V posledních měsících bylo víc než kdy jindy slyšet o Javě. Bohužel nikoli v kladném slova smyslu. Tato technologie pomalu z webu mizí, přesto se na ni někteří z nás musí spoléhat, pokud např. chceme používat internetové bankovnictví. Pakliže to není nezbytně nutné, doporučujeme Javu z počítače kompletně odebrat. Abyste si byli jistí, že jste to udělali skutečně dokonale, můžete požádat o pomoct nástroj JavaRa. Pomůže vám s odebráním Javy, která má problémy se standardní odinstalací. Kdyby instalační program vyhazoval chybu, sáhněte po malém pomocníkovi.
Kdybyste Javu nutně nechtěli odebrat, pomůže vám aspoň s její optimalizací. Na požádání ji odebere z položek po spuštění počítače. Uživatelé Firefoxu velmi ocení vyčištění prohlížeče od starých verzí doplňků, které po sobě Java nezřídka zanechává. JavaRa dále odstraní nepotřebné soubory z vyrovnávací paměti, nápomocná je rovněž v aktualizování technologie. Některé z popsaných vlastností se řadí k novinkám poslední verze. Další funkce budou přibývat.
EagleGet 1.0.2.0 beta EN – Oficiální stránka
Myslíte si, že jste v životě viděli dost správců stahování na to, aby vás ještě nějaký mohl zaujmout? Domnívám se, že mile vás překvapí například EagleGet. Ačkoli se nedá bavit o revolučním produktu, skloubil dohromady pár zajímavých funkcí. Na první pohled snadno uhodnete, že pomáhá se stahování obecně. Skutečně je univerzálně použitelný. Můžete s ním stahovat data pomocí běžných protokolů jako HTTP, FTP nebo dokonce RTSP. Vývojáři lákají na rychlejší stahování. Podobné sliby jsme již nějakou dobu neslyšeli. S dnešními rychlými přípojkami už akceleraci nikdo moc neřeší.
Správce se integruje s prohlížečem, díky čemuž umožňuje snadné stahování. Autoři se zaměřili rovněž na videoportály jako YouTube. Stačí podržet myš na videem a můžete si vybrat, kterou obrazovou variantu stáhnout. Naše zkušenosti potvrzují, že v tuto chvíli tento způsob stahování nepracuje úplně ideálně, zlepšení se nicméně dočkáme. EagleGet je docela mladý projekt a má před sebou ještě kus cesty. A snad i zářnou budoucnost. Vývojáři postupně přidávají základní funkce a podporu pro další prohlížeče. Naposled došlo na Pale Moon a Comodo Dragon.
Advanced SystemCare Free 6.1 CZ – Oficiální stránka
Delší dobu u nás nepadlo jméno firmy IObit. Vývojáři totiž byli zaneprázdnění pracemi na nové verzi populárního balíků nástrojů pro kompletní údržbu počítače. V placené verzi nám slibují hory, doly, ani v bezplatné verzi vás nicméně neošidí o řadu úloh, které vašemu počítači mají ulevit. Minule přidali podporu operačního systému Windows 8. Tentokrát Advanced SystemCare Free dostal do vínku centrum akcí. Původní obrazovka, kde se rovněž ukazuje aktuální stav nástroje a počítače, zřejmě v očích autorů nebyl dostatečný. Reálně to znamená, že uvidíte více reklamy.
Okno vyskakující v rohu obrazovky nezůstalo osamoceno, centrum akcí je v podstatě propagátorem dalších produktů od IObitu. K Advanced SystemCare je aspoň v základní výbavě přibalen slušný nástroj na odinstalaci programů, IObit Uninstaller, jenž se dožil pár vylepšení. Dovede kupříkladu odebrat lišty z prohlížečů. Ale pozor, při instalaci aplikace vám bude jedna nabídnuta. Nástroj se naučil, jak vyčistit pozůstatky a nepotřebné soubory po Spybot Search & Destroy 2.0, Adobe Reader 11, Google Earth 7.0 nebo Skype 6.0. Pokud žádáte obyčejné čištění, sáhněte raději po CCleaneru.
