Občané budou moci komunikovat se státem pomocí elektronického bankovnictví

27. 8. 2019

Sdílet

Elektronická komunikace se státem bude jednodušší. Vláda včera souhlasila se zavedením systému BankID, díky němuž by se občané i firmy mohli přihlašovat k službám eGovernmentu pomocí elektronického bankovnictví coby alternativě k eObčance nebo Datovým schránkám. Ty používají jen stovky tisíc lidí, zatímco online bankovnictví má 5,5 milionu Čechů.

BankID již funguje ve Švédsku nebo Norsku, u nás jeho přípravách pracuje Česká bankovní asociace spolu poslanci a vládním zmocněncem pro digitalizaci Vladimírem Dzurillou. Skupina poslanců napříč celým politickým spektrem již připravila první návrh novely zákona o bankách (sněmovní tisk 554), kterým by bankám umožnil vykonávat podnikatelskou činnost spočívající v poskytování elektronické identifikace, autentizace a služeb vytvářejících důvěru.

https://twitter.com/vdzurilla/status/1166007061181849600

Banky totiž využívají nejvyšší standardy ochrany osobních údajů i nakládání s informacemi a jsou všeobecně považovány za důvěryhodné instituce. Navíc už u nich Češi mají ověřené účty jednoznačně identifikující občana. Podle Dzurilly by BankID mohlo fungovat již od příštího roku. Novela teď zamíří k projednávání v poslanecké sněmovně.

TIP: Datových schránek je už milion. Kolik jich bylo zřízeno dobrovolně?

bitcoin školení listopad 24

Česká bankovní asociace připravuje BankID v rámci projektu nazvaného Sonia. „V Česku zatím chybí univerzální masově rozšířený digitální doklad totožnosti, jímž by se lidé mohli prokazovat při online komunikaci jak s úřady, tak i soukromými společnostmi. Nejrozšířenějším nástrojem digitálního ověřování totožnosti je bankovní identita pro přihlašování do internetového bankovnictví, která je prověřená a důvěryhodná. V zahraničí je často využívaná ke vzdálenému prokazování identity i pro potřeby nebankovních subjektů,“ uvádí Pavel Štěpánek, výkonný ředitel ČBA.

Využívání BankID by bylo bezplatné pro občany, firmy i úřady. Platili by pouze komerční poskytovatelé služeb, kteří by chtěli pomocí tohoto systému ověřovat identitu. Dle informací našeho Eura se na návrhu Sonii podílí Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB, ale předpokládá se, že jej budou podporovat všechny retailové banky.