Octane: nový „realistický“ benchmark na měření výkonu prohlížečů od Googlu

22. 8. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Měřit kvalitu prohlížečů lze různými testy, některé zkouší jeho znalosti v oblasti webových standardů, jiné se zaměřují výkon. Typicky pak zjišťují, jak si prohlížeč stojí ve zpracování JavaScriptu. Rychlé zpracování JavaScriptu stále patří k nejběžnějším požadavkům, pokud žádáme opravdu výkonný prohlížeč. Moderní webové aplikace obsahují poměrně dost kódu, kterým se program musí prokousat. Dnešní browsery těží rovněž z hardwarové akcelerace. Rychlejší zobrazení stránky ostatně není její jedinou výhodou.

 

Některé zavedené testy zpracování JavaScriptu však nevyhovují dnešním požadavkům, mj. z toho důvodu, že jimi všechny prohlížeče projdou za podobný čas. Prohlížeče zrychlují, je tudíž třeba jim uzpůsobovat testy a zvyšovat náročnost. Proto Google vyvinul Octane. JavaScriptový benchmark obsahuje několik částí, chtěl by co nejlépe simulovat reálné podmínky. Syntetické testy kolikrát neznamenají v reálném světě vůbec nic. Kromě pozůstatků po předchozím V8 Benchmark Suite zde najdete:

  • Box2DWeb – JavaScriptový port oblíbeného dvourozměrného fyzikálního enginu, který je využíván v mnoha simulátorech a jiných webových hrách.
  • Mandreel – Další JavaScriptový port, tentokráte však trojrozměrného enginu. Původní zdrojový kód v jazyce C++ je překládán kompilátorem Mandreel, jehož rovněž využívá řada webových her.
  • Pdf.js – Od Mozilly převzatá čtečka PDF souborů posloužila jako základ dalšího testíku. Ukazuje, že JavaScriptové aplikace mohou nahradit komplexnější zásuvné moduly. V tomto případě Google měří rychlost dekódování jednoho dokumentu ve formátu PDF.
  • GB Emulator – Odnož emulátoru s otevřeným zdrojovým kódem, kde běží 3D demo.
  • CodeLoad – Měří, jak rychle JavaScriptové jádro zavede běžné knihovny a spustí v nich kód. Jako základ posloužily knihovny Closure a jQuery.

Vedle těchto pěti novinek Octane obsahuje také osm starších položek z V8 Benchmark Suite. Popis všech třinácti součástí benchmarku si můžete přečíst na webu Googlu. Jednou ze specialit je prostředí, které se uzpůsobuje velikosti obrazovky. Tento test by měl zkoušet nejen počítače, ale i tablety a smartphony. Spustit jej můžete z tohoto odkazu. Před začátkem byste se tradičně měli ujistit, že na pozadí nic nežere výkon, ze schémat napájení by mělo být vybrán Vysoký výkon. Prozatím ho ale nezkoušejte v IE9, má totiž s testem problémy, viz přehled kompatibility.

bitcoin_skoleni

Zdroj: The Chomium Blog