Projektory za hubičku: 4× Full HD na domácí kino (vyzkoušeno)

22. 5. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce
Projektory testujeme na Cnews poprvé, přesto není složité vymyslet, co od nich chtít. Od projektoru čekám, že mi nahradí zařízení pro sledování filmů a seriálů v domácím prostředí. Full HD je základ, nízké rozlišení už můžete klidně ignorovat.

Projektory

Projektor může nahradit televizi jen jako hloupý zobrazovač, tuner ani HD přehrávač v běžných modelech nečekejte. Dostat do něj signál znamená připojit zařízení nejlépe přes HDMI. Starší rozhraní D-Sub či kompozitní cinche spíše nevyužijete, a pokud máte doma tak starou elektroniku, možná se ani nevyplatí kupovat projektor s Full HD. Nebo projektor vůbec.

Nižší rozlišení sice na zdi nemusí vadit tolik jako na displeji, přesto bych níže nešel. Přeci jen půjde o úhlopříčku třeba dva metry a obraz by měl být kvalitní. 4K projektory jsou vzhledem k vysoké ceně hudbou budoucnosti. Při pohledu na aktuální nabídku zjistíte, že Full HD projektory jsou na trhu od 15 000 Kč výše. Za podobnou cenu už koupíte také slušnou televizi, jen nebude mít dva metry úhlopříčku.

Přes HDMI připojíte počítač, notebook nebo třeba Chromecast. Ale také HD přehrávač nebo IPTV set-top-box. Pro běžné TV vysílání, za které platíte koncesionářskou daň, byste museli připojit externí tuner s výstupem přes HDMI, což je vlastně také set-top-box. A pokud třeba máte nějakou herní konzoli, už se hodí, když má projektor více vstupů HDMI.

img_5040

Co se týče zvuku, tak integrované reproduktory jsou většinou jen pro případ nouze. Žádný z testovaných modelů nehraje ani zdaleka tak, aby se vyrovnal i jen základním televizím. K projektoru je proto třeba pořídit ještě nějaké kvalitní reproduktory.

Velká úhlopříčka obrazu je základní vlastnost projektoru, naopak věrnost barev i vysoký kontrast při současně nízké spotřebě a hlučnosti už tak samozřejmé nejsou. Podpora 3D je vcelku nadbytečná, i televize už od 3D ustoupili a kvůli brýlím si projektor nekupujete. Přesto u všech projektorů v menu najdete i možnost zapnutí 3D.

DLP a LCD ve zkratce

Projektory se liší v technologii zobrazení LCD, nebo DLP. LCD preferuje pouze Epson. Funguje tak, že světlo rozdělí na červenou, zelenou a modrou složku (každá má svůj LCD panel) a logika pak rozhodne, kdy propustí konkrétní barvu. Po průchodu LCD panely se všechny složky znovu zkombinují a promítnou skrz čočku.

img_5111

DLP znamená, že nejprve světlo projde přes tzv. barevné kolečko a odráží se od DLP čipu, na kterém jsou stovky tisíc miniaturních zrcátek. Výhodou DLP je obecně lepší podání černé a vyšší kontrast, ale může na něm vznikat duhový efekt, na který jsou někteří lidé citliví. LCD má zase obecně ostřejší obraz a nižší spotřebu, ale horší kontrast, více viditelné pixely a vadí mu prašné prostředí. Cenově se projektory obou technologií téměř neliší a výše zmíněné rozdíly jsou markantnější až u dražších projektorů.

Výhody a nevýhody projektoru

Projektory mají proti televizi vysokou spotřebu (klidně čtyřikrát) a ventilátory chlazení jsou slyšet vždy. Vyplatí se tedy ponechat zapnutý eco režim, který za cenu trochu nižší svítivosti znamená podstatně nižší hluk, přesto zcela tichého provozu nedocílíte. Projekční lampa projektoru má omezenou životnost okolo 5000 hodin v závislosti na používání a nová není zrovna levná. Podívejte se proto na tabulku srovnání jednotlivých lamp.

