Po třech měsících je tu zase čas na aktualizovaná data ukazující, jak se vede v prodejích výrobcům GPU. Ta připravuje analytická firma Jon Peddie Research a nyní vydala čísla za třetí kvartál. Výsledky pro aktuální podzimně-předvánoční období budou až začátkem března, nyní tedy máme data za červenec až září. Už je ale k dispozici jak méně zajímavá celková statistika míchající samostatná GPU a procesory s iGPU, tak čistě samostatné karty.
V celkovém počtu, kde tradičně dominují integrované grafiky procesorů Intel, jsou ale také zajímavé pohyby. V dříve vydané statistice tržních podílů procesorů x86 za Q3 bylo vidět, že AMD zase uchvátilo kousek tržního podílu na úkor Intelu. To JPR také uvádí – prodeje procesorů Intel prý klesly mezikvartálně o 12 %, zatímco ty AMD mezikvartálně stouply o 15 % (v průměru měly prodeje procesorů pro celý trh stoupnout o 12 % mezikvartálně; meziročně byly lepší o 7,8 %).
AMD stouplo…
Ovšem paradoxně stoupl tržní podíl grafik Intelu (zejména tedy těch integrovaných, samostatné grafiky Arc mají velmi nízké prodeje, jak ještě uvidíme). Zatímco předchozí druhý kvartál i před rokem byl Intel na 64 %, nyní pro něj zaokrouhlená celková statistika uvádí 65 %. Přesně Intel získal 1,1 procentního bodu podílu.
Šlo to na úkor grafik Nvidia, které ztratily 1,9 procentního bodu, a zatímco před rokem v Q3 2023 měly 19 % a v v Q2 2024 už dokonce 20 % (a jde přitom vždy jen o samostatná, přídavná GPU), v Q3 2024 už pro ně vychází jen 18 %. Nvidii vzalo něco také AMD, jehož podíl stoupl o 0,8 procentního bodu. Zatímco v druhém kvartálu měla firma 16 %, nyní v třetím skončila s podílem 17 %. Meziročně je to ale beze změny.
Tržní podíly výrobců GPU v Q3 2024 – Celková statistika samostatných a integrovaných GPU dohromady, notebooky i desktopy
Jak vidíte, integrovaná GPU procesorů Ryzen (byť je pravda, že ve velké části desktopových procesorů na platformě AM4 grafika není) stále nedokážou dorovnat svým počtem převahu Nvidie v samostatných grafikách. Tím pádem má AMD stále nižší celkový podíl než Nvidia, byť jde o u něj o součet integrovaných grafik i samostatných Radeonů.
Jak je nárůst podílu Intelu možný? Jde o důsledek toho, že zatímco prodeje procesorů (a s nimi jejich integrovaných GPU) stouply, podle průzkumu JPR naopak klesly prodeje samostatných GPU. A to zřejmě výrazně, takže se celkový koláč zmenšil natolik, že i přes klesající podíl Intelu počet jeho integrovaných grafik nakonec i tak představoval vyšší procento z celkového objemu všech GPU.
Celkové prodeje integrovaných i samostatných GPU dohromady šly meziročně nahoru o 2,4 %, kdežto procesory v meziročním srovnání zaznamenaly o 7,8 % lepší prodeje, takže je jasné, že samostatná přídavná GPU musela klesnout.
… i ztratilo: Podíly v samostatných kartách
Nevíme, jak to přesně vypadalo v notebookových samostatných GPU, ale pokles prodejů samostatných přídavných desktopových karet uvádí separátní zpráva JPR, která se věnuje jen těmto kartám („AIB“, tedy add-in-boards). V třetím kvartálu se jich mělo údajně prodat okolo 8,1 milionu kusů. V druhém kvartálu přitom prodeje měly být 9,5 milionu kusů. Máme to tedy sekvenční (mezikvartální) pokles o skoro 14,5 %.
Je zajímavé, že prodeje desktopových PC ve stejné době mezikvartálně stouply o 42,2 %, což znamená, že propad zájmu o samostatné desktopové grafiky je o to významnější, když celý trh šel nahoru (ale dost možná proto, že nakupovaly firmy obměňující kancelářská PC). Meziročně se prodeje samostatných grafik zhoršily o 7,9 %. Podíl desktopů se o něco zlepšil a tvořil 30 % všech PC (70 % jsou notebooky).
Prodeje samostatných GPU pro desktop šly tedy v třetím kvartálu dolů, což stáhlo dolů onen podíl Nvidie na celkové statistice. Ale tento pokles prodejů, zdá se, byl silnější pro grafiky Radeon s čipem od AMD, jejichž podíl klesl na 10 % proti 12 % v předchozím kvartálu (před rokem přitom měly Radeony 17 %). Nvidia v souladu s tím zvýšila podíl z 88 % v prvním kvartálu na 90 %. Pro samostatné grafické karty Intel Arc vychází v desktopu 0 %, což může vzhledem k zaokrouhlení na celá procenta být něco mezi 0,0 a 0,49 %. Před rokem ještě pro Intel vycházelo 1 %.
Intel tento měsíc vydal novou generaci grafik Arc „Battlemage“ nebo „B-Series“ s novou výrazně zlepšenou architekturou Xe2. Bude zajímavé vidět, jestli se mu podaří ve statistice za čtvrtý kvartál nějaké procento ulovit. Bohužel pro něj zatím vychází jen jeden model Arc B580, a byť je to v populárním pásmu karet s cenou 250 $, karta vychází až 13. 12., takže stihne sbírat prodeje jen v krátkém čase před Vánoci a koncem roku.
Jasnější pohled na úspěch karet Arc „Battlemage“ tak může být až ve výsledcích za první kvartál, kdy ale zase bude konkurence mít venku nové generace grafik GeForce a Radeon, takže to zase Intel bude mít ztížené.