Milouz Market 1.0.27 EN – Oficiální stránka
Správa softwaru ve Windows není žádná zábava. Naopak, vinou neexistujícího jednotného zdroje musíme aplikace shánět všude možně po internetu. Ani aktualizování nám situace neusnadňuje. V počítači nám akorát běží spousta aktualizační procesů na pozadí, ty nespolupracují a v důsledku nám Windows zahlcují. Situaci v desktopu neřeší ani Windows Store, protože ten se zaměřuje skoro výhradně na aplikace pro Metro. Jedním ze správců softwaru od třetích stran je pak Milouz Market. Předpokládám, že o něm jste ještě neslyšeli. V Česku známe hlavně jeho konkurenty jako Sumo.
Podporuje jak Windows XP, tak nejnovější Windows 8, včetně 64bitových edicí. Na seznam si zapsal hodně aplikací. Ty z nich, které máte v počítači, vám pomůže udržet aktuální. Vedle toho vám nabídne instalaci jiných nástrojů. Hodí se proto třeba na čerstvě přeinstalovaném počítači, kde si doplníte základní nástroje jako komprimační program nebo čtečku dokumentů v PDF. Při tiché instalaci vynechá lišty pro prohlížeče a reklamu. Jednotlivé úlohy můžete řadit do fronty. Milouz Market vyžaduje .NET Framework 4.
Daum PotPlayer 1.5 build 35238 EN – Oficiální stránka
Po nějakém čase se na síti objevilo nové vydání přehrávače PotPlayer. Jedná se o nepřímého nástupce legendárního KMPlayeru. Jeho původní tvůrci se od projektu trhli a vytvořili další KMPlayer, dalo by se říct. Zůstávají věrni rozsáhlému a mnohastupňovému nastavení, kde si můžete upravit každý myslitelný parametr aplikace a přehrávání. Aplikace rovněž staví na poměrně bohatých možnostech výměny oblečků, byť jich v základní výbavě mnoho nenajdete. Vydání z tohoto týdne přidává na seznam funkcí prohazování kanálů ve stereu a podporu titulků XSUB a SUP. Stáhnout lze 32bitovou, nebo 64bitovou verzi.
Další důležité novinky:
- Foobar2000 1.2.1 – plně přizpůsobitelný hudební přehrávač
- Trillian 5.3 Build 12 beta – multiprotokolový kecálek
- PDFCreator 1.6.2 – tisk do PDF
Tip na starší software
Phrozen Safe USB 1.0 EN – Oficiální stránka
Není žádnou novinku, že se pomocí flash disků mezi počítači přenáší různé choroby. Obecně je proto dobré dodržovat základní zásady zdravé výměny informací. Nepřipojujte k počítači klíčenky, které mají nejistý původ. Nakazit svůj počítač můžete docela snadno, stačí aby majitel flash disku nepatřil k pořádným, bezpečnost milujícím osobám a na svém počítači neměl antivirus. Zajímavou metodu ochrany na toto téma předvádí Phrozen Safe USB. Umí v podstatě jedinou věc, a sice změnit režim přístupu k zařízení.
Přepínáte se mezi třemi stavy. V prvním „fleška“ operuje normálně. Ve druhém z ní můžete pouze číst a ve třetím zakážete jakoukoli interakci. Samozřejmě, že úplný zákaz jaksi popírá smysl užitečných pomocníků pro rychlé přenášení dat, avšak druhý režim by vám užitek přinést mohl. Phrozen Safe USB vnímejte spíše jako aplikaci pro zajímavost. Většího rozšíření se dočká těžko, pár nadšenců ji ale snad ocení. Kdybyste měli v počítači citlivá data, snadno potenciálnímu návštěvníkovi zabráníte, aby si je zkopíroval. Bohužel lze aplikaci jednoduše vypnout. Ochrana heslem by bodla.