Všichni vám určitě poradí, abyste vybírali podle toho, k čemu budete notebook používat. To skutečně ví dopředu jen málokdo, ale můžete se od toho odpíchnout. Bude notebook vaším jediným počítačem, nebo máte doma sestavu a notebook využijete jen po kavárnách a ve škole?
Když je notebook vaším jediným počítačem, měl by umět vše. Budete k němu potřebovat stojan, externím klávesnici s myší a druhý monitor. Na to přijdete dříve nebo později. Je proto vhodné, aby měl alespoň tři USB porty na periferie a HDMI (případně DisplayPort) pro druhý monitor. Jenže ne tak docela: každodennímu odpojování kabelů se můžete bránit pořízením bezdrátových periférií, ale nejlepším řešením je dokovací stanice.
Už se nejedná o speciální port, výborně poslouží obyčejné USB 3.0 a například Toshiba Dynadock, který vám poskytne veškeré myslitelné možnosti rozšíření notebooku, aniž byste na to brát zřetel při koupit a brát jen větší kousky s více porty.
Toshiba Dynadock
V současných výkonných laptopech jděte po platformě Ivy Bridge, případně Sandy Bridge, u kterých neuděláte chybu. Získáte stroj s druhou, nebo třetí generací procesorů Core.
Hlavně pořádný displej, na 1 366 × 768 px už zapomeňte
Nenechte se zmást jen úhlopříčkou, pod kterou se velmi často skrývá mizerný displej se špatnými pozorovacími úhly a nízkým rozlišením. Budu hodně striktní – rovnou ignorujte všechny laptopy s rozlišením 1366 × 768 px, kterých je v nabídce stále naprostá většina.
Ideální rozlišení 1920 × 1200 px se u notebooku bohužel nedělá, takže berte kousky s 1920 × 1080 px. U třináctipalcových laptopů však může být pro některé uživatele full HD příliš jemné, proto je pro vhodné i 1600 × 900 px. Cokoliv menšího se pak nehodí ani na 12" mininotebook.
Zůstaňme ještě u displeje. Konečně se začínají objevovat panely s technologií IPS, která je mnohem vhodnější, než všudypřítomné TN. Když už má nějaký notebook IPS, má většinou také matnou povrchovou úpravu displeje, což je ideální kombinace. Žádná antireflexní vrstva nedokáže napravit lesklý displejnatolik, aby získal výhody matného. Lesklý displej může mít o něco lepší podání barev, ale taky budete mít doma další zrcátko. Už jenom podmínkami pro displej vyřadíte z výběru mnoho modelů, ale tím lépe.
Ultrabooky, ultrabooky, ultrabooky
Ideální velikostí dneška se zdá být 13,3", ale i 14" a 15" notebooky jsou dobrou volbou. Více než patnáct palců se už nehodí na přenášení, většinou se takový stroj spíše jen vozí autem, nebo bývá nastálo umístěn v kanceláři.
S notebookem se vám musí dobře pracovat, což znamená hlavně velmi dobrou klávesnici, ideálně podsvícenou a kvalitní touchpad. Samotná konstrukce by měla být pevná, nejlépe z kompozitních materiálů, hliníku, ale i plast není vždy špatný. V následující kapitole najdete redakční výběr kvalitních, ale ne nejdražších notebooků na českém trhu.
Naše tipy na ty nejlepší notebooky
Hitem posledního roku jsou ultrabooky – lehké a výkonné stroje, které oceníte i při přenášení. Jiný stroj než ultrabook využijí jen hráči, kteří potřebují silnější grafickou kartu a šetřílci, pro které je dvacet tisíc za kvalitní notebook hodně. Notebook dnes koupíte již někde od sedmi tisíc, zatímco ultrabooky začínají na dvojnásobku.
Mezi notebooky, které bychom vám rádi doporučili, patří v poslední době hlavně Asus a jeho řada Zenbook Prime. Jde o velmi dobré ultrabooky druhé generace, na které Asus opravil téměř všechny neduhy z prvních pokusů.
Redakční výběr:
Tip: Na prvním místě je určitě Asus Zenbook Prime UX31A, který má perfektní displej typu IPS, full HD rozlišení a velmi dobré kovové tělo. Na rozdíl od staršího UX31E (ještě bez přídomku Prime) vylepšil také klávesnici – ta již není kovová, ale plastová a píše se na ní velmi dobře. Drobnou slabinou zůstává citlivost touchpadu, ale dá se na něj zvyknout. Zenbook Prime je osazen procesorem Core i7 a dá se sehnat od 32 000 Kč. Levnější verze s procesorem Core i5, která by většině lidí postačovala, je o něco hůře dostupná, ale stojí jen 29 000 Kč. Dnes jde o nejlepší notebook, který překonává i mnohem dražší konkurenci.
Tip: Prakticky shodným modelem je Asus Zenbook Prime UX32VD, který se liší hlavně diskrétní grafickou kartou (mírně vyšší výkon) a hybridním diskem, který by měl za cenu mírně vyšší spotřeby a hlučnosti nabídnout dvojnásobnou kapacitu. Sice i 256 GB u předchozího modelu je dost, ale UX32VD je k mání za nižší cenu od 27 000 Kč, proto byste jej neměli ze svého výběru vynechat. Oba modely mají podsvícenou klávesnici. Asus chystá i 15" modely, které však pod stromeček ještě neseženete.
