Příští měsíc by AMD mělo vydat druhou generaci procesorů Ryzen. Zatímco dva z nich se již od února prodávají, jde o 14nm APU s integrovanou grafikou, kdežto hlavním chodem budou právě až v dubnu 12nm čipy interně označované Pinnacle Ridge, jež jsou čistými CPU s až osmi jádry. Přes brzký příchod o nich zatím není mnoho známo. Tušíme sice, že se budou proti první generaci lišit hlavně zvýšenými frekvencemi, ale jejich takty právě dosud nejsou známé. Tedy s jednou výjimkou uniklých parametrů zřejmě patřících šestijádru Ryzen 5 2600. Nyní se podobně objevily údajné parametry procesoru Ryzen 7 2700X, které by mohly ukazovat, co lze čekat od výkonnějších osmijader.
Údaje pocházejí z databáze benchmarku 3DMark, kde je našel thajský youtuber Tum Apisak. Zdá se, že tuto stopu tam zanechal dokonce už finální sériový procesor, neboť se hlásí jako AMD Ryzen 7 2700X Eight-Core Processor, nikoliv ES kódem. Tentokrát se tedy nebavíme o vzorku. Ryzen 7 2700X má podle těchto údajů dle očekávání osm jader s aktivním SMT (16 vláken). 3DMark pro něj uvádí základní frekvenci 3,70 GHz. Takt turba je podle jednoho záznamu 4,125 GHz a podle druhého 4,20 GHz, což by vzhledem ke kulatému číslu asi mohla být oficiální nejvyšší frekvence boostu pro jedno jádro (předpokládáme, že 3DMark jeho maximum správně detekoval).
Pro orientaci: Ryzen 7 1700X, na jehož místo by zde uniknuvší nový model měl nastoupit, má základní takt 3,40 GHz a maximální turbo ve specifikacích 3,80 GHz. Ovšem technologie XFR mu dovoluje přidat ještě 100 MHz, takže reálné maximální turbo pro jedno až dvě jádra je 3,90 GHz. Tím pádem by asi jak turbo, tak základní frekvence nového 12nm nástupce byly navýšené o 300 MHz. Ještě nevíme, zda bude AMD u Ryzenů 2000 opět rozlišovat oficiální turbo a XFR navíc, nebo zda bude obojí sloučeno a v papírech bude rovnou oněch 4,20 GHz. APU Raven Ridge již XFR oficiálně nepoužívají, takže tato změna by mohla nastat i u samostatných CPU.
Lze čekat, že zbytek parametrů by už měl vypadat podobně. Procesory samozřejmě budou používat socket AM4, v tomto případě bude TDP pravděpodobně 95 W a architektonicky bude CPU složeno ze dvou čtyřjádrových Core Complexů, kde každý ponese 8 MB L3 cache. Paměťový řadič by měl mít oficiální podporu pro DDR4 na 2933 MHz, jelikož ta se už objevila u APU Raven Ridge.
Jaké bude na 12 nm maximum?
To, že má Ryzen 7 2700X takty vyšší o 300 MHz, by mohlo znamenat, že podobný bonus dostane i nejvyšší osmijádro v nabídce, tedy Ryzen 7 2800X (pokud ho AMD uvede). V takovém případě by jeho základní frekvence činila 3,90 GHz a maximální turbo by mohlo být 4,40 GHz. Nevíme to samozřejmě jistě, ale pokud by byly takty navýšené třeba jen o 200 MHz, pak by se „top“ model Ryzenu 7 lišil od nižší levnější verze jen o 100 MHz, což by bylo poněkud málo. Čekal bych, že AMD by pak spíš nenasadilo modelu 2700X takty tak vysoko. Ovšem je také možné, že nastane něco mezi, tedy že by Ryzen 7 2800X měl třeba základní takt 3,90 GHz, ale turbo zvýšené jen o 200 MHz na maximum 4,30 GHz. Je také třeba pamatovat, že takt Ryzenů může být nastaven v krocích po 25 MHz, takže frekvence nemusí být takto kulaté. AMD zatím tuto možnost nevyužilo (nekulaté takty mají jen některé nedávno vypuštěné embedded procesory), ale vyloučit ji nelze.
Pokud bude maximální turbo u osmijader 4,40 GHz, pak by se s přihlédnutím k současným zkušenostem asi dalo čekat, že se 12nm procesory budou dát přetaktovat někam ke 4,3 GHz (přičemž 4,4 GHz by třeba mohlo být možných, ale s neúnosně vysokým napětím). Nelze asi stoprocentně vyloučit, že se limit frekvencí neposune ještě o něco výš a jádra už nebudou mít při přetaktování tak jasný frekvenční strop jako na 14 nm. Ovšem architektura bude téměř stejná jako u první generace Ryzenů a proces 12LP vychází z procesu 14LPP. Tudíž bych spíš čekal, že nějaký výrazně větší průlom zde nenastane a přetaktování bude stále možné jen někam k hranici, na níž mají nejvyšší modely jednovláknové turbo.