Ve dne si obraz moc neužijete – projektor je pro lidi, kteří se chtějí dívat jen večer, nebo mají kvalitně zatemněnou místnost. Jen záclony opravdu nepomohou, takto se dá dívat možná na zprávy, ale ne na filmy nebo sport. Večer je to ale o něčem jiném. Ani velké drahé televize nebudou mít tak velký obraz, jako získáte i z levnějšího projektoru. Černá sice nikdy nebude dokonalá, ale pokud nemáte doma OLED televizi, není to zase takový rozdíl, který byste nějak řešili. Obraz přes celou zeď je zkrátka skvělý zážitek.

Ideálním umístěním pro projektor je strop, to ale může vyžadovat stavební úpravy. K projektoru musíte dostat nejen napájení, ale také jeden či více kabelů HDMI. A ty mají také omezenou délku. Jako ideální se jeví projektory s krátkou projekční vzdáleností, které postavíte před zeď jako televizor, ty jsou ale zatím velmi drahé.

Vybíral jsem Full HD projektory s nízkou cenovkou a zaměřením na domácí kino. V testu se mi sešly čtyři kousky od Optomy, Aceru, BenQ a Epsonu. Aby nabídka byla kompletní, k tomu chybí pouze Dell (který se testu s jediným možným modelem Dell 1850 za 18 690 Kč nechtěl zúčastnit) a ViewSonic PJD7720HD za 15 290 Kč. Další značky nabízejí buď jen nízké rozlišení, nebo jsou podstatně dražší (Panasonic, NEC), specializují se na přenosné projektory (Asus), nebo jsou profesionální a hodně drahé (Sony).

Jak jsme měřili

Kdybych měl na recenzi jeden projektor, dalo by se o něm napsat mnohé. Jenže když tu mám čtyři a zase tolik se neliší, musím na to jít jinak. Kromě různé kvality obrazu hodnotím i to, jak drahé jsou lampy, kolik má projektor vstupů HDMI, jak velký obraz dokáží na zeď zobrazit nebo jakou mají spotřebu. Až na Acer mají všechny dva konektory HDMI a když nepočítám analogové vstupy, jinou cestou do nich signál nedostanete. Bezdrátové připojení ani LAN testované projektory nenabízí, ale pro tuto funkci je vhodnější do projektoru připojit Chromecast. Vždy alespoň jeden HDMI má označení MHL a můžete k němu připojit i smartphone.

Všechny testované projektory jsou podobně hlučné (44 až 50 dB) a vyplatí se u nich používat režim eco. Všechny podporují 3D, který ale v reálu moc nevyužijete. Všechny mají (digitální) korekci lichoběžníku, což ale ubírá kus obrazu (není to Lens Shift), vyplatí se proto projektor nainstalovat opravdu rovně. Funkce zoomu osciluje okolo hodnoty 1,1×. Hodí se jen, když už nemůžete posunout projektor a potřebujete obraz o pár centimetrů zmenšit nebo zvětšit.

x-rite Kolorimetrická sonda X-rite není na projektory ideální, pro základní měření ale dostačuje

Oproti televizi se nedíváte do zdroje světla, ale na plochu, na kterou je obraz promítán. Pro měření jsem použil kolorimetrickou sondu X-Rite ze vzdálenosti 2,5 metru od projekční plochy a zatemněnou místnost. Plátno nahrazovala zeď natřená barvou Primalex Polar, což asi nejlépe odpovídá domácím podmínkám. Referenční Optomu jsem pak změřil ještě jednou napřímo přes difuzor ze vzdálenosti 1,5 metru, ale výsledky se příliš neliší. Výsledky nejsou zcela přesné, i drobné pohnutí sondou při střídání projektorů způsobí odchylku klidně 20 %. Pro orientační měření to ale dostačuje.

kino2 Čtverečky znamenají standardizované hodnoty jednotlivých barev. Kolečka pak skutečné naměřené hodnoty.

