O2 TV nyní ke své internetové televizi dodává nový set-top-box označovaný jako „nová generace“. Předchozí modely nebyly zrovna svižné a O2 TV jakožto největší poskytovatel internetové televize v Česku měl co dohánět.
U nového set-top-boxu se O2 chlubí, že byl vyvinut na míru. Často jsou tyhle boxy jen generické boxy z Číny s upraveným firmwarem. Model má označení SML-5442TW a jeho výrobcem je SmartLabs. Plastové šasi si už navrhlo O2 samo, respektive jej má na svědomí designér Martin Tvarůžek, stejně jako modem O2 Smart Box.
Provedení
Uvnitř boxu jde o high-endový set-top-box s podporou vysílání v rozlišení 4K při 60 snímcích, HDR (standardy HDR10 a HLG), H.265 HEVC. Obsahuje také tuner DVB-T2, jež se dočká funkčnosti někdy v příštích aktualizacích. Pravděpodobně tak půjde box používat i po tom, co si předplatné O2 TV rozmyslíte a nahradí vám set-top-box pro terestrické vysílání DVB-T2. S možností snadného návratu zase k internetové televizi, což je od O2 TV chytrý tah.
Kromě síťového rozhraní 100 Mb/s LAN je zde i rychlá Wi-Fi standardu 802.11ac. K televizoru jej připojíte přes HDMI verze 2.0b, což je verze zvládající 4K video při 60 Hz s 24bitovou barevnou hloubkou. Zatím ve 4K zkušebně vysílá pouze Kuki, ale třeba se O2 TV jednou přidá. Kromě HDMI můžete televizor napojit i přes analogové AV rozhraní, je zde výstup digitálního zvuku S/PDIF, dvojice USB 2.0 a čtečka microSD. LED diodu i diody na zadní straně u portu RJ45 lze samostatně ztlumit.
Dálkový ovladač si O2 TV také nechalo upravit. Výrobce set-top-boxu udává, že podporuje i ovladač s rádiovým rozhraním, O2 TV si ale vybralo model Khamsin. Ten funguje v základu přes infračervené rozhraní a lze jej spárovat i přes Bluetooth.
Ovladač je kvalitní, umožňuje částečně ovládat i televizor přes tlačítka STB a TV v horní části. Některá tlačítka jsou prozatím hluchá, například teletext, tlačítko Gift, mikrofon či přetočení vpřed. Obecně se ale drží i ovládá dobře a hodně chválím i přímá tlačítka na volbu zvukové stopy a titulků. Své využití to má hlavně u HBO, které vysílá dvojjazyčně.
Tip: Vyzkoušel jsem O2 TV a T-Mobile TV. V čem se liší a která je lepší?
S dálkovým ovladačem jsem měl zpočátku problém, neboť infračervené rozhraní je extrémně pomalé a nepřesné. Po přepnutí na Bluetooth ovladač ožil a je naopak velmi svižný. Jaký bude mít Bluetooth vliv na výdrž baterií během krátkého testování nezjistím a řekl bych, že rádiové rozhraní by stačilo. Ale nechci tohle hodnotit předčasně. Pro spárování je potřeba na ovladači současně stisknout tlačítka 7 a 9 a být trpělivý. Bluetooth nefunguje vždy tak, jak by člověk očekával. Ale jakmile se podaří, ovládání je spolehlivé.
Uživatelské prostředí
Úvodní obrazovka je proti době, kdy jsem testoval předchozí set-top-box, zcela jiná. Základem je horní menu se šesti položkami. Pod O2 TV najdete v malém okně živé vysílání aktuálně přijímaného kanálu, EPG, stručný přehled aktuálního vysílání na několika dalších stanicích, rozdělení podle kategorií. Další položkou je seznam nahraných pořadů, O2 TV umožňuje jejich uchování na 7 dní.
Následuje videotéka, jedna z těch kvalitnějších na trhu IPTV. Platí se ovšem za každý film, žádné nemáte v ceně. Což je i důvodem, proč je zde aspoň trochu rozumný obsah na rozdíl od služeb „zdarma“ typu Banaxi, které nabízí někteří konkurenční operátoři. Třetí položkou jsou Aplikace. Najdete zde HBO OD, málo vídanou službu, jejíž kvalita obrazu zde odpovídá rozlišení SD a není vůbec hezká. Jsou zde i užitečné DVTV či Stream. U nahrávání mi chybí možnost nastavit automatické nahrávání všech dílů konkrétního pořadu (nebo jsem ji nikde neobjevil).
Zatímco Nahrávky, Videotéka a Aplikace jsou obsaženy i v úvodním menu O2 TV, položky Nastavení a Hledat jsou již pouze samostatné. Vyhledávání probíhá jen televizními stanicemi i mezi pořady. V nastavení lze změnit pořadí kanálů, respektive vytvoření a upravování vlastních seznamů. Každý člen rodiny si může vytvořit vlastní pořadí podle svých zájmů. Jejich přepínání je možné pouze na stránce s EPG.
Řazení kanálů
Aplikace
HBO OD je spíše nepoužitelné, jde o starou službu. HBO Go je zcela něco jiného.
EPG
Set-top-box obsahuje DVB-T2 tuner
Videotéka
Nastavení
O2 TV zatím ani jinou možnost než set-top-box pro sledování vysílání na velké obrazovce nenabízí (kromě Xboxu). Aplikace pro Smart TV jsou podle neoficiálních informací zatím jen v plánu a lze využít akorát Google Cast. O2 TV si samozřejmě uživatelé pořizují z velké části kvůli stanicím O2 TV Sport. Ty můžete mít v základním balíčku O2 TV M, případně i v novém O2 TV Sport Pack za 199 Kč měsíčně.
Nový set-top-box se O2 TV povedl a hlavně je už připraven na nové technologie. O2 u něj navíc drží výhodnou politiku, kdy místo rozhodování mezi pronájmem nebo koupí můžete využít splátky a po dvou letech je STB ve vašem vlastnictví.
partnerem rubriky IPTV je společnost CETIN a ZrychlujemeČesko.cz