To je možné díky projektu Cooperative Linux, který umožňuje spouštět linuxové operační systémy přímo ve Windows. Ve své podstatě se jedná o upravené linuxové jádro, které běží pod Windows jako samostatná aplikace a které poskytuje rozhraní mezi linuxovými aplikacemi a ovladači hardwaru z Windows.
Ve své podstatě se nejedná o virtualizaci, ale o plnohodnotný souběh aplikací včetně multitaskingu. Virtualizovány jsou pouze hardwarové ovladače.
Ptáte se, proč to všechno? Důvodů může být mnoho: můžete vyzkoušet linuxové programy bez toho, aniž byste se pohnuli z oblíbeného prostředí Windows. Osobně jej používám pro větší bezpečí, protože Firefox spuštěný přes Portable Ubuntu je oproti Windows virům a spywaru ve své podstatě stoprocentně bezpečný.
1. Rozbalení místo instalace
Začněte stažením instalačního balíku z webové stránky projektu Portable Ubuntu. Samorozbalovací archív rozbalte do některého z adresářů na vašem pevném disku nebo flashdisku.
2. Ke spuštění připravit
Otevřete příkazový řádek systému Windows a spusťte soubor run_portable_ubuntu.bat z adresáře s instalací.
3. Pozor na firewall systému Windows
Pokud spouštíte Portable Ubuntu poprvé, povolte jej v systémovém hlášení systémového firewallu Windows.
4. Po prvním spuštění
Po chvíli se v horní části obrazovky objeví základní pruh systému Portable Ubuntu. Nabízí jak přístup k aplikacím, tak i k nastavení systému.
5. Přepněte se do češtiny
Jistě nepřehlédnete, že je prostředí Portable Ubuntu po prvním spuštění v anglickém jazyce. Lze jej však snadno přepnout do češtiny. Klepněte myší na položku System → Administration → Language support.
V dialogovém okně Language Support zaškrtněte políčko za položkou Czech a klikněte na tlačítko OK. Pokud se vás systém zeptá na heslo, zadejte kód 123456.
6. Když vás omrzí
Prostředí Portable Ubuntu ukončíte snadno po klepnutí myší na ikonu dveří v pravé části hlavního panelu. V dialogovém okně poté musíte ukončení potvrdit tlačítkem Yes.