U každého projektoru najdete vyfocený obraz z tmavé scény seriálu i obraz barevných přechodů. Na nich lze pozorovat i slévání odstínů. Oboje jsem vyfotil v zatemněné místnosti i při rozsvíceném světle a vždy se stejným nastavením fotoaparátu. Níže potom naměřené jednotlivé barvy a porovnání se standardním trojúhelníkem sRGB.

Hodnocení

Právě tyto čtyři projektory jsou pro Full HD domácí kino tou nejvýhodnější volbou. Cenově vychází nejlépe Optoma a Acer (ten nejméně odpovídá barevnému prostoru sRGB), nejlepší barvy i kontrast poskytuje BenQ W1090 (který je také nejdražší). Epson EH-TW5300 má zase nejlépe zpracované šasi.

Zkuste si vedle sebe otevřít jednotlivé vyfocené obrazovky – na barevné škále je vidět, kdy už dochází ke slévání barevných odstínů a kdy je projektor ještě dokáže odlišit. Na tmavé filmové scéně zase úroveň kontrastu a podání tmavých odstínů.

Všechny čtyři projektory jsou hodně vyrovnané, přesto bych za vítěze označil BenQ, s přihlédnutím k ceně by to byla Optoma.

Optoma HD140X (14 990 Kč)

Nabídka projektorů Optoma pro domácí kino zahrnuje (podle webu výrobce) až dražší projektory od 25 000 Kč. Běžnější modely má zařazené v kategorii Home Entertainment, což je případ i HD140X (česká pobočka jej mezi Home Cinemu ovšem řadí). Jeho cena nedávno klesla v e-shopech na velmi příjemných 12 990 Kč, na které se udrží po dobu hokejového mistrovství, jinak běžně stojí 14 990 Kč. Mimochodem, aby se to dobře pletlo, HD140X je nástupce povedeného HD141X.

Zajímavou volbou může být ještě Optoma GT1080e za zhruba 18 500 Kč, která nabídne poměrně krátkou projekční vzdálenost. Nejde sice ještě o kategorii projektorů, které postavíte až ke zdi jako televizi, ale i tak dokáže vykouzlit 100" úhlopříčku už z metrové vzdálenosti. V tom by mohla být budoucnost domácích projektorů.

img_5053

Černé provedení HD140X je hodně náchylné na otisky a brzy se upatlá. Připevněte jej ke stropu a radši na něj už nešahejte. Výrobce se chlubí technologií Amazing Colour. Stručně řečeno by výsledkem měl být širší barevný gamut odpovídající standardu sRGB (Rec. 709).

img_5054 img_5055 img_5057

Ze vzdálenosti dvou a půl metru získáte obraz velký 196". Společně s Acerem tak nabízejí spíše menší úhlopříčku, naopak BenQ a Epson mají projekční vzdálenost kratší. Ještě lepších výsledků byste v tomto dosáhli se zmíněným GT1080e. Optoma byla v testu subjektivně nejtišší, ale v režimu eco to zase takové rozdíly nejsou. Podle hlukoměru tak možná o dva decibely.

Životnost lampy v eko režimu je až 8000 hodin (více udává jen Acer v režimu Extreme Eco). Originální lampa přijde ale na vysokých 5000 Kč. Ve variantě bez modulu (podstatně náročnější na výměnu) ale už jen na 2600 Kč. Záruku poskytuje výrobce klasicky 2 roky, ovšem až pět let na stálost barevného podání. Optoma uvádí, že projektor lze provozovat prakticky nonstop.

