Nvidia prý právě dokončila 7nm GPU architekturu Ampere. Na trhu až za rok?

2. 4. 2019

Sdílet

Minulý týden jsme tu měli zprávu, kterak se šéf Nvidie Jen-Hsun Huang nechal slyšet, že firma nepotřebuje u GPU (zatím) přecházet na 7nm výrobní proces, a že tedy asi nástupce GPU Turing nebude úplně blízko v budoucnosti. To se možná teď trošku dokresluje další informací, která prosákla. Nvidia údajně právě teď někdy provedla tape-out příští architektury GPU, která by měla představovat ona očekávaná 7nm GPU.

 

Ampere v první polovině roku 2020?

Tato informace pochází od akciového/finančního analytika z webu The Motley Fool Ashrafa Eassy, který se v minulosti celkem osvědčil jako dodavatel informací o plánech Intelu. Eassovi podle jeho svědectví prý důvěryhodný zdroj sdělil, že Nvidia dosáhla fáze tape-out u architektury Ampere (o té byly zprávy už před rokem a půl, ale patrně se spletly v tom, jak vzdálená je). Respektive asi nějakého čipu, který ji implementuje. Mělo se tak stát teprve předminulý týden (18. až 24. března), což nám dává docela přesné zařazení.

Co toto znamená? Tape-out představuje přelom v procesu přípravy procesoru/GPU či obecně křemíkového čipu. Jedná se o fázi, kdy je dokončen „papírový“ (respektive digitální) design čipu a jeho „kód“ je odeslán do továrny, kde se od té chvíle pracuje na tom, úspěšně přetavit papírový návrh do křemíku a přitom ho odladit a případně při respinech odstranit chyby. Tape-out znamená dokončení logického a fyzického návrhu, ovšem zároveň po něm ještě zbývá poměrně dlouhá doba do chvíle, kdy se čipy mohou dostat na trh.

Uvádí se, že po tapeoutu může být čip uveden za 9–15 měsíců, přičemž devět je asi naprosté a málo časté minimum a typicky je to spíše 12 měsíců. Má-li tedy zdroj citovaný Eassou pravdu, pak by se GPU Ampere mohlo dostat na trh v prvním nebo druhém kvartálu roku 2020, plus minus za rok.

https://twitter.com/Ashraf__Eassa/status/1112053410860290049

Přijdou nějaká 7nm GPU pro hráče před Ampere?

Ampere má ovšem údajně být výpočetní architektura, nikoliv herní. Patrně by mohla být obdobou čipů GV100 s architekturou Volta, od nichž přímo neexistovala žádná hráčská verze (GeForce) a šly jen do karet Tesla (a okrajověji Quadro). Tato architektura měla specializovanou výbavu pro sektor HPC a pro strojové učení. Až po roce Nvidia uvedla architekturu Turing, která šla do herních grafik. Byla ovšem s Voltou evolučně spřízněná či dokonce odvozená, protože přejala její novinky. Ampere by tedy teoreticky také mohl být předstupeň pro následující (a asi opět v některých věcech odlišnou) 7nm architekturu pro herní grafiky Turing.

Takto vypadá GPU GV100 na kartách Tesla V100 (Foto: Golem.de)

Protože Ampere je tedy zdá se specializovaná výpočetní architektura, zajímalo by nás spíše, kdy budou vydány 7nm herní čipy pro grafiky GeForce. Problém je, že nevíme, zda bude Ampere prvním 7nm čipem Nvidie. Je totiž teoreticky možné, že jiné herní GPU na 7 nm už tape-outem prošlo dříve a mohlo by být uvedeno o dost dříve, než by indikovalo oněch 12 měsíců letošního března. Pokud by Nvidia chtěla být agresivní, asi by to určitě dokázala (pokud včas začala vyvíjet architekturu, samozřejmě). Pak by tedy tato zpráva nemohla být použita jako argument pro to, že 7nm GeForce budou až za takto dlouho.

Na druhou stranu jsou ale i argumenty proto, aby Ampere prvním 7nm GPU od Nvidie bylo. V případě 12nm GPU totiž také 12nm Volta o docela dlouhý čas předcházela spotřebitelský/hráčský Turing. A s tím souvisí, že Volta je na trhu už o dost déle (brzo dva roky), takže tak nějak je u ní větší lačnost po náhradě s novější architekturou. Také by dávalo smysl, aby Nvidia střídala vydání spotřebitelské a hráčské architektury tak, aby u obojího byl dvouletý odstup, ale posunutý. Takový cyklus totiž asi nejefektivněji využívá hardwarové i softwarové inženýry, vyvíjející tyto produkty.

ICTS24

Co z těchto dvou variant platí, vám bohužel teď říct nedokážeme.

Galerie: Jak vypadají speciální výpočetní GPU architektury Nvidia Volta?