Tip: Další tip míří k notebooku Acer Aspire S7 (S7-391-53314G12aws), který v levnější verzi s Core i5 seženete za 35 000 Kč. Lesklý dotykový displej s Windows 8 nabídne velmi jemné full HD rozlišení a reaguje až na deset dotyků najednou. SSD disk má velikost 128 GB, operační paměti pak najdete 4 GB. Samotný ultrabook je až neskutečně tenký – v nejtlustším místě měří jen 12,2 mm, hmotnost pak činí jen 1,3 kg. Jeho recenzi v těchto chvílích připravujeme.
Tip: Vyrobit dobrý notebook podle našeho gusta se nedávnu povedl i Sony s řadou S15. Nabídne stejně dobrý displej, jako Zenbook Prime, ale pro full HD v normálnější úhlopříčce 15". Sony Vaio S15 (SVS-1512S1E) seženete za 27 000 Kč s procesorem Core i5 a klasickým 500GB diskem. Bohužel se nedělá ve verzi s SSD diskem, ale nebude takový problém si jej šikovnými rukami vyměnit. Ten obyčejný totiž zrovna u S15 výkonem neoplývá. Vaio S15 má velmi dobrou podsvícenou klávesnici, jen opět trošku trpí na horší touchpad. Momentálně je však zřejmě nejlepší patnáctkou na trhu.
Sony se povedl i model S13, který při stále dobrém rozlišení 1 600 × 900 px má jen obyčejný TN panel, naštěstí aspoň matný. Jenže vedle TN je tu i malé SSD 128 GB, což už nemusí stačit a kvůli vysoké ceně se nakonec S13 mezi vánoční tipy nedostane. Přesto není špatný, proto jej zmiňujeme aspoň takto.
Tip: Mezi levnými kousky se podívejte na HP Folio 13, které má sice obyčejný display a jen 128GB SSD, nabídne však velmi dobrou výdrž na akumulátor a pěknou podsvícenou klávesnici. Verzi s Core i5 seženete už za 23 000 Kč.
Tip: Za ještě nižší cenu doporučíme Lenovo IdeaPad U310, které malý SSD disk kompenzuje klasickým 500GB diskem. Hybridní provedení však zachovává vysoký výkon. Bohužel nemá podsvícenou klávesnici, na které se jinak píše velmi dobře – Lenovo klávesnice umí. Za 18 000 Kč dostanete verzi s Core i5 (grafika HD 4000). Z bývalého portfolia IBM, nyní pod Lenovem, se nám líbí ThinPad L430 (N2L37MC), což je levný 14“ notebook s matným displejem a rozlišením 1 600 × 900 px. Stojí kolem 20 000 Kč, ale na svoje rozměry je 2,3 kg poměrně hodně. Lépe vypadá ThinkPad X1 Carbon, který však stojí přes 40 000 Kč.
Tip: Lenovo ThinkPad Edge E530 je naopak slušná patnáctka s matným displejem a rozlišením 1 600 × 900 px, která nabídne plnou klávesnici s numerickým blokem, dedikovanou grafickou kartu a hybridní disk. Přes vyšší hmotnost 2,4 kg můžeme tento kousek na vánoce díky nízké ceně doporučit.
Tip: Lenovo ThinkPad T430 je klasický pracovní ThinkPad. Model T430, který jsme recenzovali nedávno, nabídne matný displej s rozlišením 1 600 × 900 px, platformu Ivy Bridge a drobná vylepšení proti staršímu T420. Za cenu zhruba 31 000 Kč jde o dobrý pracovní stroj.
Lenovo ThinkPad T430s
Povedený ultrabook za vysokou cenu bude zřejmě i Samsung 900X o velikosti 13“. Při rozlišení 1 600 × 900 px nabídne IPS displej i podsvícenou klávesnici. Zatím jej ale nemáme otestovaný a cena přes 40 000 Kč příliš ježíškovská není. Samsung tedy až k Velikonocům.
Tip: Hewlett Packard má v současnosti jediný model s IPS displejem za nehorázně vysokou cenu, takže doporučíme spíše HP ENVY dv6-7250ec. Ten za 24 000 Kč nabídne procesor Core i7, full HD displej (bohužel lesklý), plnou klávesnici a velký 1TB disk.
Na závěr ještě jedna malá rada, která možná způsobí několik nepěkných komentářů: jděte do ultrabooku s pořádným matným displejem, teprve potom se dívejte na další parametry.
Další kategorie Vánočních tipů
Pokud jste si náhodou ten pravý dárek nevybrali v této kategorii, můžete zkusit štěstí v těch následujích.V každé kategorii najdete námi poctivě odzkoušené zástupce, většinou i s odkazy na jejich recenze. A pokud byste si ani tak nevybrali, najdete v každém článku spolehlivého průvodce, který vám s výběrem toho pravého dárku zaručeně pomůže.
HTPC | Reproduktory | Fotoaparáty a kamery |
All-In-One počítače |
Hardware | Software |
Myši a klávesnice | LCD televize | Mobilní telefony |
Notebooky | Čtečky knih | Příslušenství k notebookům |
Tablety | Tiskárny | Monitory |
.