Web Fudzilla s odvoláním na nejmenované zdroje píše, že hned několik výrobců grafických karet plánuje začít vyrábět tablety, aby se vyrovnali s výpadkem poptávky ve své původní oblasti podnikání. Nejmenované firmy údajně počítají i s výrobou telefonů, a to nejprve pro čínský trh. Později, až (pokud) by se jim podařilo prosadit, by pak rády expandovaly do Ruska a východních oblastí Evropy.
Na první pohled mohou tyto plány vypadat prostě jako snaha naskočit na módní vlnu, o což se pokouší kdekdo. Pro výrobce grafických karet se nicméně nejedná o zas tak cizí segment. Mají totiž své zkušenosti s výrobou elektroniky, byť pochopitelně mobilní zařízení představují o něco komplexnější kombinaci komponent. Fudzilla píše, že jednou z cest na nové „pastviny“ by pro tyto firmy mohly být dlouhodobé partnerské vztahy s Nvidií. Ta by totiž mohla některým svým existujícím partnerům při „rekvalifikaci“ pomoci. Takový vztah by byl vlastně pokračováním existující praxe, jen místo GPU by firmy odebíraly čipy Tegra.
Podobně jako při návrhu PCB a chlazení grafik může Nvidia partnerům asistovat prostřednictvím referenčních návrhů tabletů či telefonů. Ty pak může partnerská firma již jen s mírnými úpravami sama uvést na trh pod vlastní značkou, čímž si ušetří čas a náklady nutné na návrh, ověřování a testování. Jeden takový přístroj (telefon Phoenix s Tegrou 4i) Nvidia veřejně prezentovala v únoru (februári).
Tuto spolupráci bude možná ve skutečnosti potřebovat i sama Nvidia. Dle tchajvanských zdrojů totiž údajně nemá pro své mobilní čipy zrovna nejlepší odbyt. Tegra 4 má trpět tím, že se dostala jen do drahých zařízení s nízkými prodeji, zatímco do masověji prodávaných modelů výrobci raději volí levné čínské SoC. Klienti z řad výrobců grafických karet tak mohou být příležitostí, jak se vyrovnat s nezájmem ze strany tradičních výrobců tabletů. Nvidia s nimi má navázané dlouhodobé obchodní vztahy, a tedy větší šanci získat příslušné zakázky. S výrobci grafik by údajně mohla spolupracovat právě na dostupnějších tabletech s čipem Tegra 4.
Uvidíme, zda se něčeho podobného nedočkáme i u firem, které to táhnou spíše s AMD; Radeony se musí s propadem poptávky vyrovnávat stejně jako karty GeForce. I AMD má čipy pro mobilní zařízení, a sice APU Temash. Tablet poměrně masivní konstrukce s tímto SoC uvnitř na Computexu ukazovala firma Gigabyte. U ní však výrobu tabletů nelze považovat za něco nového. Grafiky zdaleka nejsou jejím hlavním artiklem a vedle základních desek a barebonů se již déle věnuje i notebookům. Tablety pro ni tedy jsou jen logickým rozšířením nabídky.
Zdroj: Fudzilla