Na platformě Intel se dlouhodobě dají přetaktovat jenom procesory s písmenkem K v názvu, které značí odemčené násobiče. Zároveň také musíte mít desku s čipsetem řady Z – teď je to čipset Z490. V minulosti byly pokusy se přes tato omezení nějak protlouct, například přes přetaktování BCLK u Skylake na začátku roku 2016, ale Intel je aktivně potlačoval.
Nyní na platformě LGA 1200 se ovšem určitá forma OC nebo zvýšení výkonu nad specifikace objevila i pro zamčené procesory a levnější desky s čipsety B460 a H470. Ovšem bude to OC v trošku jiném smyslu.
ASRock: Base Frequency Boost Technology
Toto přetaktování v uvozovkách úzce souvisí s turbo boostem procesorů Intel. Jak jsme psali v článku zkoumajícím výsledky v recenzích, Intel nechává výrobcům desek velkou volnost v chování boostu a tím i spotřeby. Mohou zvýšit maximální spotřebu v boostu (PL2) i dobu, po kterou je tento limit možné dosahovat a překračovat TDP (to je také označené jako PL1). Toto přitom Intel nepovažuje za přetaktování, i když deska nechá běžet turbo na plných frekvencích neustále.
Z této volnosti vychází i možnost „přetaktování“ zamčených Comet Lake, která se teď objevila na na deskách platformy B460 a H470 (a také Z490). Pravděpodobně bude poměrně častou věcí na deskách většiny výrobců, ale jako první se vynořila u ASRocku, který ji označuje jako technologii „Base Frequency Boost“ (BFB). Na následujícím slajdu je vidět, jak funguje.
Base Frequency Boost spočívá v tom, že TDP procesory (neboli limit PL1) se zvýší z 65 W u zamčených CPU, v tomto případě na 125 W. Toto navýšení je trvalé, takže procesor může pod zátěží neustále běžet na taktu, který by při 65W limitu udržitelný už nebyl.
Core i5-10400 má například být schopné trvale držet 4,0 GHz, Core i5-10500 pak už 4,2 GHz, což jsou maximální all-core boosty těchto modelů (viz specifikace procesorů Comet Lake). U osmijádrového Core i7-10700 uvádí ASRock 3,9 GHz a u desetijádra Core i9-10900 3,7 GHz. Zde už se maximální all-core boosty do 125 W nevejdou. Tyto čipy mohou jít na boost až 4,6 GHz, ale s vyšším příkonem.
Omezení této techniky spočívá v tom, že vám zlepší jen trvale udržitelný mnohovláknový výkon. Neumožní odstranit limit frekvence boostu pro jednotlivé počty jader, zde CPU bude svoje specifikace držet. V jednovláknové zátěži nebo krátkodobé zátěži se jeho chování nezmění proti výchozímu fungování.
Rozdíl je v tom, že během dlouhodobější zátěže všech jader boost nikdy neklesne, jak by dle doporučení Intelu měl. Dlužno říct, že takto se desky mohly chovat už dříve, takže nejde až o tak velkou změnu.
Článek pokračuje na další straně.
Asus Performance Enhancement
Poté de facto totéž oznámil také Asus, pod označením APE (Asus Performance Enhancement) což asi představuje slovní hříčku – v angličtině to znamená něco ve smyslu „režim zvíře“. Režim fungování i jeho výsledky by měla být velmi podobné pojetí ASRocku.
Asus publikoval seznam desek s údaji, jaké PL1 u nich režim APE nastavuje. U většiny modelů platformy H470 a B460 je to stejných 125 W jako u ASRocku, takže takty by měly být zhruba stejné. Ovšem je tu výjimka: deska Asus ROG Strix B460-F Gaming nastaví limit až na 210 W.
Toto bude užitečné hlavně při použití vyšších modelů procesorů, které mají často hodně vysoká all-core turba, která ale mají také vysoký příkon a která by měla dle doporučení Intelu být k dispozici jen krátkodobě (28 nebo 56 sekund podle modelu). Toto je přesně situace, kdy se dá BFB/APE použít k zvýšení mnohojádrového výkonu tím, že se limit spotřeby prostě ignoruje.
Podle tabulky Asusu na této desce s 210W „opicí“ poběží Core i9-10900 (tedy desetijádro s HT) na frekvenci 4,4 GHz. Osmijádro Core i7-10700 na 4,5 GHz. Zamčené Core i5-10600 se šesti jádry má dávat 4,4 GHz (zde je to už limit jeho maximálního all-core boostu, takže plných 210 W asi čerpáno nebude).
S nižší formou, která zvyšuje PL1 jenom na 125 W se na desetijádru i9-10900 má dát dosahovat 3,7 GHz, u osmijádra Core i7-10700 pak 3,9 GHz a u šestijádra Core i5-10600 frekvence 4,1 GHz.
Článek pokračuje na další straně.
MSI: nastavení Power Limitu
Nevíme, zda i MSI toto zvýšení limitů spotřeby ještě označí nějakým svébytným marketingovým názvem, ale tato možnost „přetočení“ zamčených CPU u něj bude také, a to dokonce i na H410 deskách pro lowend.
Podle materiálů prosáklých z Asie to bude u MSI fungovat tak, že desky zvýší jak limit PL1, tedy trvalé zátěžové spotřeby, tak PL2 (limit po omezenou dobu).
U části desek (zatím víme o jednom modelu z této skupiny – MAG B460M Bazooka) bude v „zvířecím“ režimu PL1 zvýšeno na 135 W a PL2 na 180 W. Toto má dovolit provozovat i5-10600 na 4,4 GHz, i7-10700 na 4,0 GHz a občas 4,1 GHz; Core i9-10900 s deseti jádry na 3,9 GHz.
Ale další skupina desek povolí ještě vyšší spotřeby: jak PL1, tak PL2 na 255 W. To má dovolit běžet kontinuálně téměř na plných all-core boostech – Core i7-10700 na 4,6 GHz a Core i9-10900 na 4,4–4,5 GHz.
Tento ještě drsnější nespoutaný režim bude dostupný s deskami MAG B460 Tomahawk, MAG B460M Mortar a MAG B460M Mortar WiFi.
Intel dovoluje zvýšit spotřebu, limity frekvencí ne
Jak už jsme zmiňovali, toto manipulování limity spotřeby Intel nepovažuje za přetaktování, což je také asi důvod, proč je dovolené. Jakékoli limity frekvencí (maximální boost, nebo maximální boosty pro různé počty aktivních jader až po maximální all-core boost) se takto změnit nesmí.
A bohužel to platí i pro zamčení frekvence operační paměti. Na těchto deskách je možné jen takto zvýšit mnohovláknový výkon (a příkon), ale není vůbec dovoleno přetaktovat operační paměť. A to ani pomocí profilů XMP. U procesorů Core i9 a i7 tedy je možné použít maximálně DDR4-2933 a u Core i5 a i3 maximálně jen DDR4-2666.
Toto je škoda, protože zrovna paměti by dost pomáhali hernímu výkonu, který asi BFB/APE/atd. až tak moc zvedat nebudou, z mnohovláknového výkonu budou profitovat hlavně aplikace typu enkódování, rendering a podobné.
Galerie: ASRock Base Frequency Boost (BFB), Asus Performance Enhancement (APE) a MSI Power Limit Setting
Zdroje: VideoCardz, ComputerBase