Diana TEP-02 je elektromechanický diferenciální analyzátor, a tedy analogový elektronkový počítač. Ty číslicové se začaly vyrábět až později. Byl zkonstruován v Ústavu teorie informace a automatizace ČSAV (Akademie věd) mezi roky 1955 a 1960. S novinkou přišel Institut pro památky a kulturu.
Tip: Historie československých mikropočítačů – první krůčky v době totality
Nejde o úplně první domácí počítač, neboť k jeho výrobě byly zřejmě použity díly z vojenského „počítače“ EUZ I (jednoúčelový elektronkový počítač s přesnými potenciometry). Ten vznikl na půdě Vojenského technického ústavu a sloužil tehdy v systému protivzdušné obrany.
Diferenciální analyzátor Diana TEP-02 fungoval s využitím elektromechanických spojů a elektronek. Používaly ho laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické a do technického muzea se dostal již v roce 1968. Známější byl pak již elektronický diferenciální analyzátor Meda.
Analogové počítače v té době vznikaly v Československu na více místech, například v Tesle Vysočany, Tesle Pardubice, Výzkumném ústavu matematických strojů či Ústavu pro výzkum radiotechniky. Digitální počítače se objevily o dost později, často jako kopie těch západních. Známý je například Didaktik, což je klon počítače ZX Spectrum. Ale například také počítače TNS z tehdy protěžovaného JZD Slušovice či Consuly z brněnské Zbrojovky.
Počítač Diana se restaurováním nedostal do funkčního stavu, ale pouze pohledového. Došlo k narovnání mechanických částí, čištění koroze či tmelení. Restaurátoři rozebrali jednotlivé prvky, které taktéž prošly čištěním. Přední desky dostaly nový kladívkový lak odpovídající tehdejší době. Práce na počítači trvaly 420 hodin a prováděla je firma Bradna Restaurování.
Diana má hmotnost asi 250 kg, je i po restaurování uložena v depozitáři v Čelákovicích a má být vystavena v plánovaném Muzeu železnice a elektrotechniky na Masarykově nádraží, které zatím neexistuje.
Zdroj všech fotografií: se svolením Bradna Restaurování