Nvidia se už prý připravuje na prasknutí těžní bubliny. Odložila ale výrobu GPU Turing

14. 3. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

Horečka kolem těžení kryptoměn stále vládne trhu s grafickými kartami a způsobila výrazné předražení většiny sortimentu nebo nedostupnost v obchodech. Zdá se ale, že by se mohl rýsovat její konec, nebo alespoň potenciál k jejímu zmírnění. Nvidia nyní údajně přistupuje ke krokům, které naznačují obavy z prasknutí těžební bubliny a přípravu na následnou situaci na trhu.

Tuto zprávu přinesl web DigiTimes působící na Tchaj-wanu a získávající informace z tamního ekosystému počítačových výrobců a firem. Podle těchto zdrojů údajně „těžební průmysl“ okolo kryptoměn začíná jevit známky zpomalení a snižující se poptávky po GPU. Nvidia, jejíž prodeje byly stejně jako u AMD vlivem těžení značně zvýšené, proto údajně přistoupila k určitým opatřením, které jsou přípravou na efekty, které by prudký propad těžařské poptávky způsobil.

Nvidia údajně partnerským výrobcům grafických karet zakázala, aby veřejně propagovali těžení kryptoměn (a tím k němu lákali nové zákazníky). Zároveň už údajně také nesmějí aktivně prodávat grafiky přímo kryptohorníkům. Tato opatření mají zmírnit míru, v které GPU plynou do odvětví kryptoměn a více je nasměrovat zpět do jejich jádrového segmentu počítačových hráčů, který vysokou poptávkou těžařů, ochotných platit podstatně vyšší ceny, dosud značně trpěl. To by bylo pozitivní i čistě o sobě, ovšem podle DigiTimes je za tímto krokem obava z toho, že těžní trh přejde do útlumu a podobně jako v roce 2014 přijde opačný výkyv. Ten by mohl znamenat, že najednou bude v distribuci a na skladech grafických karet přebytek, poptávka silně klesne a navíc se na second-hand trhu objeví množství levných použitých karet. Firmy by pak měly problémy karty prodat a mohlo by dojít až k velkým odpisům skladových zásob (a tím způsobeným ztrátám).

Zajímavé je, že podle DigiTimes je součástí opatření také zvýšení nákupních cen GPU, které Nvidia účtuje výrobcům grafik (přestože čipy jsou už ve výrobě druhým rokem a reálné náklady by měly naopak klesat). Smyslem tohoto zdražení je údajně překlenout propad poptávky, který by mohl nastat. Jak je to míněno, není plně jasné, ale zvýšení cen by asi mohlo mít ten efekt, že nyní přebuzenou poptávku poněkud zmírní, aby v případě prasknutí bubliny nebyl pád tak strmý. Předpokládáme, že po takové události by Nvidia naopak ceny snížila zpět.

ICTS24

nvidia-pascal-mining-system-02 Kryptokopové používají k těžbě jak standardní grafiky GeForce, tak i speciální verze vyráběné čistě pro ně (profesionálně vyráběný těžební systém, foto: Expreview)

Pokud jde o faktory, které by mohly signalizovat konec či omezení těžní horečky, několik je jich veřejně známých. Trvá nebo dokonce sílí tlak na regulaci kryptoměn, ovšem právě jejich existence mimo zákon zřejmě různými faktory přispěla k jejich současné vysoké ceně. Ta je nyní ale v klesajícím trendu, což vede k pesimismu. Kromě toho se ale pro kryptoměny těžené na grafikách objevují specializované čipy, jejichž rozšíření by nevyhnutelně zničilo rentabilitu těžby na GPU. Nenápadný čínský gigant Bitmain chystá ASIC pro těžbu Etherea a čerstvě se vynořila také informace o ASICu určenému pro algoritmus CryptoNight (Monero a další kryptoměny). Je sice možné, že se těžaři na GPU přesunou na alternativy, jenže je otázka, zda jejich výnosnost neklesne také.

Turing se začne vyrábět až v třetím čtvrtletí?

Mimochodem, DigiTimes také uvádí informaci, že anomálie s těžní horečkou přiměla jak Nvidii, tak AMD, aby zvolnily plány na uvádění nových GPU a ponechaly stávající architektury na trhu delší dobu. Opět to mají tvrdit zdroje z okruhu tchajwanských firem. Pro karty Radeon nejsou uvedené žádné detaily, ale na straně Nvidie údajně došlo k odložení začátku masové výroby nových GPU s architekturou Turing. Ta se údajně má rozběhnout až ve třetím kvartálu letošního roku. To by odpovídalo tomu, co před nedávnem psal web Tom's Hardware, dle kterého tyto grafiky mají přijít na trh nejdřív v červenci nebo srpnu. Ovšem Tom's Hardware ještě operoval s informací, že výroba začne nejdříve v polovině června. Zpráva DigiTimes by tedy mohla znamenat posun ještě o pár týdnů dál směrem do pozdějších letních měsíců.