Naměřený jas a statický kontrast ze 2,5 metru:

jas 133 cd/m², úroveň černé 0,227 cd/m², kontrast 588:1, spotřeba (eco) 192 W

Umělé osvětlení místnosti:

optoma-hd140x-img_5016optoma-hd140x-img_5019

Úplné zatmění místnosti:

optoma-hd140x-img_5017 optoma-hd140x-img_5018

Barevný gamut a vyvážení bílé:

kino2kino1

Barevný gamut a vyvážení bílé (měřeno přímo na čočku přes difuzor):

screenshot-2017-05-04-22-21-21screenshot-2017-05-04-22-20-17

 

Acer H6517ABD (14 990 Kč)

Acer začíná už na 14 990 Kč a výjimečně není nejlevnějším produktem testu. V kategorii Home Cinema má modely začínající písmenem H, tedy i náš H6517ABD, ale také V7500 a A1500. Ve značení se není snadné vyznat. Čistě parametrově mají V7500 a A1500 o něco nižší jas. Model H6517ABD je nejlevnějším Full HD projektorem pro domácí kino v nabídce Aceru.

img_5052

Oproti ostatním má jen jedno HDMI a krytka čočky drží na šňůrce, což není příliš elegantní, zato funkční. Některé projektory nemají krytku žádnou. Nabídka portů se u Aceru nachází netradičně na boku. Chybějící druhé HDMI budou postrádat až náročnější uživatelé. Ostření probíhá otáčením celého krytu čočky a je tak náchylné na nechtěné rozostření při letmém doteku.

img_5059 img_5060 img_5061

Acer má o něco vyšší hlučnost ventilátoru (až 50 dB), nicméně v eco režimu se umravní na úroveň ostatních. V příslušenství dostanete hodně šikovnou cestovní tašku na projektor, nikdo z ostatních takové příslušenství nenabízí. Pokud plánujete projektor spíše převážet, ale přesto požadujete kvalitu stolního, bude Acer dobrou volbou.

Acer uvádí úhlopříčku až 300" (762 cm) ze vzdálenosti 9,8 metru. Při naší vzdálenosti 2,5 metru od zdi získáte obraz velký 178 až 191 cm (případně 184 cm při zoomovacím kolečku ve středové poloze).

Lampa Osram má odběr 195 W a životnost při eco režimu 6000 hodin. V režimu Extreme Eco pak až 10 000 hodin. Nová originální lampa stojí okolo 3300 Kč. V některých eshopech (CZC.cz) dostanete k Aceru zdarma plátno velké 200 × 135 cm v ceně 1990 Kč. Acer poskytuje standardní dvouletou záruku.

Naměřený jas a statický kontrast ze 2,5 metru:

jas 165 cd/m², úroveň černé 0,173 cd/m², kontrast 955:1, spotřeba (eco) 187 W

Umělé osvětlení místnosti:

acer-h6517abd-img_5026acer-h6517abd-img_5029

Úplné zatmění místnosti:

acer-h6517abd-img_5027acer-h6517abd-img_5028

Úplné zatmění místnosti (režim Tmavé kino acer-h6517abd-img_5030):

acer-h6517abd-img_5033acer-h6517abd-img_5032

Barevný gamut a vyvážení bílé:

sonda-gamut-eco1sonda-bila-tmave-kino3

 

BenQ W1090 (18 490 Kč)

Řada domácích a kino projektorů BenQ začíná většinou písmenem W, ale jsou v ní zastoupeny i modely TH683 (tento má s W1090 shodnou lampu), TH670 a MH740, což orientaci trochu snižuje. V testu máme model W1090.

img_5048

Projektor BenQ je rozměrově větší, postrádá krytku čočky (ona není zase tak moc potřeba) a páčka ostření se nachází v prohlubni, kde nedojde k nechtěnému dotyku. Konstrukčně se jinak moc neliší. W1090 však poskytne s přehledem největší obraz – při vzdálenosti 2,5 metru a nejvyšším zoomu dostanete 100" úhlopříčku. Druhý v pořadí Epson o dvacet centimetrů méně.

