Policie uvádí, že vyčíslení trvalo dva měsíce. Muž prý na sebe upozornil také tím, že nabízel i filmy před videopremiérou, a to až o 122 dní dříve. Což samozřejmě není překvapující. Buď mohl sdílet filmy, které u nás obvykle vycházejí mnohem později, nebo nabízel tituly, jenž přeskočily tuzemskou kinodistribuci. Zahraniční „kinorip“ tak mohl být o tři čtyři měsíce dříve dostupný než oficiální videokopie v Česku.
Kriminalisté už muže obvinili na konci března ze spáchání pokračujícího zločinu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Hrozí mu trest odnětí svobody ve výši tří až osmi let. Policie mluví o nejrozsáhlejším případu co do počtu zpřístupněných titulů i výše škody. První číslo možná sedí, ale druhé určitě ne. Před dvěma lety jeden pirát způsobil škodu 138 milionů za sdílení 3300 titulů a loni zase Nereze obvinili ze sdílení 2000 titulů, které způsobily škodu 80 milionů korun.
Zpráva policie dále uvádí, že: „Obviněný mladík měl totiž prostřednictvím několika tzv. filehostingových internetových serverů neoprávněně zpřístupňovat rozmnoženiny audiovizuálních děl a jiných autorských děl bez svolení nositelů autorských práv. Na internetových serverech měl tyto kopie zpřístupnit jak k volnému nezpoplatněnému stažení, tak ke stažení za poplatek. Od provozovatelů těchto serverů pak obdržel odměnu ve výši téměř 62 000 korun.“
Formulace je napsaná velmi nevhodně. Svádí k tomu, že stahovači posílali nějaké poplatky přímo pirátovi. Tak to ale nechodí. Muž sdílel i na úložištích, kde si stahovači mohou zaplatit prémiový účet, aby se zbavili různých omezení (menší rychlosti apod.). To nemá nic společného s tímto konkrétním případem.
Zatím se nám nepodařilo zjistit, kdo je onen obviněný. Jeden tajný zdroj nám sdělil, že by mohlo jít o uživatele, který si na sítích přezdívá „martinit“.