Takhle vypadaly Google Maps před 10 lety (foto: Typepad)
Počátky map sahají až do roku 2003, kdy dánští bratři Lars a Jens Eilstrup Rasmussenovi založili v australském Sydney společnost Where 2 Technologies, ve které vyvíjeli nový desktopový program pro prohlížení map. O rok později svůj nápad ukázali Googlu s tím, že by prohlížeč map bylo možné převést i do webové podoby.
2005
V říjnu 2004 Google jejich firmu odkoupil a ještě tentýž rok přidat společnosti ZipDash, která analyzovala dopravu v reálném čase, a Keyhole, jež vyvíjela aplikaci EarthViewer 3D. Google už měl vlastní katalog firem Local, takže jen složil všechny kousky dohromady a 8. února 2005 mohl spustit webové mapy, které uměly hledat místa, trasy, zájmové body v okolí a ovládaly se přirozeně pomocí myši.
Původní mapa obsahovala jen Severní Ameriku a fungovala pouze v prohlížečích IE a Firefox. Tři týdny nato Google službu optimalizoval i pro Operu a Safari. V dubnu Google zamířil do Británie a ve stejné době k základní kreslené 2D mapě přidal první satelitní snímky.
V červnu si našel cestu do Asie (Japonska) a představil aplikaci Google Earth (přepracovaný EarthViewer 3D), která obsahovala také 3D budovy, vymodelovaný terén a možnost používat překryvné vrstvy. S těmi hned v září ilustroval škody napáchané hurikánem Katrina. V červenci mimochodem spustil ještě Google Moon, což byla variace na Earth, ale satelitními snímky byl pokryt Měsíc.
V prosinci Google spouští vyhledávač v MHD. Plánovat trasy v hromadné dopravě mohli jako první obyvatelé oregonského Portlandu.
2006
Po Earth a Moon následoval Google Mars, virtuální model čtvrté planety Sluneční soustavy byl spuštěn 12. března. Německo, Francie, Itálie a Španělsko se map dočkaly v dubnu. Začal postupné integrace služeb. Katalog míst Local byl zcela pohlcen mapami a ty už nově sdílely satelitní snímky s těmi, které byly i ve službě Earth. Google spustil nové API, takže na mapách mohly vznikat služby třetích stran. Vyhledávač tras se k prosinci naučil pracovat s průjezdními body.
2007
Únor přinesl mapy do Austrálie, v USA zase ve více než třiceti městech přibyly dopravní informace. V květnu Google spouští Street View, a to v amerických městech New York, San Francisco, Las Vegas, Miami a Denver. Apple v červnu uvedl první iPhone, mapy Googlu jsou jeho nedílnou součástí. Aplikace Earth dostala v srpnu funkci Obloha, speciální vrstvu pro prohlížení souhvězdí a galaxií. Během roku se na mapách objevila ještě nová terénní vrstva, možnost hodnocení podniků a mapky bylo možné vložit na vlastní web.
2008
Google 6. června spustil mobilní verzi map coby aplikaci pro BlackBerry a telefony s Javou. V červenci zavítalo Street View do Evropy, Google zmapoval celou trasu Tour de France. V srupnu už Street View bylo také v Japonsku a Austrálii. Na iPhonu a iPodu Touch bylo možné od října používat i Google Earth včetně krajiny ve 3D a článků z Wikipedie.
Google koncem srpna podepisuje dohodu se společností GeoEye, která bude poskytovat nové, detailnější satelitní snímky. Spolu s tím firma představila Map Maker, pomocí něhož mohli uživatelé sami opravovat chyby nebo přidávat prvky do map. Na mapách se v témže roce objevily fotky z galerie Panoramio, články z Wikipedie a přibyla pěší navigace.
2009
Únor přinesl aplikaci Latitude. Uživatelé s Androidem mohli sdílet s přáteli svou aktuální polohu. V dubnu se na Android dostala aplikace Sky Map s hvězdnou oblohou. V říjnu pak Google představil vlastní hlasovou navigaci, která na rozdíl od konkurenci všechna data stahuje „za pochodu“. Je tak stále aktuální, ale spotřebuje hodně dat z mobilního tarifu. Novinkou jsou letecké mapy z ptačí perspektivy, které pokrývají místa ze všech čtyř světových stran.
2010
V únoru před olympiádou ve Vancouveru Google představil první snímky ve Street View pořízené díky sněžnému skútru. Cyklostezky zažily svou premiéru během března. V dubnu přišel Earth plugin, díky kterému bylo poprvé možné zhlédnout 3D mapy přímo v prohlížeči. Vymodelované byly poprvé kromě terénu a budov také stromy. Street View bylo od září na všech sedmi kontinentech.
2011
Hlasová navigace pro Android umí od března využívat dopravních informací ke změně trasy. V červenci Google zmapoval londýnskou MHD a v srpnu zamířil se Street View nafotit Amazonku. Od října mapy podporují rozhraní WebGL, pomocí něhož můžou Chrome a Firefox využívat 3D grafiku bez jakýchkoliv dalších pluginů. Začíná pomalé slučování Google Maps a Google Earth. Google se konečně zbavil i Flashe.
V listopadu Google nabídl první indoorové mapy. Plánky budov přibyly na letištích či obchodních domech. Google začal omezovat API, za náročnější aplikace už požadoval poplatky.
2012
Z katalogu Places se v květnu stal Google+ Local, který v sobě obsahoval i hodnotící systém Zagat. Google tak těsně propojil mapy se sítí G+. V prosinci publikoval mapovou aplikaci pro iOS. Apple totiž v spolu s iOS 6 vydal vlastní mapy už bez podkladů od Googlu. Parádním aprílovým žertíkem byla osmibitová mapa světa.
Firma představila zcela nové 3D mapy, oznámila offline režim pro Android a ukázala batoh Trekker pro Street View.
2013
Google do map přidal poslední zemi světa, a to Jižní Koreu. Ze satelitních snímků odstranil všechny mraky. Lidé mohou vytvořit vlastní lokální Street View díky funkci Views (Záběry). Google koupil navigaci Waze a posléze také integroval její dopravní info do vlastních map.
2014
Přibyl zcela nový vzhled map (vydržel dodnes). Má nový vyhledávač, fotografické prohlídky, virtuální glóbus Země s pohledem do vesmíru a do satelitních map přidal mraky generované v reálném čase. Na vybraných místech bylo možné zhlédnout starší snímky ze Street View a porovnat je s aktuálními. Mobilní aplikace už dokáže navigovat v jízdních pruzích a má lepší offline režim. V cyklonavigaci přibyl výškový profil trasy. Na webu už funguje také glóbus Měsíce a Marsu. Google koupil společnost Skybox Imaging, díky níž si bude moci satelitní snímky pořizovat sám.
Google Maps v Česku
- 2008: Google spustil počeštěnou mapu.
- 2008: Přibyly detailnější letecké snímky místo satelitních.
- 2009: Street View poprvé v Česku – v Praze.
- 2009: Pardubice jsou prvním tuzemským městem, kde lze na mapách vyhledávat MHD.
- 2011: Přišla hlasová navigace.
- 2012: Přibyly první snímky z ptačí perspektivy.
- 2012: Ve Street View je téměř celé Česko.
- 2013: Spuštěn Map Maker.
- 2014: Ve 3D je první české město – Brno.
Všechny články o Google Maps najdete pod tímto štítkem.