Nepřehlédněte: Jak je to tedy se Skypem, odposlechy uživatelů a šmírujícími úřady?
Ovšem s výjimkou Číny. Textová komunikace je uchovávána a ve zvláštních případech by prý záznamy mohly být předány vyšetřujícím úřadům. Pod novým redmondským vedením se službě úspěšně daří navyšovat počet uživatelů. Spolu s tím se ale zvětšují obavy některých lidí, kteří se nadále bojí sledování. Co se děje s nasbíranými informacemi z chatu, jež Skype uložil na svých serverech? Někdy se neobávají jen lidé z masa a kostí, ale i organizace a firmy. Slušná řádka jich podepsala otevřený dopis, v němž žádají Microsoft o změnu.
V listopadu byly údaje o šestnáctiletém chlapci předány bezpečnostní firmě. Neměl však žádnou zákonnou povinnost tak učinit. Ke znepokojujícímu případu došlo v Holandsku. Znamená to, že Skype může informacemi, kterému svěříme, jen tak rozhazovat okolo? Jistě to tak vypadá, obavy organizací jsou oprávněné. V dopise se Microsoftu dožadují, aby vydal dokument, kde uvede, jakým způsobem Skype sbírá informace o uživatelích, a která z nich byla odhalena třetím stranám.
Poukazují na to, že jiné firmy jako Google nebo Twitter jsou v tomto ohledu otevřené a pravidelně vydávají hlášení o stavu žádostí o uživatelská data. Microsoft dopis momentálně zkoumá, na jeho vyjádření svět trpělivě čeká. Nejproblémovější objekt bezesporu představuje čínská verze Skypu. Uživatelé si nutně nemusí být vědomi toho, že je někdo sleduje. Přirozeně však neexistují zprávy o tom, na jakém stupni Skype podléhá kontrole (a cenzuře).
Člověk z neziskové organizace Reporters Without Borders serveru The Verge sdělil, že mnoho novinářů či aktivistů si stěžuje na zachytávání komunikace. Tito lidé s citlivými informacemi nemohou používat Skype, aniž by si byli jistí, že je někdo nesleduje. Které vlády a jiné třetí strany mají přístup k informacím? Tak zní hlavní otázka. Plné znění požadavků si můžete přečíst na www.skypeopenletter.com.
Zdroj: www.skypeopenletter.com via The Verge