Na globálním trhu to sice vypadá, jako by procesory x86 pro počítače vyráběl jen Intel a AMD, ale existuje i třetí značka: VIA, respektive nyní její čínský dědic Zhaoxin. Tomu by teď po 28nm procesorech KX-5000 měly jít konečně na trh 16nm čipy KX-6000, u nichž se díky modernímu výrobnímu procesu zvedne frekvence z 2 GHz skoro až k 3 GHz. Jejich slabinou je pořád nízké IPC, ale už před nějakou dobou jsme tu psali, že v následující generaci KX-7000 chce Zhaoxin architekturu radikálně předělat a zřejmě přijít s konečně o dost výkonnějšími jádry. Dokonce podle firmy měly být konkurenceschopná s architekturou Zen 2 od AMD. A vypadá to, že tyto nové výkonné čipy x86 z Číny teď poprvé prosákly ven a zvěsti o silně zlepšeném x86 jádru se začínají potvrzovat.
Dění a zprávy kolem procesorů VIA a nyní Zhaoxin vytrvale sleduje jejich pravděpodobně největší evropský fanoušek Tralalák a také to nebyl nikdo jiný, kdo na tuto novinku teď narazil a upozornil. Vypadá to, že od těchto procesorů snovou generací architektury Zhaoxin/VIA byly už vyrobené inženýrské vzorky, které (nejde-li o falzifikát) někdo proměřil v testu GeekBench. Výsledek se totiž objevil v jeho databázi. Rychle odtud zase zmizel, ale důležité informace Tralalák stihl zkopírovat.
GeekBench procesor označuje jako VIA Quadcore, což je ale evidentně chyba, jelikož čip obsahuje osm jader. CPUID procesoru uvádí, že jde o CentaurHauls Family 6 Model 71 Stepping 1 na frekvenci 1,6 GHz. Ta je opět docela nízko, ale je to patrně čistě tím, že máme co do činění s inženýrským vzorkem, jehož cílem je testování a ne demonstrace finálního výkonu. To dokonce většinou žádoucí není, kvůli utajení. KX-7000 by se už pravděpodobně měl vyrábět na 7nm procesu, takže tento vzorek by mohl být už postavený na této technologii.
IPC zvýšené o 66 až 100 %
Ovšem přes frekvenci 1,6 GHz má tento procesor stejný či vyšší výkon jako současná 16nm generace procesorů Zhaoxin na mnohem vyšších frekvencích (nebylo-li zde nějaké skryté nedetekované turbo). Zatímco 16nm Zhaoxin KX-U6780A běžící na 2,7 GHz má jednovláknové skóre 1910 bodů, vzorek Zhaoxinu KX-7000 dosáhl 1898 jen při svých 1,60 GHz. To by znamenalo, že se stejným taktem je výkon o dvě třetiny vyšší, tedy o dvě třetiny lepší IPC. Architektura by tedy skutečně měla být hodně radikálně přepracovaná (dost možná už spíš navržená od základu nově) a opravdu by mohla přinést hodně slušný výkon, protože ve finále by takty měly být lepší – možná dvojnásobné, zatím těžko říct, jaký bude cíl architektury a jak úspěšně se podaří fyzický návrh vyladit pro dosažení dobrých taktů. Každopádně už se bude dát mluvit o „velkém jádru“, zatímco dosavadní jádra VIA/Zhaoxin byla spíše ekvivalentem „malých jader“ jako AMD Jaguar nebo architektur Atom u Intelu.
Vícevláknové skóre jinak pro vzorek nového KX-7000 dopadá ještě lépe. V něm dosáhl 10 348 bodů, zatímco staré osmijádro Zhaoxin KX-U6780A má 8670 bodů. Z toho by vycházelo mnohovláknové IPC dokonce dvojnásobné. Skóre by bylo srovnatelné jako Intel Core i5-6400, čtyřjádro Skylake na taktu okolo 3 GHz, takže se dostáváme do pásma, kde mají teď IPC architektury AMD a Intelu. Ovšem berte to přibližně, skóre tohoto testu se může dost měnit různými faktory. Oba procesory mají jinak osm vláken. KX-7000 tedy asi zatím nebude umět SMT jako architektury Intelu a AMD.
L3 cache, PCI Express 4.0 a paměti DDR5
O moc víc informací nám zatím GeekBench neříká. Detekce (ovšem není jisté, zda vždy správná) uvádí, že L1 cache bude mít kapacitu 32 KB pro data a 32 KB pro instrukce, což je docela typická mainstreamová volba. L2 cache bude 256KB a za ní bude v hierarchii ještě bude L3 cache sdílená pro všechna jádra. A zdá se s dost slušnou kapacitou, ta bude 16 MB. Zatím těžko říct, jaké třeba budou TDP nebo finální takty.
Podle dříve publikované roadmapy by snad CPU už mělo umět PCI Express 4.0 a také paměti DDR5. Což možná naznačuje, že uvedení na trh je třeba čekat spíš až v letech 2021–2022. V čínských článcích se také už delší dobu píše, že by se procesory Zhaoxin eventuálně měly vyrábět i pro socket, takže by se daly volně upgradovat a vyměňovat, čímž by se z nich stala standardnější dektopová platforma. Nyní jsou všechny VIA a Zhaoxiny v pouzdru BGA pájeném na desku.
Firma CentaurTech, která vyvíjí architekturu pro procesory VIA/Zhaoxin, má nyní na svém webu fotky a nové video inženýrů, kteří pracují na procesoru v socketovém pouzdru LGA. Pouzdro vypadá jako Haswell-EP (LGA 2011-3) od Intel, ovšem čip, který je ukazován při osazovaní, nikoliv. Zde je možné buď to, že jde jen o atrapy pro použití v propagaci, ale Centaur by asi mohl používat existující mechanické části socketu vyvinuté pro Intel kvůli zjednodušení (a mohl při testování používat i třeba chladiče, ty na fotkách jsou zdá se boxované z procesorů Intel). Zda by převzaté sockety pak přetrvaly i do sériové výroby, to je však nejisté. Čip, wafer a pouzdro na videu by teoreticky mohly patřit právě vzorku KX-7000.
Dostupnost mimo Čínu zatím nejasná
Pokud jádro KX-7000 dopadne tak slibně, jak vypadá podle IPC, tak bude na trhu procesorů x86 asi dost zajímavé a konečně by Zhaoxin mohl představovat výkonnou alternativu. Bude ale asi trošku bojovat s malým ekosystémem a neochotou výrobců desek nabízet modely s procesory VIA/Zhaoxin na západě. Zatím tedy není moc jasné, zda se tato novinka u nás bude eventuálně také prodávat, nebo zase skončí jako minoritní platforma používaná jen v Číně.