Piráti čtenářům 6. díl: Chudák Mickey Mouse

22. 12. 2011

Sdílet

 Autor: Redakce

Často se děje i to, že zákonodárci ani nevědí, proč ho prodloužili, nebo dokonce
říkají, že neví, jak hlasovali. Poslední prodloužení monopolu o 20 let poslanci
zdůvodnili růstem věku dožití, ten ovšem vzrostl přibližně o roky dva.

Také vás vždycky fascinovalo, že monopol na Windows 3.11 bude mít Microsoft až do roku 2087 (95 let od vydání)? Že hymnu Sovětského svazu bude možné volně kopírovat až v roce 2080 (70 let po smrti autora jejího textu)? Umělé monopoly úplně zavirovaly paměti našich počítačů. A stanovené doby kopírovacího monopolu mají jediný účel, abychom se nedožili jejich konce!

Věčný monopol

Když mělo vypršet první období kopírovacího monopolu podle Statutu královny Anny (z roku 1709), vznesl neznámý Angličan oprávněnou námitku: „Nevidím důvod, abychom teď prodloužili ochrannou dobu. To je nezastaví v tom, aby zase žádali další a další prodlužování, jakmile to předchozí vyprší… v důsledku tento zákon založí věčný monopol, který dosud zákonu právem odporoval; uvrhne obchod do hrozných křečí, odradí lidi od učení, autorům nepomůže, ale veřejnost zatíží další daní; a to vše, aby zvýšil zisk několika nakladatelů.

Ano, prodlužování kopírovacího monopolu je stejně staré jako kopírovací monopol samotný. Jakmile totiž lobbisté zjistili, že můžou vydělávat prostě tak, že změní zákon a prodlouží období, už je nic nezastavilo. Doba kopírovacího monopolu se zvýšila ze 14 let od vydání postupně na 25 let od vydání, 50 let po smrti, 70 let po smrti a 95 po vydání nebo 120 let po vytvoření.

Poslední prodloužení dostalo nelichotivou přezdívku Mickey-Mouseův zákon, protože jeho hlavním účelem bylo zachovat monopol na postavičku Mickeyho Mouse. Byla tu jen jediná zarážka, která zabránila tomu, prodloužit kopírovací monopol na věky. Americká ústava totiž vyžaduje, aby monopol platil jen omezený čas. Takže se přešlo na alternativní strategii a monopol se postupně prodlužuje novelami. Americký nejvyšší soud rozhodl, že taková praxe ústavu neporušuje, i když monopol je fakticky věčný.

Mickey Mouse

Jeden z tvůrců americké ústavy Thomas Jefferson přitom v dopisech napsal: „19 let (od publikace díla)je období, přes které ani zástupci národa, ani národ sám pohromadě nemůže protáhnout dluh. Tato zásada, že země patří živým, a nikoliv mrtvým, má dalekosáhlé použití.

Vycházel z toho, že za 19 let se obmění polovina obyvatelstva – bylo by proto nesmyslné, aby po 19 letech byla úplně nová společnost nějakým způsobem zadlužená vůči staré společnosti. Jefferson navrhoval začlenění této maximální doby kopírovacího monopolu do Listiny práv. Mimochodem navrhoval, aby Listina práv udělila monopol výlučně autorům a vynálezcům, nikoliv nakladatelům a nahrávacím společnostem, jako je tomu dnes.

Dnes bychom podobným výpočtem dospěli k období zhruba 25 let. Nejnovější výzkumy z Cambridge uvádějí jako optimální trvání kopírovacího monopolu 15 let, ostatní odhady se pohybují od 2 do 35 let. Například Richard Stallman, zakladatel svobodného softwaru, navrhuje pro začátek zkrácení na 10 let a u počítačových programů na 3 roky.

Ubohá nechráněná díla

Současný stoletý monopol už vůbec neplní původní účel podpory tvorby. Všichni tvrdí, že se musí zkrátit, ale když přijde na legislativu, tak zvolení zástupci poslušně vyslechnou příslušné lobby a monopol znova prodlouží. Stalo se tak i u návrhu Sonnyho Bona, kdy kongres prodloužil monopol o 20 let. Oficiálním důvodem bylo sjednocení doby s EU. (Mimochodem EU stanovila dobu tak, že ji sjednotila s Německem, kde byla jedna z nejvyšších.)

Trvalý monopol je v USA protiústavní, existují tedy návrhy, aby trval věčně bez jednoho dne

Korunní argument zastánců prodloužení však byl, že kdyby se kopírovací monopol neprodloužil, tak by prostě uplynul a díla by už nebyla chráněna! Jeden z mála vzácných okamžiků, kdy lobbisté pochopili podstatu svého práva. Výsledkem byl již zmíněný Mickey-Mouseův zákon.

Vdova po Sonny Bonovi schválení zákona komentovala: „Sonny vlastně chtěl, aby doba kopírovací ochrany trvala věčně. Odborníci mě informovali, že by taková změna byla protiústavní. Jak víte, je zde ještě návrh Jacka Valentiho, aby období trvalo navždy bez jednoho dne. Snad by se výbor mohl na to podívat v příštím období.

bitcoin_skoleni

Na toto téma v příštím dílu plynule navážeme nejnovějšími úspěchy nahrávacích lobbistů. Dohoda ACTA se blíží ke své ratifikaci, politika EU v oblasti kopírovacího monopolu jde lobbistům na ruku – zpráva Gallové o virtuálním vlastnictví prošla v represivní podobě a pirátům hrozí millionové tresty za sdílení odkazů.

Článek vznikl ve spolupráci se serverem PiratskeNoviny.cz a původně vyšel v našem časopisu Extra PC.