Je k tomu však nutné použít velice přesný laser a velice přesnou dávku tepla. Ten musí ve výboji trvajícím méně než jednu pikosekundu (1 ps = 1 × 10-12 s) ohřát materiál o více než 800 °C. V článku, který vyšel ve vědeckém časopisu Nature Communications, je prý možnost obrácení polarity magnetu pouze teplem dokázána jak matematicky, tak experimentálně.
Ačkoliv zahřívání o stovky stupňů Celsia zní jako energeticky náročný postup, údajně má tento způsob zápisu vyžadovat méně energie, než zápis s využitím magnetického pole. Nejvíce šokující tvrzení vědců uvádím až nakonec, protože jsem vůči němu poměrně skeptický: díky zahřívání laserem by prý zápis na pevné disky mohl dosahovat rychlostí v řádu terabajtů za sekundu.
Jestliže rychlost zápisu dnešních desktopových HDD činí průměrně kolem 100 MB/s, v budoucnu by tak disky měly být minimálně 10 000× rychlejší. Nejspíše to ale bude vysoce teoretické a tím pádem z větší části z prstu vycucané hausnumero. A nemusím snad zdůrazňovat, že se jedná o základní výzkum – využitelnost poznatků v praxi je zatím velkou neznámou.
Zdroj: techPowerUp, obrázek: Getty Images