Nokia + Android? Je čas přestat opakovat stokrát omletý nesmysl [blog]

6. 9. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

S oznámením o odkoupení části Nokie Microsoftem se znovu rozhořely diskuze o působení Stephena Elopa ve finské společnosti, jakožto i o jeho rozhodnutí vsadit všechno na Windows Phone. Je však nutno říci, že na webech jako The Verge nebo BGR, odkud novinky z mobilního světa často čerpáme, tyto diskuze vlastně nikdy neuhasly. Prakticky pod každou aktualitou o novém modelu od Nokie se našel minimálně jeden komentář typu „uvažoval bych o ni, kdyby na ní běžel Android“ nebo obecně kritika systému Windows Phone (na což tvrdé jádro příznivců Microsoftu hbitě reagovalo poznámkami o věčně lagujícím systému, jablíčkáři obohatili debatu názorem, že cokoliv, co nevyrábí Apple, stojí za houby, a tak dál). Stále se zkrátka najde dost lidí, kteří se domnívají, že Nokia měla přejít na Android. Je na čase přestat tento nesmysl opakovat.

Konkurence je krutá

Tabulka níže pochází ze zprávy analytické firmy IDC zveřejněné 7. srpna letošního roku. Připomeňme, že Nokia (též podle IDC) za druhé čtvrtletí prodala 7,1 milionu Lumií. Není to mnoho, avšak třeba Sony za stejné období dodalo 9,6 milionů smartphonů a celkově ani první pětka není Nokii na hony vzdálená.

Vendor 2Q13 Unit Shipments 2Q13 Market Share 2Q12 Unit Shipments 2Q12 Market Share Year-over-Year Change
Samsung 73.3 39.1% 48 44.4% 52.7%
LG 12.1 6.5% 5.8 5.4% 108.6%
Lenovo 11.4 6.1% 4.9 4.5% 132.7%
Huawei 10.2 5.4% 6.5 6.0% 56.9%
ZTE 10.2 5.4% 6.4 5.9% 59.4%
Others 70.2 37.5% 36.4 33.7% 92.9%
Total 187.4 100.0% 108.0 100.0% 73.5%

Onu první pětku tvoří jednak dva korejští giganti s výhodou vertikální integrace (LG si umí samo vyrobit alespoň displeje) a tři velikáni z Číny. To nejsou zrovna soupeři, se kterými by se Nokia mohla rovnat. Podle zastánců Androidu měla Nokia proti čínské konkurenci bojovat kvalitou. Jenže ono toho na dotykové placce zase není tolik ke zmršení. Zmíněné Sony je na tom ještě docela dobře, ale běžte se zeptat k HTC nebo Motorole, jak jim ta konkurence kvalitou jde.

Zastánci Androidu také velmi rádi přehlížejí skutečnost, že koncem roku 2010 – kdy dozorčí rada Nokie vyměnila generálního ředitele a byla tedy příležitost otočit kormidlem – už firmy jako HTC nebo tehdy ještě Sony Ericsson nabízely telefony s Androidem (HTC velice úspěšně), zatímco Nokia by teprve musela začít vyvíjet svou ovládací nadstavbu. Čistý Android je sice v roce 2013 počínající módou, tehdy to ale za moc nestálo a „dodělej si sám“ ze strany výrobců bylo běžnou praxí.

Přechod na Android ostatně ani nedával smysl, když Nokia vyvíjela systém Meego, který (časem) měl být s aplikacemi pro Android po přebalení do požadovaného formátu kompatibilní.

Co by, kdyby… se ředitelem nestal Stephen Elop

Android proto v Nokii nepřipadal v úvahu ani v roce 2011, ani v pozdější době. Ale jak by se historie vyvíjela, kdyby generálním ředitelem nebyl jmenován Stephen Elop? Nikdy by nevzniklo interní sdělení o hořící ropné plošině, které ze dne na den srazilo vaz telefonům se Symbianem a předem odsoudilo Nokii N9 do role neperspektivního produktu.

