Čtvrtletní tržby Nvidie přesáhly 3,2 miliardy. Z těžby kryptoměn získala víc než AMD

13. 5. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

Minulý měsíc ohlašoval IntelAMD hospodářské výsledky po prvním kvartálu. Nvidia má účtování o něco posunuté, takže jí teď na konci dubna skončil první kvartál patřící už do účetního roku 2019, který začal únorem. Pro Nvidii skončilo hospodaření v tomto kvartálu vysoce úspěšně – dokonce se úplně poprvé dostala tržbami na nad 3 miliardy dolarů.

Výhled na první kvartál z února udával konzervativně, že tržby budou někde okolo 2,9 miliardy dolarů. Skutečný výsledek ovšem dosáhl až na 3,207 miliardy dolarů. Tedy dokonce více než v předchozím přirozeně silném vánočním kvartále (2,91 miliardy). Tyto tržby jsou o 66 procent vyšší než za první kvartál před rokem a navíc měla firma velmi vysokou hrubou marži. Ta dělala 64,5 %, což je dokonce víc, než u Intelu, přestože Nvidia nevyrábí ve vlastních továrnách. Provozní zisk dosáhl 1,295 miliardy dolarů a čistý zisk po zdanění 1,244 miliardy (1,98 $ na jednu akcii).

Finanční výsledky za Q1 FY2019 (únor–duben 2018) Finanční výsledky za Q1 FY2019 (únor–duben 2018)

Rozdělení tržeb ukazuje, že se Nvidii dařilo inkasovat víc na všech frontách. Pozoruhodný je objem tržeb z datacenter na 701 milionů dolarů, což je meziroční nárůst o 71 %. Profesionální grafiky přinesly 251 milionů (o 22 % více než před rokem) a divize herních GPU pak 1,723 miliardy, což je nárůst o 68 %. Automobilový trh vytvořil tržby 145 milionu dolarů. A konečně divize „OEM + IP“ pak 387 milionů, což je nárůst o 148 % proti 156 milionům, které byly pod tuto kolonku zahrnuté před rokem.

Tržby jednotlivých divizí Tržby jednotlivých divizí

Tržby z kryptotěžby až půl miliardy?

Důvodem, proč si tato část tak výrazně navýšila tržbu, je těžba kryptoměn. Do této kategorie spadají grafické karty vyráběné speciálně pro těžbu (tedy karty jako P106, P104 a tak dále). Jen jejich prodeje v Q1 v rámci této divize přímo podle oficiální zprávy dosáhly 289 milionů dolarů. To přitom byly čistě těžní modely, u nichž je určení stoprocentně jisté, a naopak toto číslo zdá se nezahrnuje žádné karty GeForce, které jsou zaúčtované v divizi Gaming. Řada grafických karet prodávaných běžně v retailu ovšem během horečky také byla skupována těžaři (o to více, že při vyšroubovaných cenách na ně hráči na rozdíl od horníků neměli nebo si nákup rozmyslili). Zdá se tedy, že tržby Nvidie z kryptománie musely být ještě vyšší a v závislosti na tom, jak velké množství GPU směřujících do karet GeForce pohltily, by teoreticky tato suma mohla být možná i půl miliardy dolarů nebo víc.

Pokud si vzpomenete, AMD uvádělo odhad, že v jeho případě v prvním čtvrtletí odbyt od těžařů přivál okolo 10 % všech tržeb. U Nvidie by oněch 289 milionů bylo 9 %, nicméně jak už bylo řečeno, jde jen o speciální těžní GPU, kdežto nějaký odhad podílu těžby v prodejích GeForce přidán nebyl. Každopádně z těchto čísel vypadá, že Nvidia nakonec z těžní horečky profitovala podstatně víc, než AMD. Pokud se tedy to hrubě nemýlí ve svém odhadu (což by nemuselo, protože GPU jsou u něj asi menší částí tržeb proti konzolím a CPU, celkových 10% tedy není nějak málo). Tento závěr ale asi není zas tak překvapivý. Díky postavení Nvidie na trhu, vyšším skladovým zásobám v absolutním měřítku – a zřejmě také lepší schopnosti posílit rychle výrobu karet (čímž se Jen-Hsun Huang před časem chlubil) – dokázala Nvidia udržet karty na pultech v době, kdy byly Radeony vyprodané. Vzniklý hlad zákazníků tak logicky uspokojovaly GeForce, které pravděpodobně absorbovaly velkou většinu zvýšené poptávky.

bitcoin_skoleni

Vývoj tržeb Nvidie za posledních 24 měsíců Vývoj tržeb Nvidie za posledních 24 měsíců

Příště opět přes tři miliardy

V příštím kvartále (Q2 účetního roku 2019, květen–červenec) se vlivem obecného propadu zájmu o těžbu tyto tržby zmenší. Z oněch 289 milionů za speciální těžní karty v divizi OEM + IP má údajně prodej klesnout „jen“ na 100 milionů. Podle očekávání Nvidie tedy s těžením ještě zdaleka není konec, protože jde stále o docela slušné přilepšení. Ovšem vyšší než očekávaný podíl kryptoměn a jejich negativní výhled zřejmě mírně znervózněl investory, protože v pátečním obchodování akcie ztratily 2,15 % ze čtvrteční závěrečné ceny 260,13 $ (před oznámením výsledků). Je to však po masivním růstu během posledních dvou let, takže drobná korekce není příliš překvapivá.

Celkově se ale tento propad podepíše na celkových výsledcích za nadcházející období, u nichž je prognóza o něco nižší – „jen“ na 3,1 miliardy dolarů plus minus 2 %. Což je ale pořád vysoká, až dechberoucí částka, když si připomenete, že v historicky nedávné době mívala firma tržby okolo miliardy. Tuto prognózu navíc i přes propad těžby pravděpodobně předběhne, takže je celkem reálné, že nakonec předčí tržby za první kvartál. Celoroční tržby firmy by pak mohly spět někam do rozmezí 13–14 miliard dolarů.