Současný „Willy Werewolf“ je čistě formální údržbové sestavením, které i tak díky aktuálním balíčkům přináší příjemné změny. Pod kapotou běží zcela aktuální jádro Linux 4.2 – zejména s novým ovladačem pro poslední řadu grafických karet AMD (AMDGPU) a podporu pro šifrování souborového systému F2FS.
Dále je přibalen Grub 2.02, který si rozumí s (U)EFI, bohužel opět starší GNOME 3.16 s vyladěnějším Unity 7.3.3 a podporou modernějších GTK3 témat. Unity se také vzdalo vlastních scrollbarů a používá ty nativní z GNOME 3.16. Samozřejmostí jsou poté aktualizované aplikace – např. LibreOffice 5.0.2 a Firefox 41.0.2. Poslední verze knihoven Mesa 11 zase dovolí hrát řadu nejlepších titulů ze Steamu bez laborování s ovladači.
Posledním vydáním s prodlouženou podporou (LTS) bylo Ubuntu 14.04, a tak do dalšího aktuálně zbývá jen půl roku. I když většina novinek vždy přibývala průběžně s cílem vytvořit LTS co nejvíce stabilní, v současnosti panuje takový stav, že Canonical nestíhá řadu projektů dokončit.
Jedná se třeba o uživatelské rozhraní Unity 8 nebo grafický server Mir, jichž se možná dočkáme právě s Ubuntu 16.04 LTS „Xenial Xerus“, ale ve hře je určitě i říjen 2016. S Ubuntu 15.10 také vyšly všechny oficiální deriváty s vlastními GUI, jejichž vývojové plány jsou různé.
Zdroj: Ubuntu