img_5044 img_5045 img_5046

BenQ má největší spotřebu energie až 266 W, ale po přepnutí do režimu Cinema (a o ten v testu jde) klesne na 214 W. Ekologický režim má potom srovnatelný s ostatními – 190 W. Životnost lampy činí až 6500 hodin, při ceně originální nové 4990 Kč. Bez modulu za 3700 Kč. Záruka na projektor BenQ je 3 roky. V eshopu CZC.cz k němu dostanete zdarma 84" (170 × 127 cm) plátno v ceně 2000 Kč. To bude při nejvyšším zoomu tomuto projektoru už malé. BenQ je v testu sice nejdražší, ale má nejpřesnější barvy a nejlepší kontrast.

cnews_smartbuy

Naměřený jas a statický kontrast ze 2,5 metru:

jas 148 cd/m², úroveň černé 0,115 cd/m², kontrast 1291:1, spotřeba (eco) 190 W

Umělé osvětlení místnosti:

benq-w1090-img_5020benq-w1090-img_5022

Úplné zatmění místnosti:

benq-w1090-img_5024benq-w1090-img_5023

Barevný gamut a vyvážení bílé:

sonda-gamutsonda-bila

 

Epson EH-TW5300 (16 990 Kč)

Epson je v podstatě jediný výrobce, který preferuje technologii LCD (konkrétně 3LCD) místo DLP. Možná i kvůli tomu obsahuje prachový filtr pod zvláštní krytkou, který bude záhodno jednou za čas vyčistit.

img_5050

Řada pro domácí kino obsahuje Full HD modely TW5210, TW5300 a TW5350. Na rozdíl od konkurence se v nich tak orientuje docela snadno. Nejlevnější  EH-TW5210 (14 990 Kč) má o něco nižší kontrastní poměr, naopak EH-TW5350 (18 490 Kč) nabídne navíc Wi-Fi a Miracast. Bezdrátovou konektivitu ale mnohem lépe získáte připojením Chromecastu.

img_5037 img_5038 img_5039

Konstrukce těla projektoru od Epsonu je subjektivně nejkvalitnější. Krytku na čočce otevíráte pomocí páčky a přístup k zaostřování je schován hlouběji v těle, takže s ním nepohnete omylem. Přední stavitelná noha funguje tak, že se sama vysune po stisku další páčky. To je velmi praktické pro rychlé dostání projektoru do polohy, kdy míří více nahoru – jiné projektory nabídnou akorát šroubovací nohu. Páčky navíc vůbec nepůsobí vachrlatě.

3LCD zajišťuje stabilní obraz, podle očekávání o něco nižší kontrast. Epson se také chlubí eliminací duhového efektu, což je dáno právě technologií LCD. Zapnutí dynamické clony výrazně zvýší kontrast, ale rozhodí přesnost barev a navíc se nehodí příliš pro rychlé scény, měřil jsem proto ve standardním režimu. Epson je hlučnější než Optoma, v režimu Eco je to ale podobné. Přepnutí na tento režim není na dálkovém ovladači přímo, ale lze jej nastavit na tlačítko User.

Běžná dvouletá záruka platí na projektor, u lampy dává výrobce tři roky, pokud nepřesáhnete 3000 hodin provozu. Originální lampa pak přijde zhruba na 3000 Kč a její životnost činí v eko režimu 7500 hodin. Epson uvádí životnost až 11 let (jeden kratší film denně při úsporném režimu). Ze vzdálenosti 2,5 metru získáte obraz velký až 233 cm. Také u Epsonu nabízí CZC.cz dvoumetrové plátno v ceně.

Naměřený jas a statický kontrast ze 2,5 metru:

jas 193 cd/m², úroveň černé 0,317 cd/m², kontrast 609:1, spotřeba (eco) 185 W

Umělé osvětlení místnosti:

epson-eh-tw5300-img_5013epson-eh-tw5300-img_5012

Úplné zatmění místnosti:

epson-eh-tw5300-img_5014epson-eh-tw5300-img_5011

Barevný gamut a vyvážení bílé:

kino3kino1

 

 

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.