Německý web PC Magazin organizoval slepý test kvality OLED televizorů jednotlivých výrobců. Vedle sebe postavil špičkové modely od LG, Panasonicu, Sony a Philipsu v 65" velikosti. U LG a Panasonicu ale nešlo o nejvyšší modely. Samsung ve srovnání chybí, neboť preferuje panely QLED.
Redakce nainstalovala čtyři televizory (LG C8, Panasonic FZW804, Philips OLED903 a Sony AF9) vedle sebe, využila k tomu prostory automobilky BMW v Mnichově a přizvala 35 svých čtenářů. Těm ukázala dva testy a nechala na nich, který obraz jim přijde nejlepší. Místo přesné sondy hlasovali lidé, kteří se o televizory zajímají.
Všechny tyto televizory mají panel OLED od LG. Rozdíly v kvalitě obrazu pocházejí až od obvodů jednotlivých výrobců. Philips využívá obrazový procesor P5, Sony má X1 Ultimate, LG Alpha 9 a Panasonic HCX.
Nastavení obrazu všech televizorů bylo stejné, redakce je zkalibrovala, zakryla loga výrobců a raději i celé šasi, podle kterého by šly značky rozpoznat. Televizory byly nainstalovány ve stejné výšce, aby odpadly jiné vlastnosti při pohledu z úhlu.
Tip: Philips TV představil tři nové OLEDy a přidal HDR10+, NanoLED a Ambilight do nižších řad
Pro první test vypnuli nejrůznější vylepšení obrazu a přes HDMI pustili videa ve více rozlišeních od SD u Netflixu až po 4K HDR z Blu-raye. Videa byly vybrány tak, aby na nich šly rozpoznat určité vlastnosti, jako je ostrost, kontrast či barevná neutralita.
Porovnával se tak pouze zkalibrovaný obraz, za kterým stál šéf testovací laboratoře magazínu Roland Seibt, který je certifikovaným kalibrátorem ISF (level 3). Nejlépe dopadl Philips (33 %), druhý byl Panasonic (23 %). Třetí skončilo LG a poslední Sony. Pětina lidí ale nejlepší obraz nedokázala určit.
Ve druhé části testu u televizorů redakce opět zapnula vylepšení obrazu a mód nastavila na dynamický, ve kterém se výrobci mohou nejlépe vyřádit a předvést schopnosti svých obrazových procesorů. V tomto testu vyhrál Philips již s přehledem, hlasovalo pro něj více než dvě třetiny lidí. Druhý Panasonic obdržel pouze 18 %, na třetí místo tentokrát poskočilo Sony a poslední skončilo LG.
Tip: Sony má dva nové špičkové televizory s módem obrazu pro Netflix
Když se ale lidí na konci zeptali, jestli se jim líbil více zkalibrovaný režim, nebo dynamický od výrobce, hlasovali půl na půl. Nutno také dodat, že zatímco televizory Philips a Sony jsou v cenové hladině 100 000 Kč a Panasonic je jen mírně levnější, tak LG C8 přijde v 65" na zhruba 70 000 Kč. Více fér by bylo srovnávat s modelem LG E8 (přestože se tyto modely liší spíše jen zvukem).
U odborné veřejnosti za značku s nejlepším obrazem platí spíše Panasonic a jeho certifikovaný THX režim. Pro Philips je ale tento test ještě lepší reklamou, jeho nová vlajková loď OLED903 tímto získala docela silný „mandát“ a navíc má proti ostatním i trumf jménem Ambilight. Výsledky Sony a LG magazín nezveřejnil, což je trochu škoda.
Aktualizováno 22.11.2018:
Stejný test se odehrál . Zde hodnotilo 37 recenzentů podle stejných parametrů a nikdo předem nevěděl, pro kterou značku hlasují. Před sebou měli pouze obraz. Hodnocení probíhalo na základě 11 klipů s různým obsahem. Každé z videí bylo přehráno dvakrát z počítače přes HDMI, z Netflixu, Xbox One a z přehrávače Blu-ray.
Philips OLED903 získal 32 %, druhé skončilo Sony se 24 %, třetí LG a Panasonic shodně se 13 %. Ve druhém testu v dynamickém/živém režimu se více projevil vliv obrazových procesorů. Zde Philips vyhrál s 56 %, druhé skončilo Sony AF9 se 17 %. Philips tak zvítězil v obou zemích, přičemž mírně lepší výsledky měl v Mnichově. V Londýně se na rozdíl od Německa více dařilo Sony.
Nutno dodat, že hodnotící mají jisté zkušenosti a zřejmě ví, na co se ve videu zaměřit. Jde ale přesto alespoň částečně o subjektivní hodnocení, kdy nejhezčí obraz pro oči může znamenat trochu něco jiného, než nejlepší obraz pro kolorimetrickou sondu. Philips OLED903 je vlajková loď, ovšem nižší model OLED803 má úplně stejný obraz, liší se jen designem a podstatně zvukem. Dá se však koupit už za 39 990 Kč.