Když se v desktopových deskách v roce 2019 poprvé objevil PCI Express 4.0, přišly prakticky vzápětí na trh první SSD, která to využívala. U PCI Expressu 5.0, který je na deskách platformy LGA 1700 od podzimu 2021 a na platformě AM5 od podzimu 2022, ale v tomto panuje zklamání a žádná taková SSD dosud nejsou. Teď se ale snad konečně dočkáme. Corsair ukázal svůj první PCIe 5.0 modul, ovšem nepotěší tím, že obsahuje ventilátor.
Corsair pravděpodobně chystá v nadcházejících dnech vydání, nebo alespoň odhalení PCIe SSD s označením MP700. Firma totiž zveřejnila propagační video k těmto SSD, které pak ale opět po nějaké době schovala (ale ne dost rychle, aby ho nestihl zdokumentovat web Overclock3D), takže pravděpodobně ještě bylo zveřejněno předčasně. Předstih by ale asi neměl být tak velký, takže snad opravdové vydání nebude tak daleko.
https://twitter.com/OC3D/status/1619303650832048128
Corsair MP700 má podle těchto informací být SSD s rychlostí sekvenčního čtení 10 000 MB/s a dosahovat rychlost zápisu až 9500 MB/s (to jako obvykle bude pro zápis do pseudoSLC cache). Modul bude založený na 3D TLC NAND a má podporovat NVMe 2.0. Pravděpodobně je založený na řadiči Phison E26 s rozhraním PCIe 5.0 ×4, který bude ve velké části podobných modulů.
Více: SSD používající PCIe 5.0 budou až dvakrát rychlejší, podívejte se na detaily řadiče Phison E26
Tento řadič má podporovat rychlosti čtení až kolem 12,5–13,0 GB/s, ale část modulů s ním bude mít nižší rychlosti jen okolo 10 GB/s, tedy jako tento Corsair MP700. Je to dáno použitou NAND. 10GB/s SSD jsou založená na starší generaci čipů NAND, kdežto moduly s vyšším výkonem vyžadují nejnovější čipy NAND, kterých ale je na trhu omezené množství a vyjdou dráž. Proto bude značná část PCIe 5.0 SSD zpočátku běhat na těchto nižších rychlostech.
Corsair MP700 má klasické provedení M.2 2280 (není použitý širší formát PCB, o němž se dřív v souvislosti s PCIe 5.0 SSD objevovaly zmínky). Atypické ale toto SSD bude tloušťkou. Chladič má hodně vysoký hliníkový pasiv, s kterým se nebude dát instalovat třeba do slotů krytých grafickou kartou. Tento chladič ale současně je opatřený i ventilátorem, což nás moc netěší, protože s ventilátory malých průměrů bývá spojený značný hluk kvůli vysokým otáčkám, s nimiž pracují. Zatím bohužel nevíme, zda bude ventilátor regulovaný podle teploty a zda třeba bude mít i polopasivní režim, kdy by se zapínal až od určité teploty.
Podle některých informací má ventilátor kabel s konektorem, který se zapojuje externě, a běží na 5 V (jako ventilátory v noteboocích, od nichž je asi odvozen). To by nejspíš ale znamenalo, že se zapojuje na kabel Molex nebo SATA Power ze zdroje, a neměl by proto regulaci, pokud tedy ventilátor nemá vlastní řídící termistor dotýkající se pasivu pod ním. Mělo by to i výhodu: řadič v tomto případě o ventilátoru nic neví a SSD nebude ani protestovat, když ho nezapojíte a zajistíte ofukování nějak jinak.
Podobný návrh i od dalších výrobců, v Japonsku už začal prodej
Toto provedení chladiče je pravděpodobně navržené přímo Phisonem coby referenční návrh. Firma Phison totiž kromě řadičů vyvíjí i referenční firmware a implementace SSD, které může vyrábět dokonce i sama ve vlastní továrně na klíč. Některé firmy pak mohou prodávat takovéto referenční moduly pod svou značkou.
Stejné chlazení se totiž objevilo na fotkách už dřív u ES vzorků Phisonu a v těchto dnech ho asi uvidíme i u dalších SSD. V Japonsku se totiž objevil modul se zřejmě stejným chladičem pod značkou CFD Gaming (tato japonská firma SSD oznámila již loni a chladič byl ukazován již tehdy). V tomto případě se dokonce SSD s označením CFD Gaming SSD PG5NFZ dokonce již v Japonsku začalo prodávat, a bylo by tak asi vůbec prvních z těchto SSD na trhu. Zatím je k dispozici 2TB verze, později mají být i 1TB a 4TB moduly.
Toto SSD má mít zřejmě srovnatelné parametry jako Corsair MP700 (je také založené na 3D TLC NAND od Micronu a samozřejmě Phisonu E26). Také se pro něj uvádí rychlost sekvenčního čtení až 10 000 MB/s a zápisu až 9500 MB/s, rovněž tedy spadá do oné pomalejší třídy PCIe 5.0 SSD. Výkon v náhodném přístupu má ale být až 1 500 000 IOPS ve čtení a 1 250 000 IOPS v zápisu.
Podobně jako u referenčních a nereferenčních grafických karet by se měla objevit i SSD založená na stejném řadiči, ale s jiným chladičem. Ty už mohou být i pasivní či dodávané bez chladiče (pro uživatele, kteří je osadí pod pasiv připravený na základní desce). Nejspíš nebude platit, že všechny moduly s rozhraním PCIe 5.0 ×4 budou muset mít ventilátor jako toto referenční provedení.
Největší přínos by podobná SSD asi mohla mít pro hry využívající DirectStorage, což je technologie, která ve hrách používá načítání textur do GPU přímo z SSD. Na tento účel se odvolává i propagační materiál Corsairu. Nicméně na větší využití této technologie se teprve čeká, takže teprv uvidíme, o jak důležitou věc půjde a jak velké benefity z ní při hraní budou.
Zdroje: Overclock3d, VideoCardz (1, 2 ), CFD Gaming