Na jeho vývoji stále pracuje, tento týden přiznal několik vylepšení, a v budoucnu má plán i na odstavení formátu PNG. Také už pomalu rozšiřuje ekosystém, existuje několik pluginů pro bitmapové editory, WebP podporují některé webové služby a také prohlížeče Chrome a Opera 11.10. Google tvrdí, že dosahuje o 39 % lepší komprese při stejné kvalitě, jako má JPEG.
Zástupci Mozilly jsou ale opatrnější. Do vlaku jménem WebM/VP8 naskočili tvůrci Firefoxu a Thunderbirdu velmi rychle, ale z WebP takto nadšeni nejsou. Jeden z vývojářů Mozilly, grafik Joe Drew, říká, že ve stavu, v jakém se současně nachází WebP, nelze tento formát přijmout. Ale že pokud se to změní, rád přehodnotí své rozhodnutí.
Srovnání JPEG a WebP: JPEG (677 662 B) vs. WebP (164 910 B), úspora dat: 75 %, zdroj: Google
To druhý vývojář Jeff Muizelaar byl konkrétnější. Na svém blogu předložil několik argumentů, proč jej WebP zatím míjí.
- Nelíbí se mu prezentace Googlu, který WebP převádí z původního JPEGu. Google nechce ukázat důkazy z původních bezztrátových snímků.
- WebP nezvládne jiné barevné vzorkování než 4:2:0, JPEG podporuje i 4:4:4 a poradí si i s barvami CMYK místo RGB.
- WebP chybí metadata, JPEG má propracovaný EXIF.
- Chybí podpora barevných ICC profilů
Pro Mozillu ale i jiné firmy je prý problém nasadit další kus kódu, protože WebP požaduje nové zásahy do programu, nelze využít původní dekodér VP8. Také kvalita není o tolik lepší, jak ukazuje Google, a datová náročnost se v dnešní době stává méně podstatnou.
A také ukazuje na fakt, že web je vůči novým formátům spíš odmítavý. JPEG 2000 pohořel, PNG trvalo nasazování dlouho a nástupce JPEG už chystá i Microsoft se svým JPEG XR (Windows Media Photo, HD Photo), který zvládne i alfa kanál (průhlednost) a může mít ztrátovou i bezztrátovou kompresi.
Zkrátka než vytvářet nové kolo, je lepší se podílet na vylepšování toho stávajícího. Takže buď pomoci Microsoftu, nebo ideálně pracovat na zlepšení současných enkodérů pro JPEG.
No a hlavně jde o prachy. Za H.264 se musí platit, takže od něj dala Mozilla ruce pryč, JPEG je zdarma.
Zdroj: Ars Technica