimate již o konkrétním jasu nehovoří Aktuálně uváděné požadavky na G Sync Ultimate již o konkrétním jasu nehovoří (Zdroj: Nvidia)

Zatím není úplně jasné, co je přesně nové minimum pro monitory s G-Sync Ultimate. Jak už bylo řečeno, DisplayHDR 600 je evidentně dostatečné. PC Monitors ale upozorňuje, že v seznamu na webu Nvidie je teď i Acer Predator X34 S, který má dokonce jen certifikaci DisplayHDR 400. Je ovšem možné, že zrovna tento kus byl do tabulky přidán omylem.

Seznam monitorů se známkou G Sync Ultimate na webu Nvidie Seznam monitorů se známkou G Sync Ultimate na webu Nvidie (Zdroj: Nvidia)

Aktualizováno: podle Nvidie se požadavky nezměnily

Nvidia vydala k této záležitosti prohlášení, v němž potvrzuje, že onen Acer s nižším jasem byl v tabulce uveden jako třída G-Sync Ultimate omylem a mělo by to již být opraveno. Minimem by tedy nyní asi měly být obrazovky s třídou DisplayHDR 600 či podobným jasem.

Pokud ale jde o ustoupení od požadavku na DisplayHDR 1000, Nvidia uvádí, že ho nikdy u G-Sync Ultimate ve skutečnosti nevyžadovala, takže se vlastně nic nemění.

Asi to tedy musíme brát tak, že ač byl jas přes 1000 cd/m² uvedený mezi vlastnostmi G-Sync Ultimate (viz zde), Nvidia tím zřejmě ve skutečnosti nemyslela, že tuto vlastnost budou mít všechny monitory nesoucí tuto známku...

Požadavky podobné jako u konkurence

U AMD jsou požadavky na certifikaci FreeSync 2 HDR, což je alternativa pro grafiky Radeon, nyní vlastně velmi podobné. Od roku 2018 vyžaduje AMD alespoň DisplayHDR 600, tedy také maximální jas aspoň 600 cd/m², tam tedy byly takto méně highendová LCD zahrnuta od začátku. Původně se mohla Nvidia chlubit tím, že měla striktnější nároky a monitory s G-Sync HDR tedy garantovaly vyšší kvalitu HDR zobrazení (pročež ale samozřejmě stály odpovídajíc peníze navíc), teď ale obojí je na víceméně stejné úrovni.

bitcoin_skoleni

Trošku nešťastné je ale asi to redefinování po dvou letech, kdy někteří zákazníci s neaktuálním povědomím nyní mohou do loga G-Sync Ultimate vkládat určitá očekávání a pak být zklamání.

Zdroje: VideoCardz, PC Monitors (Twitter)