Symbian sice tou dobou již opustili další výrobci a jeho tržní podíl klesal, ale díky rozpínání celého trhu počet prodaných přístrojů stále ještě rostl a Nokia prodávala telefony se ziskem. Zdali bylo nebylo nebylo možné čelit Androidu s Meego ve vyšší třídě a Symbianem v té nižší, se už dnes můžeme dohadovat jen na základě dojmů. Napadá mě jen jedna analogie se společností, která zuby nehty držela při životě svou vlastní platformu navzdory klesajícímu tržnímu podílu. Nyní BlackBerry nejspíš čeká bankrot a rozprodej na náhradní díly. I HP zařízlo webOS a Samsung Badu. Vydržovat vlastními silami minoritní platformu, která bude nutně trpět nedostatkem aplikací, ani jedna z firem nepovažovala za perspektivní.

Symbian by tedy dříve či později byl odsouzen k záhubě. Kdo si stěžuje na nedostatek aplikací pro Windows Phone, nezažil Ovi Store. Kdyby to byl kamenný obchod, vypadalo by to v něm přibližně takto:

Alien Dalvik od firmy Myriad – ono zázračné software, které mělo zajistit kompatibilitu s aplikacemi pro Android – nikdy nebyl dokončen a tak se už nedozvíme, jak dobře by to fungovalo a jestli by to z Meego udělalo životaschopnou platformu. Jenže zatímco Android vyvíjí silný Google a poskytuje zdarma, Meego by Nokia musela rozvíjet vlastními silami.

Můžeme polemizovat, nakolik byla sázka na Windows Phone dobrým řešením. Operační systém od Microsoftu má ostatně i necelé tři roky (!) od vydání prvních modelů s WP7 nedodělky, které na Meego byly od začátku vyřešené. Příliš mnoho alternativ ale nebylo a Microsoft byl schopen do vývoje a marketingu Windows Phone lít peníze ve větších objemech, než by samotná Nokia dokázala dát do Meego. Proto Lukáš Václavík už v roce 2011 soudil, že aliance s Microsoftem je pro Nokii logický krok.

Budoucnost „Nokie“ pod Microsoftem

Důvod, proč jsem z akvizice mírně zděšen, bych rád vysvětlil pomocí jednoho staršího vtipu.

Paní učitelka se ptá dětí, co dělají jejich rodiče.
– „Můj tatínek taví,“ přihlásí se Honzík. „Pracuje v železárně a taví železo.“
– „Moje maminka taky taví,“ říká Anička. „Dělá v mlékárně a taví sýry.“
Přihlásí se Pepíček. „Moje babička taky taví,“ povídá. „Také taví železo?“ ptá se paní učitelka. „Ne,“ odpovídá Pepíček. „Tatínek o ní říká… ‚bába, ta ví hovno‘“.

Poučení z příběhu je takové, že když dva dělají totéž, není to totéž. A Microsoft, přijde-li na prodej čehokoliv koncovým spotřebitelům, je tím, který ví hovno. Windows se odjakživa prodávaly prakticky samy a nejvíce softwaru se prodalo podnikům. Kdykoliv se Microsoft snažil dělat totéž co Apple – přehrávač hudby (Zune), telefon (Kin), tablet (Surface RT) – pokaždé pohořel. Uživatelské prostřední telefonu Kin nezapře zárodky filozofie ovládání, z níž vzešly Windows Phone; design WP zase navazuje na Zune. Microsoft ale své nápady buď nedokázal dotáhnout do konce, nebo je nedokázal prodat. Jedinou výjimkou je Xbox, nejnovější Xbox One už ale stihl prodělat jednu PR katastrofu, ani se ještě nezačal prodávat.

Na druhou stranu Microsoft akvizicí části Nokie získal lidi, kteří umí naslouchat zákazníkům a prodávat mobilní telefony. Můžeme tedy jen doufat, že jim Microsoft dá volné ruce a zákazníkům Nokie dá najevo, že přebírá štafetu a jeho výrobků se není třeba bát. Dobrým vzorem budiž grafické karty Radeon, které pod značkou AMD s radostí kupují i někdejší skalní příznivci ATI. I přes odchody důležitých lidí z firmy si totiž Radeony zachovaly dřívější přednosti a navzdory marasmu procesorové divize AMD zůstaly konkurenceschopnými a výdělečnými. Popřejme tedy totéž i Lumiím.

ICTS24

Co ale bude Microsoft dělat s hloupými telefony, kterých Nokia prodává stále kolem 50 milionů za kvartál, to nejspíš neví ani on sám.

Zvláštní poděkování na závěr patří Lukáši Václavíkovi, který měl tu trpělivost se se mnou hádat na Google+ a poskytnout tak odlišný pohled na věc.