O2 se chlubí tím, že signálem 5G pokrývá 6,2 milionu obyvatel Česka. Na Moravě staví síť ve spolupráci s Cetinem a aktuálně pokryl již celou východní část včetně Olomouce. Právě tam dnes novinářům Libor Pezinek, manažer rozvoje sítě, ukazoval naměřenou rychlost 1 Gb/s pro stahování a 165 Mb/s pro odesílání.
Příští rok má dojít k pokrytí druhé poloviny Moravy a jako poslední bílá místa na mapě zůstanou Brno a okres Jeseník. Brno překvapivě z důvodu, že tam již tzv. poloviční 5G na frekvenci shodné s LTE nějakou dobu běží a místní síť je přestavěná na singleRAN technologii. U Jeseníku se dá spekulovat akcí místní radnice, ale spíše to bude zkrátka tím, že jde o odlehlejší část země.
Cetin nahrazuje starší technologii od Nokie a Huawei novým dodavatelem, kterým je Ericsson. Ten byl vysoutěžen v roce 2020 a investice má být v řádu miliard korun. Cetin zmodernizoval již větší polovinu naplánovaných lokalit (asi 2500 vysílačů), na Moravě zatím v 814 lokalitách. Čistě v Olomouci je vysílačů asi 45 a všechny již dostaly novou technologii pro 5G. Jde zejména o tzv. rádia, samotné antény mohly zůstat původní. Nová anténa se instalovala v souvislosti s pásmem C-Band (3,7 GHz).
Práce na jednom vysílači zabraly v průměru přibližně 70 hodin. Pro zajímavost, průměrný stožár s vysílacími anténami v Česku má výšku 9 metrů. Staré sundané technologie se rozebírají a recyklují, je v nich hodně drahých kovů.
Vypnutí 3G bylo využito pro posílení LTE, sítě 5G své frekvence mají. V plánu je samozřejmě i vypnutí 2G. Operátoři se zdráhají přijít s nějakým termínem, ale příští rok to prý ještě určitě nebude.