Markus a Willy
V uniklé databázi objevili dvě záhady, které spolu pravděpodobně souvisí. Jeden účet (pojmenovali jej jako Markus) dokázal 14. února do 27. září 2013 neoprávněně získat 335 898 bitconů. Aktivní byl jen 33 dní z 225, pak se odmlčel. Markusovi se zjevně podařilo obelstít transakční systém, takže od ostatních uživatelů získal BTC, ale od něj nikdo žádné peníze neviděl, ani neplatil transakční poplatky.
Od 27. září 2013 (ani ne osm hodin po odmlčení Markuse) pak 50 dní řádilo 49 různých účtů souhrnně nazvaných Willy. Měly jedno společné. Vždy nakoupily BTC v hodnotě 2,5 milionu dolarů, odmlčely se, byl založen další účet, který opět nakoupil za 2,5 milionu atd. BTC se na účty připsaly, prodávající ale peníze neviděli. Willy celkově získal 268 132 BTC. Souhrnně jde o více než 600 000 neoprávněně získaných bitcoinů. Mt. Gox po vyhlášení bankrotu oznámil, že hackeři burzu připravili o 650 000 bitcoinů. Asi to není náhoda.
V době, kdy na Mt. Goxu řádili boti nazvaní Markus a Willy, cena za jeden bitcoin stoupla ze 150 na 1000 dolarů. Vědci zjistili, že během dní, kdy byli boti aktivní, cena šplhala nahoru, zatímco jindy spíš stagnovala nebo i klesala. Aktivita botů tvořila 20 % denních objemů transakcí na Mt. Goxu. Burza se navenek tvářila, že je vše v pořádku. Poptávka po BTC zvyšovala cenu kryptoměny.
Mt. Gox spolu s Bitstampem, Bitfinexem a Btc-e patřil mezi čtyři největší bitcoinové burzy, takže Willy s Markusem měli na svědomí až 12 % denních transakcí. Způsobili tím globální obchodní horečku.
Stojí za tím Mark Karpeles?
Aktivitu druhého z botů popsal už v roce 2014 tzv. Willy Report. Ale ani on, ani současná zpráva pořád nemají jasno, kdo byl tím člověkem v pozadí nebo kde skončily ukradené bitcoiny. Podezření padá na samotného Marka Karpelese, šéfa Mt. Goxu. Hacknout vlastní službu je nepochybně jednodušší. Willy navíc obchodoval i v době, kdy byla burza pro veřejnost zavřená. Několik různých cest (například časy transakcí) pak vedlo do Japonska, kde Karpeles působil.
Mohl k tomu mít i důvod. Podle firmy WizSec byl Mt. Gox hacknut již dříve v letech 2011–2012 mohla burza přijít o 300 000 až 800 000 BTC. Zamlčením této skutečnosti a následným okradením nových uživatelů by se naplnilo klasické pyramidové/Ponziho schéma. Mt. Gox mohl dál žít a vydělávat na poplatcích. A ještě královsky vydělal díky skoro desetinásobnému zhodnocení BTC. Drobné obchody burza zvládala vyplácet, ale kdyby najednou chtěli peníze vybrat všichni, bude problém. Anebo kdyby se podvod provalil…
K hackování a krádežím BTC (nebo jiných kryptoměn) dochází stále. NiceHash na konci roku 2017 přišel o téměř 5000 BTC, které v tu dobu měly cenu asi 1,5 miliardy korun. Ochrana je jednoduchá. Uživatelé nesmějí nechávat kryptoměny v online peněženkách, nad kterými nemají kontrolu, ale vše mít uloženo lokálně.